דרישה בקנדה: "סינון דמוקרטי" למהגרים

המועמדת להנהגת המפלגה הקונסרבטיבית שבאופוזיציה הקנדית דורשת להחיל סינון של מהגרים בהתאם לערכיהם המוסריים והדתיים.

דלית הלוי , ב' באלול תשע"ו

סינון בדרך לקנדה
סינון בדרך לקנדה
צילום: מיטל כהן. פלאש 90

חברת הפרלמנט הקונסרבטיבית קלי לייטצ' מאלברטה, המתמודדת על הנהגת המפלגה הקונסרבטיבית בקנדה, מתחייבת אם תיבחר לקדם מדיניות שתתמוך בסינון מועמדים להגירה למדינה על בסיס קריטריון של התנגדות לערכים קנדיים, כמו למשל חוסר סובלנות כלפי הזולת בין אם על רקע דתי, תרבותי או נטייה מינית.

בהודעה שפרסמה חזרה קלי על נחישותה לפעול כדי לנטרל את הסיכונים הגלומים בהגירה בלתי מפוקחת. "אני בהחלט תומכת בסינון מועמדים להגירה לאיתור ערכים המנוגדים לאלה של קנדה, כולל חוסר סובלנות כלפי הזולת על רקע של דת, תרבות, נטייה מינית, התנהגות המבטאת שנאה לנשים ואלימות כלפיהן ו/או אי קבלה של המסורת הקנדית או החירויות האישיות והכלכליות", כתבה קלי.

עמדותיה של קלי עומדות בניגוד למדיניות הרשמית שמאמצת ממשלת טרודו הליברלית. ראש הממשלה ג'סטין טרודו אמר לפני כשבועיים כי "קנדה צריכה לנהוג בגישה מרחיקת לכת מעבר לגילוי סובלנות"ביחס לתרבויות אחרות.

בראיונות אחרים לתקשורת הקנדית אמר טרודו, כי האסלאם אינו עומד בסתירה לערכים של חברות דמוקרטיות חילוניות כמו קנדה, וכי הממשלה צריכה להעביר מסר זה לציבור הקנדי.

ג'ון מקלום, שר ההגירה, הפליטים והאזרחות, אמר כי בכוונתו לבטל את הביטוי "מנהגים ברבריים" המופיע בספר הרקע למהגרים והמתייחס לרצח על כבוד המשפחה, מילת נשים, נישואין בכפייה ואלימות כלפי נשים. לדבריו, ביטוי זה "כבד" מדי.