המפכ"ל סייר ביו"ש וגם קנה יינות...

מפכ"ל המשטרה סייר עם בכירי מחוז ש"י בדרום הר חברון, נחשף לבעיות המטרידות את התושבים ונפגש עם ראש המועצה.

נתנאל כ"ץ , ה' באלול תשע"ו

רנ"צ אלשיך בהר חברון
רנ"צ אלשיך בהר חברון
צילום: דוברות הר חברון

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, ביקר אתמול (רביעי) במועצה האזורית הר חברון, בליווי מפקדים בכירים של ממחוז ש"י במשטרה בניהם ניצב משה ברקת מפקד המחוז נצ"מ מוריס חן מפקד המרחב ובכירים נוספים.

ראש המועצה יוחאי דמרי ערך לקצינים ולמפכ"ל סיור בהר חברון. את הסיור החלו בתצפית מהיישוב מצפה יאיר שם קיבל המפכ"ל סקירה על ציר ההברחות בו משתמשים ערביי האזור לעקיפת הגדר והכנסת שבח"ים, סחורה גנובה ואמצעי לחימה.

בתצפית ראה המפכ"ל את היקפי הבניה הלא חוקית בשטח האש 918 מקרה שנמצא על שולחן בג"ץ מזה שנים ועד כה לא נפתר.

משם המשיכו המפכ"ל והבכירים לביקור באתר סוסיא שעלה לאחרונה לכותרות בהקשר של מאחז נאעווז'ה הנמצא בסמוך וממתין להחלטת בית המשפט בעתידו.

במידה ויחליט בית המשפט לאשרר את פסיקתו הקודמת לפנות את עשרת המבנים הלא חוקיים במקום תעבור המשימה לשוטריו של אלשיך.

ראש המועצה הראה למפכ"ל את הממצאים ההיסטוריים הקושרים את המקום להתיישבות יהודית עתיקה מתקופת בית שני. בסיום הביקור החליט המפכ"ל לקנות יינות תוצרת המקום לאחר שטעם מהתוצרת המקומית.

בפגישתם במועצה העלה דמרי את סוגיית עזרא נאווי וביקש את התערבותו בהקמת יחידה ל'חתרנות מדינית' יחידה שתתמקד באנרכיסטים הפועלים ברחבי יהודה ושמרון ועל פי גורמי צבא ומשטרה מתסיסים את השטח ויוצרים חיכוך ומתח בין האוכלוסיות.

"צר לי כי אחרי הפרסום בתכנית 'עובדה' והמעקב של תנועת 'עד כאן' אחרי נאווי שהטריד במשך שנים את התושבים בהר חברון אנחנו פוגשים אותו שוב בשטח אחרי שכבר פורסם כמי ששולח ערבים אל מותם", אמר יוחאי.

בתגובה ענה המפכ"ל "הטיפול המשטרתי מול בתי המשפט מצריך ראיות חזקות ולעיתים עברייני צמרת יושבים בכלא על עבירות תנועה כי הראיות נגדם אינן עוברות את הרף הנדרש בבתי המשפט".

עוד עלה במפגש נושא המעברים שהפך להיות בעיה תחבורתית משמעותית בשל אי התאמתם לגידול האוכלוסיות ביהודה ושמורון, במועצה הפתיעו את המפכ"ל בסרטון שצילמו במשך מספר שבועות בו נראות עבירות תנועה חמורות הנעשות במעברים וגורמות לסיכון לעוברים בו.

המפכ"ל ציין, "מחוז ש"י של המשטרה סומן על ידי כמי שזקוק לטיפוח והעצמה. אזרחי ישראל הגרים ביו"ש אינם סוג ב' ומגיע להם שירות משטרה ככל אזרח, הבעיות שמיצרים הערבים בתחום הפלילי, התעבורתי והביטחוני מצריכות התמקדות וטיפול רציני שלנו ואנו נדאג להעצים את המחוז ולתת פתרונות לבעיות שכואבות לאזרח".

בתום הביקור אמר ראש המועצה, "לא הכרתי קודם את המפכ"ל שמחתי לפגוש ולהכיר התרשמתי מהאיכות של האדם העומד בראש המשטרה, מהאישיות, מסימון המטרות, מהערכיות מאדם שתוכו כברו ולא איש של ססמאות, אני מודה לבכירי המחוז שאתם אנו עובדים בשוטף ומעריך את העבודה המשותפת."