בנקים יחוייבו לדווח לארה"ב על אזרחיה

בג"ץ הכשיר את החוק המאפשר לרשויות המס האמריקניות לגשת למידע כלכלי של ישראלים המחזיקים באזרחות של ארצות הברית.

גיא כהן , י' באלול תשע"ו

בנק לאומי. הבנקים יחוייבו בדיווח לאמריקנים
בנק לאומי. הבנקים יחוייבו בדיווח לאמריקנים
צילום: אריה מינקוב

בג"ץ הכשיר את החוק המאפשר לרשויות המס האמריקניות לגשת למידע על חשבונות בנק של אזרחיה המתגוררים בישראל.

השופטים דחו את הטענות שנטענו נגד החוק, לפיהן הוא מפר את זכויות צנעת הפרט וקבעו כי במהלך חקיקת החוק, נלקחו בחשבון כל הנתונים - כולל סיכום עם רשויות המס האמריקניות על פעילות שתהיה בגדרי 'חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו'.

השופט מנדי מזוז, שישב בהרכב שדן בתיק הבהיר כי "מושג הפרטיות בחיים המודרניים הוא מוגבל מאוד - וגם התקנות בנושא אינן חדשות, אלא פשוט קיבלו כעת תוקף של חוק".

הוא הבהיר לעותרים – אגודת רפובליקנים מחו"ל בישראל ועו"ד רינת שרייבר, בעלת אזרחות כפולה ישראלית ואמריקנית – כי החוק "רק נותן כלי בידי מדינת ישראל, למוסדות הפיננסיים, לאכוף את החוק שאתם חייבים בו ממילא – החוק האמריקני. אתם חייבים לציית לו, גם בלי החוק בארץ וגם בלי ההסכם".

מזוז הוסיף כי "קשה לחשוב על תכלית יותר ראויה מאשר חוק זה, שלא עומד בפני עצמו אלא מתחבר לשורה ארוכה של מהלכים ב-ב-20 השנה האחרונות שנועדו להילחם בהון שחור, העלמות מס, פשיעה בינלאומית, וכולן קשורות אחת לשנייה, כולם מחייבים דיווחים וכולם פוגעים בפרטיות".

החוק הישראלי אושר בכנסת ב-1 באוגוסט, בהיענות לחוק אמריקאי הקרוי בראשי התיבות FATCA, שעבר בעת כהונתו הראשונה של ברק אובמה כנשיא. הוא אמור להיכנס לתוקפו בעוד שבוע. בנקים שלא ישתפו פעולה עם החוק יאולצו לשלם מיסים בקנה מידה ענק, ולדברי מתנגדי החוק, פירוש הדבר שארה"ב כופה על הבנקים הללו לכבד את החוק האמריקאי.

החוק דורש מבנקים מחוץ לארה"ב לדווח על כל חשבון של אזרחי ארה"ב, כולל בעלי אזרחות כפולה, כמו גם על חשבונות של מחזיקי גרין קארד. הבנקים חייבים לדווח באופן עדכני על כל חשבון של אזרח אמריקאי שיש בו מעל $50,000.

כתוצאה, חלק מהבנקים בישראל מסרבים כיום לפתוח חשבונות חדשים עבור אזרחים מארה"ב, ואף סוגרים חשבונות קיימים שיש בהם פחות מ-$50,000. אזרחים אמריקניים בישראל אף מדווחים על בעיות ביורוקרטיות שמונעות מהם לגשת לחשבונותיהם, ועל כך שמעסיקים חוששים כיום להעסיק בעלי אזרחות כפולה.

התקנות שהותקנו בארה"ב בזמן כהונתו הראשונה של הנשיא אובמה, נועדו במקור כדי לסכל הלבנות כספים והעלמות מס.