מועצת זכויות האדם בודקת את מצב הנשים

דברווקה סימונוביץ', נציגה בכירה מטעם מועצת זכויות האדם של האו"ם, מבקרת בימים אלו בישראל וברש"פ

ניצן קידר , ט"ו באלול תשע"ו

אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
צילום: Mike Segar, רויטרס

דברווקה סימונוביץ', נציגה בכירה מטעם מועצת זכויות האדם של האו"ם המשמשת בתפקיד הדווחית המיוחדת לנושא אלימות נגד נשים, מבקרת בישראל בימים אלו.

ממשלת ישראל הזמינה את סימונוביץ' לישראל כדי שתוכל לבחון מקרוב את נושא השוויון המגדרי ומניעת האלימות נגד נשים בישראל, להציג בפני האו"ם והקהילה הבינלאומית את רמת ההישגים של ישראל עד כה ולדון עמה בתחומים בהם יש עוד מקום לשיפור.

לשם כך הדווחית נפגשה עם שורה ארוכה של בכירים במערכת הפוליטית והמשפטית בישראל, לרבות מבקר המדינה יוסף שפירא, שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, המשנה למנכ"ל משרד החוץ ג'רמי יששכרוף, חברת הכנסת עליזה לביא ועוד.

כמו כן נפגשה עם נציגים של משרדי ממשלה שונים שמטפלים באספקטים שונים של מניעת אלימות נגד נשים, כגון: משרד המשפטים, המשרד לביטחון פנים, משטרת ישראל, משרד הרווחה, משרד הבריאות, המשרד לשוויון חברתי, המשרד לשירותי דת ועוד.

בנוסף לגורמים הרשמיים, הדווחית נפגשה עם אנשי אקדמיה ונציגי ארגונים אזרחיים מבאר-שבע בדרום ועד חיפה בצפון, וקיבלה גם מהם נתונים על מצבן של נשים בישראל ועל מגמות השינוי בחברה הישראלית ביחס לנושאים הקשורים לשוויון מגדרי.

במהלך הפגישות שקיימה הביעה הדווחית את הערכתה הרבה להיענות הגורמים הישראלים להיפגש עמה, להציג בפניה נתונים עדכניים על היקף הפעילות הנעשית בישראל בתחום מניעת אלימות נגד נשים, ולדון עמה בפתיחות באתגרים הניצבים בפני הרשויות בבואן ליישם נורמות ואמנות בינלאומיות.

הדווחית צפויה להציג את הדו"ח שלה על ישראל בפני המועצה לזכויות אדם בז'נבה במהלך מושב המועצה ביוני 2017.

היא מבקרת השבוע ברשות הפלסטינית ובעזה, ותבקש ללמוד על נושא האלימות נגד נשים בחברה הפלסטינית, על מנת להציג דו"ח גם בנושא זה.