התנגדות בכנסת לחוק הקצבאות של אלאלוף

ח"כ שמולי טען כי מתן קצבאות ילדים באופן סלקטיבי הינו צעד מסוכן שמפרק את המדינה מאחריותה. גם ח"כ יחימוביץ תקפה בחריפות.

חיים לב , ט' באלול תשע"ו

אלאלוף
אלאלוף
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הפרסומים אודות כוונתו של יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), להגיש הצעת חוק פרטית לפיה קצבאות הילדים וזקנה של הביטוח הלאומי יינתנו על פי רמת הכנסה, עוררו התנגדות חריפה, בעיקר בסיעת המחנה הציוני.

"זאת אשליה מסוכנת", טוען ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני). "מי שאמור לחלץ קשישים מעוני זו המדינה ולא הקצבה של שרי אריסון. מדובר בצעד מסוכן שמפרק את המדינה מאחריותה. לא הגמלאים המבוססים הם אלה שאמורים לספק רשת ביטחון לאחרים, אלא המדינה — שלה הם שילמו כל חייהם דמי ביטוח לאומי".

לדבריו, "ישנה סכנה ממשית למדרון חלקלק, שכן מה שמתחיל בביטול הביטוח לעשירון העליון, עלול בקלות להגיע בלחץ האוצר גם לעשירונים האמצעיים. זה עלול להיות קטליזטור מסוכן שבשמו יבואו השכבות המבוססות וידרשו מהמדינה הפחתה או ביטול מס בטענה שהן ממילא לא ייהנו עוד מהביטוח הציבורי".

גם עמיתתו לסיעה, ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), תקפה את הצעת אלאלוף. "אני מקווה ששר האוצר, כחלון, אינו שותף להצעה האיומה. צעד כזה, אם חלילה ייושם, ימוטט את הבסיס המוסרי והכלכלי של מדינת הרווחה המודרנית והנאורה. הפגיעה ברוב המכריע של המבוטחים, שכל חייהם הפרישו כסף משכר עמלם לחברת הביטוח הממלכתית של מדינת ישראל — הביטוח הלאומי, תהיה גורפת והמונית", אמרה.

לדבריה, אנשים ייאלצו להביא 'תעודת עוני' כדי לקבל קצבה. "גם העניים, שעבורם לכאורה נועד הרעיון, ייאלצו מעתה להביא תעודות עוני בבואם לקבל את מה שמגיע לכל אדם במדינה מתוקנת: מענק לידה, דמי אבטלה, קצבת זקנה, קצבת נכות ועוד. תפישה אוניברסלית של זכויות בסיס שמגיעות לכל היא אחד מהיסודות של העולם המודרני וחבל שבהבל פה מגיעים רעיונות שהם קיצוניים יותר מתפישת עולמו הקפיטליסטית־קיצונית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו".

אלאלוף עצמו הגן אתמול (ראשון) על ההצעה שיזם לפיה קצבאות הילדים והזקנה של הביטוח הלאומי יינתנו על פי רמת הכנסה. "אי אפשר להמשיך להתפנק ולתת לאנשים עם הכנסות ענקיות וגבוהות את מענקי הלידה, קצבת ילדים וקצבה לנינים שלהם", טען ח"כ אלאלוף בראיון לערוץ הכנסת. לדבריו, "יש להם מספיק כסף כדי לממן זאת בעצמם".

בדבריו העריך ח"כ אלאלוף כי הוועדה בראשותו תגיש בחודשים הקרובים המלצות ברוח הצעת החוק בתקווה כי יצליח להעביר את הצעת החוק בכנסת.