רביבי: ההתנחלויות אינן מכשול

ראש מועצת אפרת מותח ביקורת על פסיקת בג"ץ בסוגיית שכונת נתיב האבות, אך מזכיר את מחדל הממשלה בנושא.

חזקי ברוך , ה' באלול תשע"ו

רביבי בדרך האבות. היום
רביבי בדרך האבות. היום
צילום: חזקי עזרא

ראש מועצת אפרת וראש דסק חוץ במועצת יש"ע, עודד רביבי, מבקר בראיון לערוץ 7 את החלטת בג"ץ להרוס 17 בתים בשכונת דרך האבות בישוב אלעזר.

לדבריו, "פסק הדין הוא פסק דין כואב ומי שרואה כאן את הבתים רואה עד כמה הכאב הולך להיות גדול ועצום. יחד עם זאת מי שקורא את פסק הדין מבין שלא נעשתה שום דרמה. שופטי בג"ץ אומרים למדינה אתם אלה שהתחייבת כלפינו ב-8 ערכות שונות לבצע מהלכים לא ביצעתם את המהלכים ולכן אנחנו שואלים האם הבתים נבנו בהיתר או לא בהיתר? ולטענת בית המשפט הבתים נבנו ללא היתר דין הבתים להיהרס".

"אף אחד לא חושב שהמדינה יכולה לבנות במקום שהליכי התכנון לא הסתיימו, אך המציאות מראה אחרת. גם רוב הערים בישראל הקטנה קודם התחילו לבנות ואחרי זה פתחו בהליכי תכנון ואישור", טוען רביבי, "הביקורת של בית המשפט היא שהמדינה הייתה שותפה בהתחלת ההקמה אך לא התקדמה להשלמת תהליכי התכנון. המדינה נמנעה מלעשות את זה ועל כך באה הביקורת של בית המשפט".

התיישבות מפסידה פעם אחר פעם בבית המשפט העליון, האם יש שם מגמה כלפי התיישבות?

"אני לא חושב שיש מגמה. בסוף מסתכלים על מספר בתים מועט ובסופו של דבר רוב הבנייה ביהודה ושומרון היא בניה על פי היתר בניה כדין על קרקע שהוכרזה כאדמות מדינה. כאן בדרך האבות יש נקודה כואבת שהליכי האישור לא הסתיימו. סבלנותו של בית המשפט פקעה, והשופטים התעקשו על השאלה האם יש היתר או אין היתר".

רביבי מעביר מסר לראש ממשלת הולנד שקרא במהלך פגישתו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו להפסקת הבניה בהתנחלויות, "אני מזמין את ראש ממשלת הולנד לבוא לכאן ולראות שהתנחלויות הן לא מכשול לשלום. לראות איך כל בוקר נכנסים לאפרת 1,000 פלסטינים ומתפרנסים ומבחינתם הפסקת הבניה בהתנחלויות משמעותה הפסד מקורות עבודה. הקשקוש שאנחנו המכשול לשלום הוכח כלא נכון פעם אחר פעם. כל מי שטוען אותו מוזמן לבוא לכאן לשטח ולא ממרומי הלוויין ויראה מצד אחד את המורכבות אבל גם את הפסיפס האנושי שחי פה בחיים של דו קיום מתוך הבנה שגם אנחנו פה וגם הם פה".

"אני תומך בכביש שמחבר בין רמאללה לבית לחם", אומר רביבי, "אני בטוח שגם האוכלוסייה היהודית תיהנה ממנו. אין לנו ספק שהתשתיות כאן לא מסוגלות להכיל לא את האוכלוסייה היהודית שגדלה ולא האוכלוסייה הפלסטינית שגדלה. אם הפלסטינים יבינו שיש להם מה להפסיד אז יש סיכוי שהם ישתפו פעולה, ברגע שאנחנו מדכאים אותם ולא נותנים להם גישה למקומות תעסוקה אז הם מבינים שאין להם מה להפסיד ואז קורים גם אירועי טרור".

רביבי מתייחס לביקורת של אנשים בכירים בבית היהודי שלא רואים בעין יפה את חברותם של ראשי מועצות ביש"ע בליכוד, "כולנו יחד עם בנימין נתניהו אבל כולם גם יושבים באותה ממשלה של בנימין נתניהו. אז מאותה סיבה שבנט לא פורש מהקואליציה גם אנחנו יכולים להישאר בליכוד כי כרגע הוא האדם שנבחר להוביל את המדינה ואני לא רואה אף אחד שמסוגל להיכנס לנעליו. יש לנו צפייה מהשותפים הקואליציוני כולל האנשים בתוך הליכוד לעשות מהלכים פליטים לגיטימיים אבל צריך להבין את המגבלות ובסוף פסק הדין של בג"ץ הוא תזכורת למגבלות הכוח ופוליטיקה והקואליציה ובסוף צריך להתנהג על פי הכללים ועל פי החוק כי אין ברירה אחרת. אם רוצים לבנות מדינה זאת הדרך היחידה כדי לצעוד קדימה".

"אני מקווה שאפרת בסוף תהפוך לעיר", מציין רביבי, "לא מפסיקים להערים עלינו מכשולים. נכון להיום בונים באפרת 1100 דיור. בתוך 3 שנים נגדל מעיר של עשרת אלפים תושבים לעיר של 16 אלף תושבים. פתחנו שנת לימודים עם גידול במספר הילדים. בשנתיים הקרובות נפתח עוד שני בתי ספר חדשים. אנחנו מסתכלים על חצי הכוס המלאה".