ספין בחסות רוסית

נכונות יש, ודאי במלים - אבל לא נתניהו ולא אבו מאזן מעוניינים בעת הזאת באופן אמיתי בחידוש התהליך המדיני. פרשנות

ניצן קידר , ה' באלול תשע"ו

קלינטון, נתניהו ואבו מאזן. אולי היא תצליח להפגיש ביניהם
קלינטון, נתניהו ואבו מאזן. אולי היא תצליח להפגיש ביניהם
פלאש 90

ההודעה היתה נשמעת דרמטית מאוד. "נתניהו ואבו מאזן מוכנים להיפגש במוסקבה", בישרו הכותרות - תחילה בסוכנויות ידיעות ברוסיה, אח"כ בכלי תקשורת ערביים ואז גם אצלנו. היו כמה חברי כנסת שאף התפתו להגיב וללהג ביקורת כזו או אחרת, על ראש הממשלה שמסכים בעת הזאת לפגוש את אבו מאזן.

ובכן, צר לי לקלקל את החגיגה - אבל מי שבלע את הספין, שלא יתלונן אחר כך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אכן מוכן לפגוש את אבו מאזן במוסקבה. אגב, לנתניהו אין שום בעיה לפגוש את אבו מאזן גם בירושלים, פריז, ניקרגואה או מרקש. העניין הוא שפגישה כזו, לדידו של ראש הממשלה יכולה להתקיים רק אם אבו מאזן לא יציג תנאים מוקדמים.

מן הצד הפלסטיני, נשמעו טענות בימים האחרונים שאבו מאזן מסכים למפגש במוסקבה. יש לו רק כמה דרישות קטנות קודם לכן. עניינים פעוטים, כמו שחרור מחבלים והפסקת הבנייה ביו"ש.

כך שאמנם נכונות כזו או אחרת יש, אבל היתכנות אמיתית - אינה ממש על הפרק. מאז ספטמבר 2010 שני האישים לא ערכו מפגש דיונים בנושא התהליך המדיני. היתה איזה לחיצת יד קרירה בין לבין, אבל לא היתה לה שום משמעות.

לאף אחד מהם גם אין שום אינטרס. לנתניהו, אין בסיס כעת לפצוח במגעים משמעותיים עם הפלסטינים - שירגיזו גם את הבית היהודי, אבל באופן משמעותי יותר את מפלגתו שלו. מעבר לכך, בסביבתו של ראש הממשלה יודעים שאין לפלסטינים באמת מה למכור בישיבה משותפת סביב אותו שולחן עם ישראל. לפחות לא בעת הזאת.

מן הצד השני - אבו מאזן חושד ברוסים, כפי שחשד לפני כן בארה"ב ולפני כן באחרים - שהם נוטים לצד הישראלי וסוחבים אותו לויתורים (למרות שלא זכורים ויתורים משמעותיים מצד הפלסטינים בתקופתו, נ"ק).

הספין הרוסי היה כדי להפעיל עוד קצת לחץ. הרוסים רואים שהאמריקנים אינם מצליחים להביא שלום - ומנסים להיכנס למשבצת המתווכת. גם צרפת היתה שם. ישראל בכלל מעדיפה את מצרים - והפלסטינים מעדיפים שהשיחות הללו ירדו מעל סדר היום.

הלחץ האמריקני אגב, לא הולך לשום מקום. הוא יחודש אם הילארי קלינטון תזכה במשרת נשיאת ארה"ב. אבל כפי שהדברים נראים כרגע, צריך הרבה יותר מלחץ מצידה כדי להביא את נתניהו ואבו מאזן לשבת סביב שולחן אחד.

אז למי שציפה לשמוע את פעמוני השלום מצלצלים בקרוב, צר לי. שום דבר אמיתי לא השתנה. חוץ מהנכונות - וגם אותה, כדאי לקחת בעירבון מוגבל מאוד.