המשענת האמריקנית הרצוצה

הלקח מהבגידה של אובמה בכורדים: לצמצם במהירות את התלות בארצות הברית. דעה

בועז העצני , כ"ח באב תשע"ו

התנהגות שהחריבה בשנים האחרונות את המזרח התיכון. אובמה
התנהגות שהחריבה בשנים האחרונות את המזרח התיכון. אובמה
פלאש 90

זה טבע בסבך המלחמה הבלתי נגמרת בסוריה ובעירק, אך השבוע נפל שם דבר: האמריקנים השליכו את הכורדים לכלבים.

רגע אחד הם מגובים ומצוידים על ידי ארצות הברית, ופוף - הקרקע נשמטת מתחת לרגליהם והם ננטשים בעקבות הסכם אמריקני-טורקי. כעת הם מוצאים את עצמם עומדים לבדם מול לחץ אמריקני והתקפות הן מהטורקים והן מדאע"ש. הברירה היחידה שנותרה להם היא להתקרב לאיראן. תודה גם על זה, אובמה.

ההתנהגות האמריקנית הזאת החריבה בשנים האחרונות את המזרח התיכון. הם והאירופים בגדו בנשיא מצרים מובארק ובנשיא לוב, קדאפי. שני האחרונים היו נאמנים להם ככלבלבים. קדאפי מסר לידיהם את פרויקט האטום שלו, נלחם באל-קאעידה ובלם זרימת מהגרים מאפריקה לאירופה. הפלתו הציפה את אירופה במאות אלפי מהגרים, שאליהם מצטרפים עוד מיליונים מסוריה ומעיראק, בעקבות האביב הערבי שהתאפשר הודות למערב, שיצא מגדרו מהתלהבות נוכח חגיגת הדמוקרטיה שפרצה במדינות ערב.

מי שחוזר אל הפרוטוקולים של ממשלת ישראל במלחמת יום כיפור נחשף לתסכול העמוק של ראש הממשלה, גולדה מאיר: "אנחנו נאבקים על כל שרייק (טיל נגד מכ"ם), ואילו אצל הערבים - שפע בלתי נגמר". שר החוץ האמריקני הנרי קיסינג'ר מנע את האספקה לישראל כדי לרכך אותנו באמירה "תנו להם לדמם".

בכל המקרים פעלו האמריקנים לפי מה שנראה להם, מוצדק או לא, כאינטרס שלהם. הם מנעו מאיתנו ניצחון ביום כיפור כדי לגרום לתלות ולצייתנות, וכדי להעביר את מצרים מהמחנה הסובייטי אל זרועותיהם, כשאת המחיר שילמנו אנחנו.

הנשיא האמריקני רייגן יצא ב‑1982 בתוכנית שנשאה את שמו לשטחים תמורת שלום, אלא מה? ראש הממשלה בגין דחה את התוכנית על הסף בגלוי ובבוטות, ואף בנה שישה ישובים ביו"ש כדי להוכיח את כוונותיו. רייגן הקפיא את אספקת המטוסים לשלושה חודשים, ניגב את הרוק וגנז את התוכנית.

לכן אנחנו חייבים לעשות רק את החשבון שלנו, ולבנות את עצמנו כך שנימנע ככל האפשר מלהיות תלויים במדינה כלשהי. יש לגוון את ספקי המטוסים, ליצור קשרים עם כמה שיותר מדינות ולהקפיד לא להיות בכיס האמריקני. כשיהיה להם ברור שאנחנו לא תלויים בהם, גם לא יהיה טעם ללחוץ עלינו.