זמן אלול – טור מוזיקה שבועי

כפית הסוכר הכי מתוקה שתטעמו, הפילהרמונית מתגייסת ל'אדון הסליחות' ויובל טייב במצב רוח תשובתי.

עוזיאל סבתו , ל' באב תשע"ו

זמן אלול
זמן אלול
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בן אדם | מתוך הסליחות | יובל טייב

הליכתו הטפופה של הגבאי הזקן ליד חלונותיהם של אנשי בית הכנסת מסיפורי חודש אלול, מילותיהם המדויקות של משוררי פיוטי הסליחות ולחניהם הנוגים של יוצרי מנגינתם – כולם מסמנים כי חודש אלול, החודש האהוב עליי בשנה, הגיע.

פתאום רואים את כדור הארץ בכחול עמוק כהה, פתאום שומעים את צרצרי השכונה משוחחים, פתאום כפית סוכר בכוס תה ב-4:30 לפנות בוקר היא הדבר הכי מתוק בעולם.

'בן אדם' פותח את הסליחות ואת מצב הרוח התשובתי בכל בוקר ובוקר של חודש הרחמים, ולכן אסור לו להתפספס ולהיבלע בין הפיוטים השונים. הוא צריך מיוחדות ביצועית, כמו זו של יובל טייב, למשל:

אדון הסליחות | מתוך הסליחות | דוד ד'אור והפילהרמונית

בקול שמימי ובעדינות ווקאלית מפיץ ד'אור את הבשורה הסליחתית בארצות העולם.

כולם אוהבים את 'אדון הסליחות' – ספרדים כאלה או ספרדים אחרים, ואפילו, אל תגלו לאף אחד, האשכנזים. זה כבר הפך ל'שבחי ירושלים' ו'הבה נגילה' של חודש אלול.

אומרים שהשירים הכי טובים הם אלו שאין להם מחבר ומלחין. או אם נדייק – אלו שהמחבר והמלחין שלהם אנונימיים. לא סתם אנשים רבים וטובים בטוחים שכשכותבים "מילים ולחן – עממי", מתכוונים לשיר עם קליט של המחבר והמלחין הידוע והאהוב "עממי".

לדוד ה' אורי וישעי | מתוך התהלים | יונתן שיינפלד

כבר במוצאי שבת החלו אחינו מעדת אשכנז באמירת 'לדוד ה' אורי וישעי' (מעירים לי באזנייה שהספרדים נוהגים להגיד את המזמור כל השנה. טוב לדעת).

שיינפלד שכבר לא כל כך צעיר כמו בתמונה, היה ילד הפלא האהוב עליי לפני חמש שנים, כשהיה בשיא תפארתו. מאז הוא בגר, אני בגרתי, והתמימות הלכה לה (אם כי הוא עדיין זמיר נפלא), אבל את שיריו המקסימים והמרגשים מהתקופה ההיא אי אפשר לשכוח.

לפחות יוטיוב זוכר.

זמן טוב.