נאור: יש גבול להתערבות השיפוטית

נשיאת בית המשפט העליון איננה מתכוונת להתערב בעיקרי החוק להגבלת שכר הבכירים שנכנס בימים אלה לתוקף.

חיים לב , ד' באלול תשע"ו

הנשיאה נאור
הנשיאה נאור
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

"יש גבול להתערבות השיפוטית" - את הדברים אמרה הבוקר (ד') נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור במהלך דיון שהתקיים בבית המשפט העליון בעתירה דחופה שהוגשה על ידי איגוד הבנקים ואיגוד הביטוח לביטול החוק להגבלת שכר הבכירים שנכנס בימים אלה לתוקף.

נאור הבהירה כי אינה רואה מקום להתערב בעיקרי החוק. "קראנו את החוק ואין שם בעיה משפטית בעינינו שמצריכה פתרון. יש גבולות להתערבות השיפוטית".

המשנה לנשיאה השופט אליקים רובינשטיין התבטא אף הוא ברוח זו. "זו האידיאולוגיה של המחוקק ואנו צריכים להיות מעשיים. צריך לעשות כל שאפשר למנוע התדיינויות עתידיות", אמר.

עם זאת, הדגישה נאור כי יש לבחון כיצד ניתן להתערב בהוראות המעבר של החוק העלולות להקרין על הסדרי פרישה ופנסיה של בנקים שגובשו בטרם כניסת החוק לתוקף.

נשיאת העליון אף בחרה למתוח ביקורת על הכנסת. "אני רוצה להביע מחאה. הממשלה והכנסת חייבים להביא בחשבון בסוגיות כאלה את האפשרות המאוד סבירה שחוקים כאלה יצטרכו לעמוד בביקורת שיפוטית.

''אין שום סיבה שבעולם לקבוע לוחות זמנים לכניסת החוק, כך שבית משפט יעזוב את כל עיסוקיו ויקרא מאות עמודים רק כי המחוקק לא נתן זמן להיערך. אנחנו רואים זאת גם במקרים נוספים לאחרונה", סיפרה.