הצבעה: האם יוקם ביה"כ הנמוך בעולם?

סערה בקיבוץ עין גדי, שם מכריעים החברים בהצבעה אם לאשר בניית בית כנסת ומקווה במקום. המתנגדים חוששים לפגיעה בצביון החילוני.

שמעון כהן , ט' באלול תשע"ו

בית כנסת
בית כנסת
אילוסטרציה. פלאש 90

סערה בקיבוץ. ליטבינוף

חברי קיבוץ עין גדי הסמוך לים המלח יכריעו היום ומחר בקלפי שהוצבה בקיבוץ אם לאשר בניית בית כנסת ומקווה במקום כחלק מהרחבת ענף התיירות בקיבוץ. המתנגדים חוששים לפגיעה בצביון החילוני, זאת לאחר שחדר האוכל של הקיבוץ הפך לכשר בשנים האחרונות.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ראש המועצה האזורית תמר, דב ליטבינוף, על הוויכוח הפנימי המתחולל בקיבוץ.

ליטבינוף מציין כי קריאתו לחברי הקיבוץ לתמוך בבניית בית הכנסת באה בין השאר בשם בקשתו לכבד את המורשת, היהדות ואת העובדה שהקהילה שגרה במקום לפני כאלפיים שנה הייתה קהילה ייחודית, כפי שעולה מממצאים שנחשפו במקום.

ליטבינוף מזכיר כי בשטח הקיבוץ נמצאו שרידיו של בית כנסת קדום ומפואר ועובדה זו מעוררת השראה ולמעשה גם בית הכנסת המתוכנן לקום במקום מתוכנן להיבנות על פי מתווה בית הכנסת העתיק. "בית הכנסת העתיק הוא ההשראה לבית הכנסת החדש. ברמה הארכיטקטונית בנינו העתק של בית הכנסת העתיק. אנחנו קוראים לבית הכנסת 'ממעמקים'", הוא אומר ומציין כי בבית הכנסת העתיק נחשף כי מקום תפילתו של החזן הוא מעין בימת בור אליה היה יורד החזן המתפלל, ובכך מיושם למעשה הביטוי 'ממעמקים קראתיך'.

עוד הוא מציין כי הישיבה בבית הכנסת העתיק אינה במבנה של שורות זו אחר זו אלא בצורת האות ח', כפי שהיה מקובל בבתי הכנסת שבארצות המזרח.

למעשה, מציין ליטבינוף, הכוונה היא להקים את בית הכנסת הפעיל הנמוך ביותר בעולם, מקום שלהערכתו יוביל להגעתם של המוני מבקרים ותיירים מהארץ ומהעולם.

על הטענות שנשמעו בתקשורת ולפיהן החלטה כזו ראוי לה שתתקבל מתוך התייעצות עם חברי הקיבוץ, אומר ראש המועצה האזורית כי אכן הוא "לא כופה שום דבר על אף אחד. הבאנו רעיון ותפיסה של איזה בית כנסת, תפיסה שרואה את המרחב, את הדת והמורשת ביחס למרחב האזורי, הבאנו את הדבר לדיון בפני חברי הקיבוץ ללא כפייה".

עוד הוא מציין כי "התכנית הובאה לועדת תכנון וקיבלנו אור ירוק לקידום התכנית. זה עדיין לא הגיע להיתר בניה בוועדה המקומית וניתן לשנות הרבה דברים".

באשר לאותם מתנגדים מקרב חברי הקיבוץ החוששים לשינוי דמותו ואופיו של המקום, בעיקר לנוכח התמורה שחלה בו עם הפיכת חדר האוכל לכשר כחלק מהמגמה התיירותית של הקיבוץ, אומר ליטבינוף: "אני אולי מבין את חברי הקיבוץ המתנגדים, אבל אני לא רואה סיבה לחשש. כל הנושא של הדת, המורשת והמסורת היהודית קיים גם בקיבוץ הזה.

''אנחנו מקיימים חגים ויום כיפור בבית כנסת מאולתר במועדון של הקיבוץ עם ספרי תורה, ואין סיבה שלא יהיה משכן קבוע לספרי התורה. אין סיבה שלא נאפשר למי שרוצה לחגוג בבית כנסת לעשות זאת. זה פותח מגוון רחב יותר של אפשרויות גם לגבי תיירים ואורחים שרוצים להגיע לכאן".

בהקשר זה הוא מזכיר את מקומו הגיאוגראפי של הקיבוץ ככזה שכל המתארח בו ומעוניין להגיע לבית כנסת צריך לצאת ממנו לנסיעה של כשמונים קילומטרים עד לנאות הכיכר, ובנייתו של בית כנסת שכזה תהווה מענה עבורו.

"קיבוץ עין גדי ממשיך לנהל אורח חיים חילוני כפי שקורה בתל אביב", מרגיע ראש המועצה וכשהוא מספר על המפגש עם החברים, מפגש בו הציג את התכניות המדוברות הוא אומר: "פגשתי את החברים באסיפת קיבוץ שהייתה ביום שני שעבר, פרסתי את משנתי והצגתי את התכנית האדריכלית והכוללת. הגיעו הרבה חברים. יש שיח מאוד נוקב.

''יש בקיבוץ עיתון אינטרנטי ויש בו שיח מאוד מתלהם. הרבה דברים בעד או נגד. אני מאמין באמונה שלמה שהדבר צריך לקרות".

כשהוא נשאל אם החלטה לבניית בית הכנסת, במידה ותתקבל, עלולה לקרוע את הקיבוץ ולגרום לוותיקיו לחוש שהמקום נשמט מתחת ידיהם, מאבד את צביונו ולמעשה הם יתקשו להתנהל בו, משיב ליטבינוף: "אותם אנשים דוגלים בדמוקרטיה, והדמוקרטיה היא מבחינתם דת, ולכן זו תהיה החלטה דמוקרטית.

''אם בכל זאת, אחרי הצבעה דמוקרטית הם לא יקבלו את הדין וימשיכו לנהל מאבק נגד ההחלטה הדמוקרטית של הקיבוץ אז הם יחטאו לאמונה שלהם עצמם".