המדינה: בית ספר בלתי חוקי - יועתק

המאבק לפינוי בית הספר האיטלקי שהוקם עבור בדואים שהתיישבו באיזור כפר אדומים מגיע לסיומו - בהחלטה להרוס את המבנים.

ערוץ 7 , י"ב באלול תשע"ו

צילום אוויר של מתחם בית הספר
צילום אוויר של מתחם בית הספר
צילום: פורום עוטף ירושלים

פרקליטות המדינה הודיעה לבג"ץ כי היא בוחנת את החלופות להעתקת בית הספר האיטלקי הבלתי חוקי שהוקם על אדמות כפר אדומים.

התשובה הגיעה לאחר מספר עיכובים ודחיות שנבעו מלחצים שהפעילו דיפלומטיים מצד איטליה, במטרה למנוע את הרס בית הספר.

מדובר במקבץ מבנים באיזור חאן אל אחמר הסמוך למעלה אדומים, שהוקם בשנות התשעים ע"י שבט הג'אלין הבדואי - ומצוי בתחום השיפוט של הישוב כפר אדומים.

בית הספר נמצא במרחק של 19 מטרים בלבד מכביש מספר 1 מכיוון ירושלים לים המלח - ולאורך השנים אף תועדו מקרים של יידויי אבנים משטח בית הספר אל עבר רכבים ואוטובוסים שנעו בכביש.

המבנים פותחו בשנים האחרונות במימון גורמים זרים ובמסגרת כך הוקם לפני כ-7 שנים בית ספר אזורי במימון ממשלת איטליה, המשמש את הבדואים המתגוררים בניגוד לחוק באיזור.

כמה עתירות הוגשו בשנים האחרונות בדרישה להרוס את המבנים - והמדינה אף התחייבה בעבר לעשות זאת. התחייבות זו לא מומשה עד כה וזאת על אף שהעתירות נדחו בשל מתן ההבטחה מצד המדינה.

לאור התנהלות המדינה, עתר היישוב כפר אדומים באפריל האחרון בפעם הרביעית כנגד המדינה בדרישה לממש את צווי ההריסה, אולם המדינה הגישה לא פחות מ-7 בקשות דחיה עד להגשת תשובתה לעתירה.

לפני כחודש פורסם כי שר הביטחון אביגדור ליברמן אישר לפנות את מתחם בית הספר תוך ימים ספורים, וקיבל אף את הסכמתו של ראש הממשלה נתניהו שלשכתו עדכנה בדבר אף את השגרירות האיטלקית.

אולם בעקבות ההודעה, החלו הבדואים בסיוע דיפלומטים איטלקים וארגון השמאל שומרי משפט, להפעיל לחץ כדי למנוע את הפינוי. הדבר הוביל לשינוי עמדת המדינה לפני כשלושה שבועות, בבקשה לבחון מחדש את העמדה לצורך "הידרשות גורמים בכירים בקרב משיבי המדינה לסוגיה המתעוררת בעתירה". כאמור בסופו של דבר המדינה הודיעה לבית המשפט כי תהרוס את המבנה בימים הקרובים

מפורום עוטף ירושלים ותנועת רגבים מסרו בתגובה להודעת המדינה לבג"ץ: "אנו מברכים על עמדת משרד הביטחון להורות על הריסת המבנה הבלתי חוקי בחודשים הקרובים, אולם החלטה זו חייבת להתקיים בפועל. אסור שראש הממשלה ייכנע ללחץ המדיני הזר שמופעל עליו, מדינת ישראל לא יכולה לעשות צחוק משלטון החוק".