גם מעצמת סייבר וגם מעצמת האקרים?

מעצרם של צמד האקרים ישראלים קטינים הצפויים להסגרה לידי ה-FBI מעלה לסדר היום את מעורבותם של ישראלים בעולם המפוקפק של הסייבר.

שמעון כהן , ט' באלול תשע"ו

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Thinkstock

ה-FBI מבקש ממשטרת ישראל את הסגרתם לידיו של שני קטינים ישראליים שחשודים בעירות סייבר. על הפרשה ועל תופעת ההאקרים בכלל ובישראל שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר מוטי ציווילינג, עמית מחקר במרכז לטכנולוגיות סייבר באוניברסיטת אריאל.

בראשית הדברים מסביר ד"ר ציווילינג את מהות החשד המרחף מעל שני הקטינים הישראליים שככל הנראה מכרו שירותי תקיפה מתוחכמת נגד אתרים, ככל הנראה בעיקר בארה"ב.

הרעיון העומד מאחורי דרך הפעלת התקיפות המדוברות הוא מניעה משרת לתת שירות ללקוחות אתר האינטרנט. זאת על ידי משלוח של כמות גדולה של בקשות סרק לקבלת שירות ברגע אחד. זאת על ידי שימוש בשורת מחשבים המודבקים בסוס טרויאני במקום שבקשה תגיע ממחשב אחד. התוצאה היא קריסה של השרת וממילא מניעת שירות לאתר שאותו תוקפים.

ציווילינג אינו יכול להעריך בכמה מחשבים נעשה שימוש על ידי צמד ההאקרים שכן בכל מחשב יכולים להיפתח כמה וכמה ערוצי שיחה ומספרם עולה ככל שהשרת יכול להכיל עד לקריסתו.

עוד מוסיף ד"ר ציווילינג ומסביר כי את השירות הזה של תקיפת השרת ומיטוטו מוכרים ההאקרים לגורמים שונים ובהם אנשי עסקים המבקשים לפגוע ביריבים עסקיים וכיוצא באלה. שירותי תקיפה שכאלה נמכרים ברשתות עמומות כדוגמת דארק נט ודומיה. "הרעיון הוא שאותו ספק שירות מקבל כסף עבור השירות והלקוח שנעזר משיג יתרונות דרך אותו שירות", אומר ציווילינג המבהיר כי בסוג כזה של התקפה לא מדובר באקט חיובי המנוצל גם למטרות עוינות אלא באקט שלמעשה כל כולו מטרות זדוניות.

באשר למניע המוביל את אנשי ה-FBI לדרוש את הסגרתם של השניים אומר ד"ר ציווילינג כי אמנם הפרטים אינם ידועים לאשורם בשלב זה, אך "יתכן והיו התקפות גם על אתרים או שירותים חיוניים שמקורם בארה"ב". עוד הוא מוסיף ומעיר כי על פי הפרסומים נראה שהשניים לא תקפו אתרים ישראליים אלא דווקא אמריקאים וכאמור, ניתן לשער שבין השאר פגעה פעילותם גם באתרים ושירותים חיוניים.

על מעורבותם של האקרים ישראליים בעולם התוכנות הזדוניות אומר ציווילינג כי מאחר וישראל היא מעצמת סייבר, "לצערינו יש תופעות שליליות של קטינים ובוגרים שמשתמשים בזה כדי לבצע פעולות מהסוג הזה כדי לקבל רווחים כספיים או מוניטין. זו תופעה שקיימת ורווחת במדינתנו כמו באחרות".

עוד נשאל אם בישראל התופעה רווחת יותר ממדינות אחרות והשיב כי אינו מכיר את הנתונים במדויק ולכן לא יוכל לקבוע היכן הפעילות רבה יותר, אך מאחר וישראל היא גם מדינה קטנה וגם מעצמת סייבר הרי שאור הזרקורים מופנה אליה. מנגד, קיימות כמה וכמה מדינות בהן יש פחות אכיפה מצד השלטונות "ושם ממדי התופעה גבוהות יותר. אצלנו יש אפס סובלנות מול מעשים שכאלה וטוב שכך".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il