סגירת הפנימייה הצבאית
"טעות גדולה, זה עניין לאומי"

הרב דרוקמן מגיב להחלטה לסגור את הפנימייה הצבאית באור עציון ולא את זו בחיפה: "אולי הטעו את ליברמן. זו טעות ללא זדון וניתן לתקנה"

שמעון כהן , א' באלול תשע"ו

הרב חיים דרוקמן בלשכתו
הרב חיים דרוקמן בלשכתו
יוני קמפינסקיטוען....

ראש מרכז ישיבות בני עקיבא וראש ישיבת אור עציון ומוסדותיה, הרב חיים דרוקמן, מתייחס בראיון ליומן ערוץ 7 להחלטתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לבטל את ההחלטה לסגור את הפנימייה הצבאית החילונית בחיפה ולעומת זאת לסגור את הפנימייה הצבאית 'אור עציון'.

הרב דרוקמן מספר כי איש לא נועץ בו ולא דיווח לו על כוונת השר ליברמן לסגור את הפנימיה ב'אור עציון'.

באשר למניעים העומדים מאחורי ההחלטה הוא אומר: "אין לי מושג. אני לא מבין מה הסיבה לכך. אני רק קובע כעובדה שזו טעות גדולה".

עוד מוסיף הרב דרוקמן ומספר כי "בזמנו התקשר אלי שר הביטחון הקודם, בוגי יעלון, כשעניין הוחלט ואמר שהפנימיות הצבאיות הוקמו כדי להכין קצינים לצה"ל, אבל כיום אין צורך בזה ולכן סוגרים אותן. לא אמרתי דבר, כי אם סוגרים את שתיהן מה אומר ומה אדבר. לא חיפשנו חנות משלנו, אלא הייתה פנייה אלינו שנקים את הפנימייה הצבאית כדי שהנוער הדתי יתרום את תרומתו לקצונה בצה"ל

"אבל עכשיו, כשמחליטים להשאיר את הפנימייה בחיפה ולסגור את הפנימייה הדתית אור עציון זה ממש לא מובן. אני לא מוצא שום סיבה שמצדיקה את הדבר הזה".

הרב דרוקמן מקפיד לבודד את הסוגיה מהזירה הפוליטית וקובע כי "לא מדובר כאן בעניין פוליטי. כשהפנימייה הצבאית הוקמה זה לא היה על רקע פוליטי. המערכת הצבאית הכירה בזמנו שמן הראוי שהנוער הדתי יוכל למצוא לו מקום בו יוכל להתכונן ולהתחנך לתרומה משמעותית בשירות קבע ובקצונה, ולשם כך היא הוקמה. זה לא עניין פוליטי סקטוריאלי אלא עניין לאומי.

"יש לפנימייה הצבאית שבעה מח"טים כיום. זה בעצם שבעה אל"מ, אחד תת אלוף, והרבה מאוד סגני אלופים שמשרתים בקבע, הם בכוח הלוחם של צה"ל, כך שאני לא מבין מה גרם לכך. יש כאן איזו טעות".

בדרכו אומר הרב דרוקמן: "אני בטוח שזה לא מכוון ואין כל כוונה מאחורי זה. זו פשוט טעות, וטעות לעולם חוזרת. אני בטוח שאם שר הביטחון יתבונן בדבר הוא יכיר בכך שיש כאן טעות. אני בטוח בזה. אולי הביאו בפניו נתונים לא מדויקים. אני בטוח שההחלטה לא נבעה משום כוונה מיוחדת לפגוע. זו דעתי. היות שזה עניין לאומי של מה שחשוב לצה"ל צריך לאפשר לנוער הדתי להמשיך את תרומתו לקצונה בצה"ל".

הרב דרוקמן מתייחס גם לפרסומים לפיהם בפנימייה הצבאית בחיפה ילמדו גם בנים דתיים, משיב הרב ואומר: "אני קובע נחרצות שהורים דתיים רציניים לא ישלחו את בניהם למקום הזה. יש שם תערובת של בנים ובנות, ואין ספק שאב דתי רציני לא ישלח את בנו לשם. גם אם יטענו שהתלמידים ילמדו במקום דתי ורק יהיו שם בפנימייה כפי שהנערים הקרויים לא דתיים לומדים בבית הספר הריאלי, אבל הפנימייה נמצאת במקום שאינו דתי".

הרב דרוקמן מציין כי ישמח להיפגש עם שר הביטחון ולהבהיר לו את הדברים, דווקא משום שהוא משוכנע שאין מאחורי ההחלטה כוונת פגיעה כלשהי.

עוד התבקש הרב להתייחס לדבריו של שר הביטחון הקודם, יעלון, כאשר בישר על ההחלטה לסגור את שני המוסדות וטען כי "אין צורך שכבר בגילים 14-15 נערים ילבשו מדים ויהיו חלק ממסגרת שהיא צבאית במהותה. זה גיל מוקדם מדי וצעיר מדי".

לדברי הרב דרוקמן מדובר באמירה תמוהה שכן "עובדה שעשרות שנים הדבר הזה נעשה. עכשיו פתאום הגיעו למסקנה שזה צעיר מדי? אנשים חושבים על כך ויש שמחליטים מראש שמוכנים לזה וזה החינוך שהם מקבלים, לשרת שירות קבע בצה"ל".

"אני מקווה שבסופו של דבר הכול יבוא על מקומו בשלום", חותם הרב דרוקמן את דבריו.