ארה"ב בעד תיווך רוסי במו"מ המדיני

הממשל האמריקני מבהיר כי הוא מעורב במאמצים של הנשיא פוטין להביא לפגישה בין יושב ראש הרשות הפלסטינית לראש הממשלה נתניהו.

ניצן קידר , ד' באלול תשע"ו

נתניהו ואבו מאזן
נתניהו ואבו מאזן
פלאש 90

הממשל האמריקני מבהיר כי הוא מודע ומעורב בניסיונות של רוסיה לחדש, תחת חסותה, את המגעים בין ישראל והפלסטינים המצויים בקיפאון עמוק.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, מארק טונר, אמר כי "ארה"ב מכירה מקרוב את המאמצים הרוסים - ואנחנו נמצאים עימם בקשר הדוק בנושא, כמו גם עם ישראל והפלסטינים".

הוא הוסיף כי "שני הצדדים צריכים להחליט אם הם מקבלים את היוזמה - אבל אנחנו תומכים בכל סוג של מאמץ שיביא לקידום המפגש ביניהם".

כזכור, בתחילת השבוע ביקר בישראל נציג בכיר מטעם הנשיא פוטין - המנסה ללחוץ על שני הצדדים לקיים פגישה בדרג המנהיגים במוסקבה.

ראש הממשלה נתניהו התייחס לנושא במהלך ביקורו בהולנד ואמר, "אני מוכן להיפגש עם אבו מאזן בכל עת, ללא תנאים מוקדמים לשיחות ישירות. זה דבר שאני אמרתי אותו מאות פעמים, ואני חוזר ואומר את זה כאן. אני לא בררני לגבי המקום, אם זה בהולנד או במוסקבה או בכל מקום אחר – אין בעיה, וזה בהחלט יכול להיות במוסקבה".

הוא הוסיף כי "השאלה המרכזית היא כמובן האם אבו מאזן מוכן להיפגש ללא תנאים מוקדמים? אנחנו שומעים על כך גרסאות סותרות. רק אתמול דוברים פלסטינים הבהירו שהם מוכנים להיפגש, אבל יש להם תנאים – שחרור אסירים, הם רוצים לדעת כבר מה יהיו תוצאות השיחות וכדומה. אם אבו מאזן מוכן להיפגש ללא תנאים מוקדמים לשיחות ישירות, אני מוכן בכל עת. להפך, אני קורא לו לעשות זאת כבר קרוב לשבע שנים, ואם הוא יסכים לעשות זאת – תהיה פגישה".