"הכתובת נמצאת כל הזמן על הקיר"

במערכת הפוליטית טוענים כי נושא הבטיחות באתרי הבניה עלה לדיון בכנסת אולם הגורמים האמונים על הנושא לא עשו די.

חזקי ברוך , ב' באלול תשע"ו

הכתובת על הקיר. זירת אירוע הקריסה בתל אביב
הכתובת על הקיר. זירת אירוע הקריסה בתל אביב
צילום: יוני קמפינסקי

יו"ר ועדת העבודה הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף, אמר בצהריים (שני) בעקבות קריסת החניון בתל אביב כי הוא וחבריו התריעו מפני תרחיש שכזה.

"אני מזועזע מהדיווחים על האירוע הקשה באתר בניה בת"א", אמר אלאלוף, "לצערי הסיוט מפניו חזרנו והזהרנו, מתממש אל נגד עינינו".

לדבריו, "בזמן שממדי האסון הולכים ומתבהרים, אני קורא למשרד העבודה והרווחה ליישם מידית את החוק שאושר בוועדת הרווחה ולסגור לאלתר את אתר הבניה".

יו"ר שדולת הבטיחות, ח"כ איציק שמולי, התייחס גם הוא לאירוע הקשה, "זהו מקרה טראגי וקשה ואני מקווה שכוחות הביטחון שעמלים במסירות יצליחו להציל בחיים את כלל הלכודים".

לדבריו, "בענף הבניין הכתובת נמצאת כל הזמן על הקיר: מחצית מתאונות העבודה בישראל הן בתחום הבניין ומאז 2010 אנחנו סופרים כבר 200 הרוגים ומאות פצועים".

"חלק מרכזי מהבעיה הוא שמול אלפי אתרים מורכבים ועתירי סיכון ישנם מעט פקחים שמתרוצצים ולא מצליחים לקיים פיקוח אפקטיבי. כרגע המטרה המרכזית היא אך ורק הצלת חיים אבל בהמשך נהיה חייבים לרדת לשורש העניין", הוסיף.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, העומד יחד עם ח"כ שמולי בראש שדולת הבטיחות, תקף גם הוא את אוזלת היד בנושא, "אסונות באתרי בנייה בישראל הפכו למכת מדינה ולא זכו עד כה להתייחסות הראויה. כשלים בפיקוח ואי עמידה בנהלי בטיחות גבו ועודם גובים קרבנות בנפש. כשלים מערכתיים ואי תקצוב מתאים של סוגיית הבטיחות עולים לנו בחיי תושבים וזהו מחיר בלתי נסבל".

"הקמתי את השדולה יחד עם ח"כ איציק שמולי לפני חודשיים כדי שהכנסת תציב את נושא הבטיחות גבוה בסדר העדיפויות ובכוונתי לזמן דיון של השדולה בהשתתפות גורמי האכיפה ופיקוח על הבניה, נציגי משרדי הפנים והאוצר כדי לבחון את הדרכים למיגור התופעה", הוסיף ביטן.