סוף להעדפת הגרושות במענק הלימודים?

ארגון 'חותם' יוזם חקיקה לתיקון המצב בו אימהות גרושות מקבלות מענק של 1,000 ש"ח על כל ילד ללא מבחן הכנסה.

גיל רונן , ב' באלול תשע"ו

אבנר פורת
אבנר פורת
צילום: משפחת פורת

ארגון 'חותם' יוזם חקיקה לתיקון המצב הנוכחי, בו אימהות גרושות מקבלות מדי שנה "מענק לימודים" של כ-1,000 ש"ח על כל ילד, מבלי להידרש למבחן הכנסה. ה"חד הוריות" – ש-66% מהן גרושות ופרודות, וכרבע מהן רווקות – זכאיות לקצבה באופן אוטומטי, ללא מבחן הכנסה, החל מהילד הראשון שלהן.

משפחות "אבא ואמא" רגילות זכאיות אף הן למענק, אבל רק בתנאי שיש להן ארבעה ילדים ומעלה – וגם זאת, רק אם הוכח שהן חיות בתנאים קשים.

הצעת החוק היא ניסיון ראשוני – ואפשר גם לומר, היסטורי – לתקן ולו במקצת את שטפון החקיקה לעידוד ה"אמהות החד הוריות" (ששמן הוסב בינתיים רשמית ל"הורים עצמאיים") שהחל בתחילת שנות ה-90.

'העדפה שמייצרת אווירה'

אבנר פורת, ראש מחלקת מדיניות ציבורית ב"חותם", הסביר לערוץ 7 את המחשבה מאחורי החוק הקיים – והניסיון לתקנו:

"יש במדינת ישראל חוק, לא חדש, שעל פיו כל משפחה 'חד-הורית' זכאית לקבל בתחילת כל שנת לימודים מענק לימודים", אמר פורת. "עם השנים, נוספה לחוק האפשרות לפיה גם משפחות נורמטיביות, טבעיות, יכולות לקבל אותו. אבל בשביל שמשפחה רגילה תקבל את זה, היא צריכה להיות עם ארבעה ילדים ומעלה, והיא צריכה להיות במצב כלכלי באמת לא פשוט. היא צריכה להיות זכאית לאבטחת הכנסה או לאחת הגמלאות של הביטוח הלאומי. לעומת זאת, במשפחות החד-הוריות, הזכאות היא חופשית, ללא קשר לכמות הילדים, וללא תלות במבחן הכנסה. כך שהחוק בעצם מייצר אפליה כפולה כלפי המשפחות הנורמטיביות, הרגילות.

"מלבד העוול עצמו שיש בדבר הזה, יש פה גם מסר שהמדינה מעבירה, שהמשפחות ה'חד-הוריות' שנגרמו מכל מיני סיבות, יש להן בעצם איזושהי העדפה, והדבר הזה מייצר אווירה", הסביר פורת. "וכנגד זה, המחלקה המשפטית שלנו כתבה הצעת חוק בכדי להתחיל תיקון של הדבר הזה. על פי הצעת החוק הזו, גם אצל משפחות 'חד הוריות', הזכאות למענק תהיה תלויה במבחן הכנסה. כלומר, אין שום סיבה שאם 'חד-הורית' שמרוויחה 15,000 שקל לחודש תקבל מענק לימודים, בזמן שמשפחות אחרות שנאנקות תחת עול כלכלי ויש להן רק שלושה ילדים, אינן זכאיות למענק הזה".

הח"כים יתגברו על הפחד?

לדברי פורת, קיים מגוון של חוקים בהם ניתן לראות שהמדינה מפלה לרעה משפחות רגילות, "והדבר הזה כמובן נוצר כתוצאה מפעילותן רבות השנים של כל מיני ארגוני נשים פמיניסטיים... בתחום המשכנתאות והארנונה ובעוד כל מיני תחומים... הדבר הזה הוא חלק מתרבות שמושפעת מהמצב בעולם המערבי, שהוא משדר שבעצם משפחה רגילה היא לא הדבר המתוקן, ואישה צריכה לקדם את עצמה גם על חשבון משפחתה, גם על חשבון עצמה לפעמים, בכדי להיות חופשיה ומשוחררת. בסופו של דבר זה משדר מסר לנשים, 'תשמעו אנחנו דואגים לכן, אם בא לכן, אל תדאגו מלפרק את הבית', והדבר הזה מחלחל, בסופו של דבר זה משפיע. ולטענתנו, לא רק שזה לא מביא ברכה למשפחה, גם לנשים עצמן זה לא מביא ברכה".

בתשובה לשאלתנו הוסיף פורת כי "לא פשוט" לקדם את הנושא "כי חברי כנסת חוששים מלהתעמת עם אותם ארגונים – אבל ראינו שהיו בנושאים אחרים חברי כנסת שלא חששו להתעמת עם אותם הארגונים, ואנו מקווים שיימצאו מי שיקדמו את הדבר המאוד בסיסי הזה".

'הפאר וההדר של מדינת ישראל'

ההוצאה השנתית הכוללת של המדינה בגין מענקי הלימודים היא יותר מ-200 מיליון שקלים, וכשני שלישים מהזכאים הם אותן משפחות "חד הוריות", לדברי פורת. לבד מעצם החיסכון שיהיה למדינה אם ישונו הקריטריונים, אמר, "יש פה מעל הכל מסר ערכי, שהמחוקק יגיד ש'אני לא מעדיף משפחה שהיא אלטרנטיבה ובעייתית על פני משפחה נורמטיבית, רק בגלל שהיא מפורקת וכאילו מקדמת את הנשים', בצורה שזועקת לשמיים".

"בתקופת בן גוריון היה ברור שמשפחה מרובת ילדים זה דבר ערכי וחשוב, לא עול", הזכיר פורת. "וזה לא אנשים פרימיטיביים אלא להיפך – זה הפאר וההדר של מדינת ישראל, שגם היום מובילה בילודה בעולם המערבי, וזה חוצה מגזרים במדינת ישראל. אז כן, צריך לעזור למי שצריך, אבל לא למי שלא צריך".

על פי נתונים רשמיים, בשנת 2015 חיו בישראל 136,211 משפחות "חד הוריות", ובראש 95% מהם עמדה אישה. כ-13,000 מהמשפחות הללו מקבלות הבטחת הכנסה.