ראשי הישיבות החרדיות והציוניות נפגשו

בכנס השקה לסדרת ספרי קודש נרשמה נוכחות מרשימה של רבנים וראשי ישיבות ממגוון בתי המדרש בישראל יחד עם ח"כים ואישי ציבור.

רפאל לוי , כ"ו באב תשע"ו

מפגש ראשי הישיבות החרדיות והציוניות
מפגש ראשי הישיבות החרדיות והציוניות
צילום: אלי קובין

הרב הראשי, ראשי ישיבות סלבודקה, מרכז הרב, קול תורה, שבי חברון, מיר, אור אלחנן והר המור התאחדו בשבוע שעבר באופן נדיר בכנס של קרן רא"ם.

בכנס הושקה סדרה של ספרים תורניים חדשים שיוצאים לאור בסיוע הקרן, בראשה עומד איש העסקים מוטי זוננפלד.

בכנס השתתפו בין השאר הרב מרדכי שטרנברג ראש ישיבת הר המור, הרב אביגדר נבנצל רב העיר העתיקה בירושלים, הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב, הרב דב ביגון ראש מכון מאיר, הרב יואל מנוביץ' ראש ישיבת הגולן, הרב חננאל אתרוג ראש ישיבת שבי חברון.

לצידם השתתפו בכנס הרב משה הלל הירש ראש ישיבת סלבודקה וחבר מועצת גדולי התורה, הרב משה יהודה שלזינגר ראש ישיבת קול תורה וחבר מועצת גדולי התורה, הרב יצחק אזרחי ראש ישיבת מיר, הרב חיים אריה חדש והרב צבי ויינפלד ראשי ישיבת אור אלחנן, הרב בראשי לישראל הרב דוד לאו, הרב יצחק ישעיה וייס ראש ישיבת אלכסנדר, הרב משה שפירא, מגדולי בעלי המוסר, הרב שמחה הכהן קוק, רבה של רחובות, הרב יוסף אפרתי ראש בית המדרש להלכה בהתיישבות ונאמן בית הרב אלישיב זצ"ל, הדרשן ומחבר הספרים הרב שלמה לוינשטיין, ואחרים.

גם בגזרת אישי הציבור שהשתתפו בכנס נרשם ייצוג משותף לציבור החרדי והדתי לאומי, בין המשתתפים, ח"כ נתן סלומיאנסקי (הבית היהודי), ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), אלימלך פירר, יו"ר 'עזרה למרפא', הרב הלל הורוביץ מהיישוב היהודי בחברון, אורי לופוליאנסקי, השר לשעבר אלי ישי, ונתן נתנזון.

במהלך האירוע התייחס הרב משה שפירא ללכתה של בתו של מוטי זוננפלד, דניאלי ז"ל, שנהרגה בתאונת דרכים לפני כשנה וחצי. הרב עמד בנאומו על השאלה כיצד להמשיך בעשייה יחד עם תחושת הכאב והאבל הצורבים על לכתו של אדם מיוחד וקרוב, בזמן שהחסר מסרב לסור מן התודעה. בדבריו ביאר הרב את המושג של נחמה - תוך חיבור הדברים לימי חודש אב.

בין הספרים שהושקו בכנס: ספר חדש בסדרת "ומתוק האור" מאת הרב לוינשטיין על ענייני השבת, הספר יצא לאור בסיוע קרן רא"ם והוקדש לזכרו של מוטי זיסר ז"ל, ידידו של זוננפלד. חלק שני של ספר אבודרהם על תפילות שבת ויו"ט; חידושי רבי יצחק קוליץ ז"ל על מסכתות ברכות ושבת. חלק ראשון של מסכת תרומות בהוצאת בית המדרש להלכה בהתיישבות; וסידור דניאלי לנשים עם פירושו של ר' יעקב ויינגרטן.

את הספרים הציג בפני הקהל מנהל הקרן, הרב שלמה ורנר. זוננפלד עצמו חתם את הכנס עם חזונו, לפיו פועלת גם הקרן, בהעמקת האחדות בין כלל חלקי הציבור שומר המצוות, הן במישור לימוד התורה המשותף והן בהעמקת פעולות החסד בשיתוף פעולה.

קודם לכן השתתף הרב לאו בכנס פתיחת שנת המשפט של לשכת עורכי הדין, וציין את הצורך להגביר את התיאום בין בתי הדין לבתי המשפט.

הרב לאו, המשמש מתוקף תפקידו כאב בית דין בבית הדין הרבני הגדול, אמר למשתתפים, "אני מבקש לציין בפניכם נקודה אחת - למדתי שצרתם של בתי המשפט היא לא רק צרתם, היא גם צרתם של בתי הדין, חסרים תקנים וקיים עומס גדול של תיקים ושעות עבודה".

הרב לאו הוסיף, "ישנן מצוות רבות בתורה, חלקן בלשון ציווי תעשה כך, אחרות - אל תעשה. אחרי הציווי שופטים ושוטרים תתן בשעריך - התורה אומרת צדק צדק תרדוף. לא מספיק לחפש את הצדק אלא לרדוף אותו".

"אני מבקש ליצור מצב של סנכרון בין בית הדין הרבני לבית המשפט לענייני משפחה. הסנכרון בין המערכות חייב להתקיים במערכת המשפט. שנמצא את עצמנו יחד", הדגיש הרב לאו.טוען....