'נשות הכותל' נכנסו לכותל עם שופרות

עשרות נשים מעמותת 'נשות הכותל' הגיעו לכותל המערבי לתפילת ראש חודש מצוידות בשופרות. הנשים נבלמו בתחילה אך בהמשך הורשו להיכנס.

חיים לב , א' באלול תשע"ו

נשות הכותל. ארכיון
נשות הכותל. ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

עשרות נשים מעמותת מ'נשות הכותל' הגיעו הבוקר (ראשון) לכותל המערבי לרגל ראש חודש אלול כדי להתפלל תפילת ראש חודש ברחבה המסורתית.

הנשים הגיעו למקום כשהן מצוידות בשופרות אך נבלמו תחילה בכניסה בהוראת רב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ' שאסר עליהן להכניס שופרות.

לאחר דין ודברים שניהלו ראשי הקבוצה עם דורון תורג'מן, מפקד מרחב דוד, הן הורשו להיכנס עם השופרות.

במהלך מעמד התפילה החלו מתפללות חרדיות בכותל להביע מחאתן, תוך ניסיון להפריע למהלך התפילה, וקראו לקבוצה שלא לחלל את קדושת הכותל המערבי.

בנוסף, ניסיון נשות הכותל להכניס לכותל ספר תורה, נכשל. ספר התורה הוחרם ונמסר למשמורת של המשטרה. בעקבות זאת, ניסתה חברת הנהלת הארגון, רחל כהן-ישורון, להעביר ספר תורה מעזרת הגברים לעזרת הנשים, אך גם ניסיון זה נכשל.

לדברי כהן-ישורון "סדרני הקרן למורשת הכותל בשיתוף עם משטרת ישראל הפעילו את כוחם, למרות שמצד המתפללים בעזרת הגברים לא הייתה כל התנגדות. אין שום סיבה שלא נוכל לקבל בהשאלה אחד מתוך 150 הספרים הנמצאים בעזרת הגברים לתפילת ראש חודש".

ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל אמרה בתגובה כי "המדיניות החדשה של המשטרה היא ששוטרים לא מתערבים באופן ישיר בהפרעה לסדר הציבורי בכותל. הזירה מופקדת בידי סדרנים וסדרניות מטעם הקרן למורשת הכותל עם הכשרה מוגבלת ומוטיבציה נמוכה, הנובעת מהעובדה שהם מקבלים את שכרם מרב הכותל. התוצאות היו בהתאם: משטרת ישראל החרימה את ספר התורה שלנו, אבל המשרוקיות שהפריעו לתפילה לכל אורכה – לא הוחרמו".