לוחם באצ״ל, מגיבורי ירושלים

נשיא המדינה ספד לרב שאר ישוב הכהן זצ"ל. "איש דעה ושיחה, תלמיד חכם, מורה דרך". ראש העיר חיפה: ''הרב היה מלומד גדול בנבכי התורה".

רעות הדר , ב' באלול תשע"ו

הרב שאר ישוב ונינתו. ארכיון
הרב שאר ישוב ונינתו. ארכיון
צילום: רפאל אליה

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לרבה הראשי של חיפה הרב שאר ישוב הכהן שנפטר בגיל 89.

"שמעתי בצער על פטירתו של הרב שאר ישוב הכהן, רבה הראשי של חיפה, איש ספרא וסייפא לוחם באצ״ל, מגיבורי ירושלים שנפצע בקרבות על ירושלים ואף נפל בשבי הירדני", אמר ריבלין.

''הרב שאר ישוב היה ממנהיגי הציבור היחידים והמיוחדים בדורנו, איש דעה ושיחה, תלמיד חכם, מורה דרך ואדם שהיה ׳איש על העדה׳ בכל דרכיו והליכותיו. תנחומי העמוקים למשפחתו ולתלמידיו הרבים", דברי הנשיא.

ראש העיר חיפה יונה יהב אמר "אנו נפרדים מגדול בניה של חיפה, אשר כיהן כרבה הראשי מעל 30 שנים. הרב שאר ישוב הכהן היה חלק מנופה של העיר, מאקלימה הייחודי וידע להפוך את הדת לגשר בין כל חלקי האוכלוסייה, יהודים ושאינם יהודים, כאחד. לא בכדי האפיפיור נפגש איתו לעיתים קרובות''.

ראש העיר הוסיף, ''איבדתי היום רע אשר חיתן אותי עם רעייתי ואת בני ואשר עבדנו זה לצד זה בעיריית ירושלים, הרב כסגנו של ראש העיר טדי קולק ז''ל ואני כראש לשכתו.

''הרב היה מלומד גדול בנבכי התורה וידע להקנות לאחרים את נועם הליכותיו. העיר חיפה ידעה להוקירו והוא ידע להוקיר את העיר ואת מה שהיא מסמלת. יהי זכרו איתנו לעד", כך יהב.

נערך ע"י אולפני אתרוג

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן ספד גם הוא ואמר כי "הרב שאר ישוב הכהן היה רגיש מאוד לכבודם של המתדיינים בבית הדין ועסק רבות בפתרון בעיות של עגונות ומסורבות גט, התייחס לכל מקרה כאילו הוא המקרה היחיד", סיפר.

"קיימתי איתו קשר הדוק במסגרת כהונתו כראב"ד בחיפה, תפקיד שמילא במסירות רבה, הקפיד על סדרי העבודה של הדיינים ועובדי המינהל לטובת המתדיינים", תיאר הרב בן דהן. ''כמה סמלי שהרב, שהיה מבכירי תלמידיו של הרב קוק זצוק"ל נפטר ביום פטירתו.

"הרב הקים עולה של תורה בחיפה, העמיד דורות רבים של רבנים ודיינים במכון אריאל אותו הקים והיה מקורב מאוד לרב אליהו זצוק"ל. חבל על דאבדין ולא משתכחין", הוסיף סגן השר.

ראש מכון צומת הרב ישראל רוזן סיפר כי במשך שנים רבות סייע הרב שאר ישוב למכון בכל פעולותיו בשדה ה''הלכטכני'' ובשדה הגיור והיה מחברי הוועדה המייעצת של השנתון תחומין.

''דמותו של הרב שאר ישוב היא סמל לציונות הדתית בדורות האחרונים", ספד הרב רוזן. ''רב ואיש ציבור, לוחם במלחמת העצמאות ובמלחמת הדעות בנועם ומתוך מאור פנים. הוא יחסר לנו ולרבים ממוקיריו ושומעי לקחו. יהי זכרו ברוך''.

הלוויתו של הרב שאר-ישוב כהן תחל ברחבת עירית חיפה בשעה 10:00. ההלוויה תגיע לישיבת "מרכז הרב" בירושלים בשעה 14:00, ומשם תצא לחלקת הנביאים במרומי הר הזיתים באוטובוסים שיעמדו במקום. השבעה בבית הרב ברחוב חורב 26, חיפה.