משניות כרימון

הרב יוסף צבי רימון מסכם את סיפור ההצלחה החינוכי של הקיץ האחרון: סרטוני המשניות שמלמדים גם מחנכים ומורים ללמד משנה.

שמעון כהן , כ"ד באב תשע"ו

לא מפסיק ליזום ולהפתיע. הרב יוסף צבי רימון
לא מפסיק ליזום ולהפתיע. הרב יוסף צבי רימון
צילום: גרשון אלינסון

בבנייני האומה שבירושלים יתקיים מחר (שני) אירוע מיוחד בו ייחתם מיזם חינוכי מיוחד 'קיץ 38' ללימוד משניות יומי במהלך ימי החופשה, מיזם אותו ליווה ערוץ 7 במהלך הכמעט חודשיים האחרונים.

בראיון ליומן ערוץ 7 סיפר הרב יוסף צבי רימון, העומד מאחורי המיזם על המיזם, התגובות, האירוע הצפוי מחר וגם מעט הצצה אל היוזמות שצפויות בעתיד מבית מדרשו, ובראשית הדברים נשאל להבהרת שמו של המיזם 'קיץ 38'.

"התחלנו עם המיזם בשנה שעברה והדבר היה לעילוי נשמת חיילים שנפלו בצוק איתן 67 נפלו, משנה אחת לשני נופלים והשם נתפס. השנה זה היה לעילוי נשמת כל נופלי הפיגועים ואחרים שהקדישו משניות לעילוי נשמת יקיריהם".

על המיזם עצמו ותגובות בני הנוער והילדים אותם פגש ברחבי הארץ, מספר הרב רימון: "השקענו השקעה עצומה. קשה לתאר את גודל ההשקעה בסרטון של חמש דקות למשנה אחת, אבל כל פעם שפגשנו ילדים התמלאנו בכוחות. הורים סיפרו איך הילדים רצים מיד בבוקר לראות את הסרטון החדש.

''מדובר ב-10,000 ילדים מדי יום שחיפשו ורצו ללמוד ורצו אל המשנה, מדובר בילדים בגילאים שונים. זה דבר מרגש ומיוחד. זו המטרה, ללמוד תורה בצורה עמוקה ומחברת".

כשהוא נשאל אם אכן לימוד תוך כדי סרטון קליל וחביב אינו עמוק מספיק, משיב הרב רימון ואומר: "פיתחנו במכון הלכה והוראה שיטה מיוחדת ללימוד משנה. כתבנו כמה ספרים שכיום במחצית מבתי הספר בממ"ד לומדים דרכם איך ללמוד משנה. לא רק את הפירוש למשנה אלא שיטה שבה ניתן ללמוד משנה לבד בשיטה שמאפשרת לעשות תרשים להבנת המשנה עוד לפני הבנת המשנה, וזה כבר חצי דרך להבנת המשנה.

''כל הסרטים בשיטה מיוחדת ללמוד משנה – ללמוד איך ללמוד משנה. עשרות מורים כתבו לנו שבזכות הסרטונים האלה הם למדו איך ללמד משנה. מורה כותב שאחרי עשרים שנה אורו עיניו כשראה איך ללמד משנה. רב בישיבה חרדית פנה אליי אתמול ואמר שבכל יום הוא רואה את הסרטים עם הילדים שלו, זה נתן לו דרך בלימוד המשנה".

ואולי לא כל משנה ניתן לתרגם לסרטון שכזה? אולי נבחרו המשניות הקלילות למטרה זו? הרב רימון מבהיר כי אמנם לא על כל משנה קל להכין סרט שכזה, "אבל לא לקחנו דווקא את המשניות הקלות, אלא את הבינוניות במסכת בבא קמא. לקחנו את מה שמשרד החינוך קבע לתכנית הלימוד. לא אנחנו קבענו את המשניות. לא המסובכות ביותר אלא הבינוניות שמייצגות את לימוד המשנה הרגיל, ולמרות זאת ברוך ה' אנחנו רואים תוצאות מדהימות".

ומה לגבי ההמשך? למה להפסיק בחופש הגדול ולא להמשיך אל שנת הלימודים ואולי לאפשר לילדים להכין סרטונים ולשלוח למערכת? מספר הרב כי עד כה כבר הגיעו סרטונים שכאלה. "קיבלנו המון סרטים מילדים שהבינו את השיטה ועושים הצגה ותרשים. נתנו משימה וילדים ענו על המשימות. זה מאוד מרגש ואפשר להמשיך את היוזמה גם הלאה גם אם לא כל סרטון ניתן להראות".

לגבי המשך הדרך אומר הרב רימון כי הוא כבר נשאל על יכולותיו לשלב בסדר יומו היקף עצום של עשייה הכולל הוראה בישיבה גבוהה, הוראה במכון לב, רב קהילה, כתיבת ספרים ועוד לבד מהעיסוק בלמדנות. עם כל זאת הוא קובע כי "כל הזמן צריך לדעת שהאדמה בוערת, ואם לא נקדיש את מיטב הכוחות בילדים ובנוער נפסיד. הובלת העם למקום טהור יותר וגבוה יותר תלויה בדגש אל הילדים, גם אם עוסקים בדברים חשובים אחרים".

עם זאת מציין הרב רימון את הצורך למצוא זמן רב לטובת הכנת כל סרטון וסרטון, וזאת מעבר למשאבים הכלכליים שהמיזם דורש, בעוד כמעט הכול נעשה מכספי תרומות.

"משרד החינוך מאוד אוהב את זה אבל כמעט הכול מתרומות. אולי פעם מישהו יאמר שישיג תקציב כדי להרחיב את הלימוד דרך הסרטונים על כל השנה כולה, החמ"ד היה שמח בכך וכל תלמיד היה משלים חצי ש"ס משניות במהלך שנות הלימוד, אבל עוד חזון למועד".

ומה לגבי העתיד? הרב רימון מספר על סרטים למבוגרים שיכשירו לימוד הלכה ועומק נוסף נמצאים כבר בתכנון, ובאשר לאירוע מחר בבנייני האומה הוא מספר כי "מחר הולך להיות חידון של הילדים. רצינו לעשות את הכנס הזה בתיאטרון ירושלים ולא היה מקום. עברנו לבנייני האומה עד שגם שם התמלא וסגרנו את ההרשמה. יהיה מרגש לראות עד כמה הילדים שולטים בחומר.

''בתוך כך נשמע דברי תורה, שירים עם אהרון רזאל, הרב הראשי יישא את דברו. מעמד מרגש ומרומם לראות ילדים לומדים ונהנים מלימוד המשנה עם קטעי נגינה שירה ולימוד".