מייסד מכללת חמדת הדרום הלך לעולמו

הרב שמעון כלפה, מייסד מכללת חמדת הדרום וראש מועצת שדות נגב לשעבר הלך הבוקר לעולמו. בנו זבולון ספד לו, "איש הנגב"

ערוץ 7 , י' באלול תשע"ו

הרב שמעון כלפה זצ"ל
הרב שמעון כלפה זצ"ל
צילום: באדיבות חמדת הדרום

הרב שמעון כלפה זצ"ל, לשעבר ראש מועצת שדות נגב במשך ארבע קדנציות ויו"ר הוועד המנהל של מכללת חמדת הדרום מיום היווסדה ועד לפני מספר חודשים הלך הבוקר לעולמו.

הרב כלפה נפטר הבוקר (שלישי) בבית חולים סורוקה שם היה מאושפז במשך מספר שבועות.

הרב כלפה, 84 במותו, ובעל לפורטונה השאיר אחריו 10 ילדים, ועשרות רבות של נכדים ונינים. הלוויתו מתקיימת בבית העלמין בנתיבות ובני המשפחה ישבו שבעה בביתו שבמושב שרשרת.

בנו, ח"כ לשעבר זבולון כלפה ספד הבוקר לאביו. "אבי זצ"ל שהיה איש הנגב שטביעות אצבעותיו מצויות בכל דבר ועניין, איש חינוך ופעיל חינוך, מוהל לשם שמיים, אב למשפחה ענפה, שזכה לראות נכדים ונינים. הנגב היה ציר מרכזי בחייו ורבות משנותיו השקיע בפיתוחו של הנגב בהיבטים השונים בהיבטי חינוך, תשתית ותעסוקה".

נשיא מכללת חמדת הדרום, פרופ' שאול קרקובר אמר, "הרב שמעון כלפה היה איש הדרום בכל רמ"ח אבריו, ושימש כראש הוועד המנהל של המכללה מיום הווסדה עד לאחרונה. זכויות עצומות עומדות לו על כך שהיא הגיעה לרמתה הגבוהה. הרב כלפה הטביע את חותמו ותרם תרומה עצומה לנגב הן בתפקידיו כראש מועצה שאותה הפך ממועצה קטנה למקום משמעותי ופורח בכל תחומי החיים - וכמי שעמד בראש עמותות רבות בהן מכללת חמדת הדרום אותה הוביל להישגים עצומים".

יו"ר הוועד המנהל במכללה, שר החינוך לשעבר הרב יצחק לוי הוסיף, "מדובר באיש אשכולות ואיש ציבור שתרם את כל חייו לפיתוחה של שדות נגב והקדיש את כל חייו למען הציבור, איש רב פעלים שפעילותו החינוכית הייתה גדולה ורחבת ידיים במשך עשרות שנים".

נשיא המכללה לשעבר, פרופ' אבי לוי שייסד יחד עם הרב כלפה את המוסד סיפר, "שמעון כלפה זצ"ל שימש לי כאב שני שלי וכך הייתה מערכת היחסים שלנו לאורך השנים, כאשר תמיד התייעצתי עמו להדרכה, עצה ותמיכה בזמנים טובים יותר ופחות. איש אמת וישר שהנהיג ופיתח את המכללה לאורך יותר מחצי יובל, בנאמנות, חוכמה אמיתית וישרות לב - תוך יחס אישי יוצא מהכלל לבכירים ועד אחרון העובדים במוסד".

לפני חמישה חודשים בארוע פרידה לכבודו מהמכללה אמר הרב כלפה המנוח, "הדרך ואורח החיים נקבעו לאדם על ידי בורא עולם - וכדי שאדם יוכל ללכת בדרך טובים עליו לשמור את האורחות האלה. אנחנו מועצה קטנה אבל בעלי יכולת אדירה. כאשר מכללת חמדת הדרום מקנה תארים שניים בתארים מורכבים. עכשיו מדברים על דיבורים ואיחודים עם מכללות אחרות, אבל היום רק השנתון הראשון כולל 100 בנות לא כולל מסלול הבנים ו-30% מלמדים בחינוך הממלכתי. המכללה חייבת להתפתח ויש לבנות כיתות נוספות ולהמשיך להתקדם בעז"ה ללא חשש. אנחנו זקוקים להמשיך, לבנות ולחזק את האזור הזה- שכן חמדת הדרום משמשת כמגדלור של אזור הדרום בהיבט האקדמי הערכי והתורני".