"הבלאגן והטירוף חייבים להיפסק"

חבר ועדת חוץ וביטחון, אל"מ (מיל') ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), מתייחס למשבר התחבורה שהתפוצץ הבוקר ולעמדת מפלגתו בנושא השבת.

חזקי ברוך , א' באלול תשע"ו

מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: מירי צחי

חבר ועדת חוץ וביטחון, אל"מ (מיל') ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מתייחס למשבר הרכבת שגרם לזעזוע ביחסים בין ראש הממשלה לשר התחבורה.

"יש פסוק חזק במשלי 'מחזיק באזני כלב עובר, מתעבר על ריב לא לו'. אין מקום לאדם ולא לאיש ציבור להיכנס לריב שנוצר בין שני אנשים. יש פה מדינה שצריך לנהל באחריות. שני האישים צריכים להיפגש ולפתור את הבעיות", אומר יוגב.

בהתייחסות לגופה של סוגיית חילול השבת בעבודות ציבוריות אומר יוגב, "נכון שהוועדה תכיל את הרבנות הראשית, תמעט ככל האפשר בעבודות בשבת ותביא לשיקול דעת רק את אותן עבודות שהמדינה לא יכולה להתנהל בלעדיהן".

"הדרישה של החרדים הייתה מוצדקת מכיוון שנעשו עבודות שלא על בסיס פיקוח נפש. הרבנות הראשית צריכה להיות בתוך הוועדה ולהעלות על השולחן את דעתה של תורה ודעתה על שמירת השבת בפרהסיה הציבורית בתוך מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיף יוגב.

יוגב לא מקבל הטענה של רכבת ישראל לפיה העבודות בשבת מתבצעות מזה שנים, "יתכן שעלו על הדבר רק כעת. שומרי השבת לא מסתובבים בשבת ברכבת ישראל ואלו שאינם שומרים שבת נוח להם בהפקר. כשהדבר מתגלה יש צורך ללבן אותו, לעשות הקפאת מצב, לבחון לעומק ולהביא למקום הנכון בהתאם לסטטוס קוו ושמירת השבת".

"הדבר לא היה צריך להיעשות כך והוא נעשה כתוצאה מהמשבר, שאינו מצדיק את התנהלות הדברים. צריך קודם לקבל החלטה ומדיניות ואחר כך לבצע אותה. אם יש צורך לעבוד בימי חול ולבטל את הרכבת אז זה לא חייב להיות ביום ראשון שהוא העמוס ביותר. יתכן ביום שלישי או רביעי ואז להביא את האוטובוסים כתחלופה עם תכנון ולא כתוצאה של משבר. הבלאגן והטירוף של היום חייב להיפסק. השר כץ וראש הממשלה חייבים להיפגש כדי להימנע ממשבר כזה שפוגע בכלל האוכלוסייה", טוען יוגב.

יוגב מסרב לסמן את האשמים, "אין לי נתונים של תחקיר מי האשם. אנחנו לא במלחמה. האויבים שלנו הם מחוץ לגבולות המדינה. בתאום של עבודות ברכבת ישראל אין צורך לקבל החלטות מידיות. צריך להקפיא, צריך להמשיך את השגרה, לתכנן ולקבל החלטות שהציבור מודע אליהם ולא בצורה של משברים".

"המלחמה לא רק של החרדים", אומר יוגב, "שר החינוך, נפתלי בנט יצא בהבהרה ברורה שהוא משתף פעולה עם ראשי המפלגות החרדיות כדי לחזק את שמירת השבת בישראל וזו הייתה עמדתו ושם הבית היהודי נמצא. החזון הוא שמירת שבת בפרסיה הציבורית בכל ישראל ולהשיג את המרב כדי להימנע מחלול שבת שפוגע בערך של שמירת השבת ששמרה על ישראל אבל גם פוגע בחלש שנאלץ לעבוד בשבת ולא להיות עם משפחתו".

"אני מקווה שאנחנו לא לקראת הפלת הממשלה", מציין יוגב לסיום, "זה אומנם משבר קשה והשבת יקרה לנו אבל אני חושב שהממשלה הזאת צריכה להמשיך ולפתור את משבריה. בשביל לריב צריך שניים וכדי להימנע מכך צריך לקחת צעד לאחור ולישון לילה ולמצוא דרכים כדי לפתור את המשברים".