הערב: הנבחרת פותחת את המסע למונדיאל

הפעם היחידה בה הופיעה נבחרת ישראל במונדיאל הייתה ב-1970. אחת מהיריבות הייתה איטליה, אותה תפגוש הערב בדרך למונדיאל 2018 ברוסיה

נרי וייס , ב' באלול תשע"ו

שחקני איטליה. תיקו 0:0?
שחקני איטליה. תיקו 0:0?
צילום: פלאש 90

לשחזר את העבר. הישג השיא של נבחרת הכדורגל של ישראל היה אי שם, בשנת 1970, כשהשתתפה בפעם הראשונה והאחרונה שלה בטורניר הכדורגל הגדול ביותר בעולם, המונדיאל.

מונדיאל 1970 התקיים במקסיקו, ובבית ב' אליו שובצה ישראל, חיכו לה יריבות כמו אורוגוואי, שבדיה ואלופת אירופה - נבחרת איטליה.

אחרי הפסד 2:0 לאורוגוואי במשחק הראשון, עלו השחקנים הישראלים ליתרון במשחק השני מול נבחרת שבדיה אך זו השוותה את התוצאה, ולמשחק מול אלופת אירופה מאיטליה עלו השחקנים הישראלים כשהם בעמדת נחיתות ברורה.

דווקא המשחק ההוא מול איטליה, ייחשב לאחר שנים להישג הגדול ביותר של נבחרת הכדורגל הישראלית. תוצאת תיקו 0:0 מול אלופת אירופה, זה לא דבר של מה בכך.

46 שנים עברו. 46 שנים של ציפיות גדולות מהנבחרת הישראלית שאכזבה שוב ושוב. כמעט. רק כמעט הצליחה זו להעפיל לטורנירים גדולים ויוקרתיים, אך תמיד כשלה ברגע האמת.

46 שנים אחרי, הערב (שני, 21:45) תפגוש שוב הנבחרת הישראלית את זו האיטלקית כשהפעם יתחרו אלה על הזכות להעפיל למונדיאל 2018 שיתקיים ברוסיה. המשחק שיתקיים הערב באצטדיון סמי עופר שבחיפה יהיה הראשון במסגרת מוקדמות המונדיאל. 46 שנים אחרי המשחק ההוא במונדיאל 1970, שוב יחסי הכוחות בין שתי הנבחרות הן חסרות פרופורציות.

בעוד הישראלים לא מצליחים להטביע את חותמם על אירופה והעולם כולו, הנבחרת האיטלקית משופעת בכוכבים גדולים, מאמן גדול, ומומנטום אדיר כשבטורניר היורו האחרון נכנעו רק לאלופת העולם גרמניה בדו קרב פנדלים. הישראלים קונים את התוצאה ההיא מלפני 46 שנים, תיקו 0:0, גם הערב באצטדיון סמי עופר שבחיפה.

שעות לפני משחק הפתיחה של קמפיין מוקדמות המונדיאל, מפרסם אלישע לוי, מאמנה החדש של הנבחרת הישראלית את ההרכב הפותח.

לאחר שמועות רבות וניחושים מי יפתחו בהרכב הנבחרת הישראלית, החליט לוי לעלות במערך של חלוץ בודד, חמישה קשרים וארבעה שחקני הגנה.

בשער יעמוד דודו גורש הוותיק, שוערה של האלופה הפועל באר שבע. מי שיעזרו לו בהגנה ובשמירה על שער הנבחרת יהיו שלושה מחבריו לקבוצה, בן ביטון ואופיר דווידזאדה שעבר לבלגיה לפני שבוע יהיו בעמדת המגנים, שיר צדק ואיתן טיבי ממכבי תל אביב יהיו בעמדת הבלמים.

בקישור הישראלי יהיו אלה שרן ייני, בירם כיאל וניר ביטון המשחקים בקבוצותיהם באירופה, כשאליהם יצטרפו גם קפטן הנבחרת ערן זהבי וחברו לקבוצה הצהובה לשעבר, טל בן חיים. תומר חמד יהיה זה שיפתח בחוד ההתקפה הישראלי.

האם הנבחרת הישראלית תצליח לפתוח ברגל ימין את קמפיין מוקדמות המונדיאל? כאמור, תיקו 0:0 ייחשב הישג לא מבוטל מול אחת הנבחרות הטובות בעולם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il