ישונה נוהל פינוי מבנים יבילים ביו"ש

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן הורה למתאם הפעולות בשטחים כי מהיום פינוי מבנים יבילים בלתי חוקיים יובא לאישורו לפני ביצוע.

עדו בן פורת , ג' באלול תשע"ו

הרס במצפה אביחי, הבוקר
הרס במצפה אביחי, הבוקר
צילום: דוברות קריית ארבע

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) שיגר היום (שלישי) מכתב למתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי, בו הוא מנחה כי מהיום פינוי מבנים יבילים בלתי חוקיים ביהודה ושומרון, יובא לאישורו לפני ביצוע.

הנחייתו של הרב בן דהן התקבלה בעקבות הפינוי שבוצע הבוקר במאחז "מצפה אביחי" ליד קריית ארבע ואתמול במאחז "אש קודש" בבנימין.

הנוהל הקיים כיום נקבע בתקופתו של שר הביטחון הקודם משה יעלון ולפיו ניתן לפנות מבנים יבילים בלתי חוקיים ללא אישור הדרג המדיני תוך 60 יום.

שר החקלאות אורי אריאל תקף הבוקר בחריפות את הפינוי במאחז "מצפה אביחי", ואמר כי ״מתוקף הנסיבות, פינוי המבנים בגבעה הסמוכה לבית משפחתה של הלל אריאל הי"ד שנרצחה בסמוך, כואב לי באופן אישי אבל יש לכך השלכות ציבוריות.

"הריסת מבנים ביו״ש היא סטירת לחי להתיישבות וזריקת עידוד עבור ארגוני הטרור. לא סביר בעליל ששר הביטחון מאשר הריסת מבנים של ישראלים ובמקביל מאשר בניה ופיתוח לפלסטינים. אני קורא לשר הביטחון להתערב בהקדם ושינחה את הגורמים הרלוונטיים להפסיק את ההריסה לאלתר״, הוסיף.

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) אמר כי ''החלטת הפינוי מעבירה מסר בעייתי של כניעה לארגוני הטרור, וזאת לאחר שבשטח הגבעה מתוכננות 292 יח"ד כחלק מתכנית מתאר של היישוב קריית ארבע וכתגובה לרצח של הלל יפה ז"ל.

"חשוב להימנע בכל מחיר מקטיעת החלוציות וקביעת הריבונות בשטחי ארצנו ומהמשך פעולות שגורמות נזק מצטבר בלתי הפיך להתיישבות ביהודה ושומרון", הוסיף זוהר.

יו"ר ועדת חוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) תקף גם הוא בחריפות את התנהלות הממשלה ושר הביטחון בנושא: "משונה שדווקא עם כניסתו של שר ביטחון חדש התחילו הפינויים בסיטונאות. אני קורא לראש הממשלה ולשר הביטחון לעצור מיידית כל פינוי ביו"ש".