חיתלת תינוק באריזונה? אתה עבריין

בית המשפט העליון של אריזונה קבע כי כל מגע בין מבוגר לבין מבושיו של ילד – כולל בהחתלה ורחיצה – הם עבירה.

גיא כהן , י"ז באלול תשע"ו

תינוק הריון לידה
תינוק הריון לידה
צילום: שאטרסטוק

בית המשפט העליון של מדינת אריזונה בארה"ב קבע ביום שלישי האחרון כי כל מגע של בוגר במבושיו של ילד, כולל בפעילות תמימה לחלוטין כמו החתלה או רחצה, הם בגדר עבירת מין. כך דיווח האתר "סלייט" (Slate).

השופטים שהיו בדעת המיעוט ציינו כי על פי פירוש זה, גם הורים ומטפלים אחרים ייחשבו מעתה "פדופילים או עברייני מין" במדינה הדרומית. העוברים על סעיף זה בחוק עלולים להישלח למאסר של עד חמש שנים.

"סלייט" כתב כי היה פה "שילוב של חקיקה רעה, ושפיטה נוראה". בית המחוקקים העביר חוק שאסר על כל אדם לגעת באופן מכוון או ביודעין בכל חלק מאברי המין, פי הטבעת או החזה הנקבי של ילד או ילדה מתחת לגיל 15. בניגוד לחוקים במדינות אחרות, החוק של אריזונה לא מציין כי המגע צריך להיות בעל אופי מיני, בכדי להיות אסור. האיסור כולל מגע ישיר ולא-ישיר.

'חוק לא חוקתי'

גבר שהורשע על פי חוק זה עתר לבית המשפט העליון של אריזונה וביקש כי יגביל את סעיף המגע האסור, באופן שיכלול כוונה מינית כלשהי. ואולם, השופטים סירבו לכך, ברוב של שלושה מול שניים. הם קבעו כי החוקים הקיימים אינם פוגעים בזכות האזרח למשפט צדק, משום שהנאשמים יוכלו עדיין לטעון ל"היעדר מוטיבציה מינית" כ"הגנה חיובית". הם הוסיפו כי "לא סביר להניח" שתובעים ינקטו הליכים פליליים נגד הורים שעסקו בפעילות תמימה.

שופטי הרוב טענו עוד כי אם אכן יוגשו כתבי אישום נגד הורים בגין החתלת תינוקותיהם, הרי שתמיד יוכלו להעלות בפני בית המשפט את זכותם החוקתית לטפל בילדיהם. ואולם, סלייט ציטט משפטן שהסביר שהורים תמימים שיידונו למאסר על פי הסעיף צפויים "לשבת בכלא זמן רב" בטרם יתקבל ערעורם בבית משפט גבוה יותר.

השופטים בדעת המיעוט קבלו על כך שההחלטה מעבירה את נטל ההוכחה במקרים של מגע תמים לנאשמים, שיצטרכו להוכיח כי לא עברו עבירה, במקום שהתביעה תצטרך להוכיח שהם אכן עברו עבירה. הם גם טענו כי דעת הרוב הופכת את החוק לבלתי-חוקתי, משום שהחוק מעורפל, והאזרחים אינם יכולים לדעת מה בדיוק אסור ומתר להם. בנוסף, החוק לא מציב גבולות ראויים בפני התביעה. חוקים שאינם עומדים בקריטריונים של בהירות ואשר אינם תוחמים כראוי את שיקול הדעת של התביעה נוגדים את התיקון ה-14 לחוקה האמריקנית.