השבוע: תרגיל העורף הלאומי

ביום שלישי תשמע ברחבי הארץ אזעקת תרגול. דובר צה"ל: התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור למצבי חירום.

קובי פינקלר , י"ד באלול תשע"ו

תרגיל. ארכיון
תרגיל. ארכיון
צילום: דובר צה""ל

תרגיל העורף הלאומי השנתי יחל מחר (ראשון) עד ליום רביעי ובמסגרתו יתורגלו כוחות פיקוד העורף, רשות החירום הלאומית (רח"ל), הרשויות המקומיות, ארגוני הביטחון וההצלה, מערכת החינוך וגופים ציבוריים ופרטיים.

התרגיל שנקרא "עמידה איתנה" יבחן בין היתר את מוכנות העורף לאירועים קונבנציונליים וכן את הקשר עם הרשויות המקומיות ומוכנותן לחירום.

בצה''ל אומרים כי ארבעת הימים הללו יאופיינו בתרגולים שונים ברחבי הארץ, המתבצעים על פי גרף האימונים לשנת 2016, לצורכי אימון קבועים וסדורים ועל כן אין לייחס למיקומו על לוח השנה משמעות אחרת.

ביום שלישי תשמע ברחבי הארץ אזעקת תרגול על פי החלוקה הבאה:

  • 11:05-11:07 – גולן, קו עימות, קצרין, גליל עליון, עמק הירדן.
  • 11:07-11:09 – גליל תחתון, קריות, חיפה, חוף הכרמל, יערות הכרמל, תבור, בקעת בית שאן, עמק יזרעאל, מנשה, ואדי ערה.
  • 11:09-11:11 – חפר, שרון, ירקון, דן, השפלה, דרום השפלה.
  • 11:11-11:13 – בית שמש, ירושלים, מעלה אדומים, שומרון, יהודה, בקעה, ים המלח.
  • 11:13-11:15 – עוטף עזה.
  • 11:15-11:17 – לכיש, מרכז הנגב, דרום הנגב, ערבה, אילת.
  • 19:05 – אזעקה כלל ארצית, פרט ליישובי עוטף עזה.

מטרת אזעקות התרגול היא לתרגל את כלל התושבים בכניסה למרחב המוגן שבחרו הן במקום עבודתם והן בביתם וכן לבדוק את תקינות מערך הצופרים במדינה.

ההתרעה תישמע ברדיו, תופיע באתרי האינטרנט ובביפרים לכבדי שמיעה, בטלוויזיה ובאפליקציית פיקוד העורף. במידה ויתרחש אירוע אמת, תשמע אזעקה נוספת ותופץ הודעה מסודרת באמצעי התקשורת השונים.

בצה"ל מדגישים כי ''התרגיל מהווה הזדמנות שנתית נוספת להכנת כלל הציבור למצבי חירום, לבחינת המערכות השונות, התיאום הבין-ארגוני ושיפור ההיערכות והמענה להתגוננות העורף בחירום''.

במסגרת התרגיל יתורגלו מוסדות חינוך וגני ילדים ברחבי הארץ. התלמידים יתרגלו כניסה למרחבים המוגנים. בעת האזעקה יתרגלו גם בסיסי צה"ל, משרדי ממשלה ומוסדות ציבור את הכניסה למרחבים המוגנים.

בזמן הישמע אזעקת התרגול, מתבקשים כלל תושבי המדינה להיכנס למרחב המוגן שנבחר מראש, בהתאם לזמן העומד לרשותם ולהנחיות פיקוד העורף.

מפיקוד העורף נמסר כי במידה והכניסה למרחב המוגן במהלך התרגיל כרוכה בשיבוש בלתי סביר של שגרת החיים, ניתן להמשיך בפעילות. כלל השירותים החיוניים במשק, לרבות בתי חולים, ימשיכו כסדרם.