'אני לא שולי מועלם; מכירה את ההזיות'

ח"כ מירב בן-ארי אומרת כי בנושאי גירושין, היא לא שייכת לאגף הקיצוני. זאת, בניגוד לחה"כ שולי מועלם ורחל עזריה.

גיל רונן , י"ב באלול תשע"ו

ח"כ מירב בן-ארי
ח"כ מירב בן-ארי
צילום: פלאש 90

ח"כ מירב בן-ארי ("כולנו") אמרה היום (חמישי) לערוץ 7 כי היא לא שייכת לאגף הפמיניסטי הרדיקלי בכנסת.

"אני לא מהצד הלוחמני נגד גברים", אמרה. "שלא תחשבו שאני מרימה את הדגל נגד גברים. יש גברים שהנשים מתעללות בהם. אני לא שולי מועלם ורחל עזריה. אני מכירה את ההזיות שיש בקרב הנשים".

"אני חושבת שמבחן הכנסה הוא קריטי לקביעת סכום מזונות", הבהירה. "בוודאי אי אפשר, עם מישהי שמשתכרת 20 אלף שקל ומישהו שמרוויח 5,000 שקל, להשית עליו מזונות של 4,000 שקל".

שרת המשפטים אמורה למנות בימים אלה ועדה שתבחן את יישום מסקנות ועדות שניט ושיפמן, לנושאי משמורת ומזונות בגירושין. ללא קשר ובמקביל, ח"כ בן-ארי מונתה באחרונה לעמוד בראש ועדת משנה של ועדת הרווחה, שמטרתה לגבש חקיקה שתשפר את מצבן של נשים גרושות שמקבלות את מזונות הילדים דרך הביטוח הלאומי, ואינן גובות אותם ישירות מאבי הילדים באמצעות ההוצאה לפועל.

אחד היתרונות בקבלת מזונות בדרך זו היא שהאישה מקבלת מזונות בלי קשר לשאלה, האם האבא מסוגל לשלם את המזונות שנפסקו לו, או שאינו מסוגל. יתרון נוסף הוא שהזכאיות מקבלות גם סל הטבות נלוות לנשים גרושות, הכולל הנחה בארנונה ובצהרונים, וסיוע בשכר דירה ובדיור ציבורי.

אולם ככל שהאישה מרוויחה יותר כסף בעצמה, תשלומי קצבת המזונות מתקזזים מול המשכורת של האישה ומצטמצמים. ארגוני הנשים נלחמים לצמצום מגבלה זו עוד מימי קמפיין ויקי קנפו ב-2003, ובאחרונה קידם השר חיים כ"ץ חוק שמצמצם את הקיזוז הנ"ל. ברם, יישום הטבות אלה יעלה לקופת המדינה עשרת מיליוני שקלים, שלא בהכרח קיימים באותה קופה, וארגוני הנשים ככל הנראה החליטו לנקוט יוזמה נוספת. לכן, ככל הנראה, מונתה הוועדה בראשות ח"כ בן-ארי.

ועדה אין, מסקנות יש

הוועדה בראשות ח"כ בן-ארי טרם התכנסה אפילו פעם אחת, וראש הוועדה גם לא ידעה לומר לנו מי בדיוק חברי הוועדה. למרות זאת, כתבת הרווחה של עיתון "הארץ" ידעה לדווח השבוע בפירוט מה צפויות להיות מסקנותיה. לפי "הארץ", הוועדה תקבע בין היתר כי נשים שמשתכרות עד 10,000 ₪ יהיו זכאיות להטבה, במקום הרף הנוכחי, שעומד על 5,500 שקל.

ח"כ בן ארי טענה בתוקף שהמקרים שהחוק נוגע להם אינם קשורים למקרים מהסוג שמסוקר במדור "הקרב על המשפחה", בהם נלקחת מהאבא רוב משכורתו. "אני לא מדברת על אבא שאין לו מה לאכול. זה לא מה שאנחנו מחפשים. מה שמטריד הוא שהמדינה מפעילה נגד הגברים האלה הוצאה לפועל. היא גובה מהם כסף והיא לוקחת אותו לכיס. לדוגמה, אישה שמרוויחה 6,000 ברוטו, ויש לה שלושה ילדים, והגבר לא משלם מזונות. ההוצאה לפועל הופעלה נגדו, והוא שילם למדינה. אבל המדינה לקחה ממנה את המזונות בגלל גובה השכר שלה. וזה חוסר צדק".

ח"כ בן-ארי הדגישה כי קיבלה מינוי לשלושה חודשים כדי לבדוק "האם החוק של כ"ץ בפועל מתקיים".