שלושה קצינים הודחו בעקבות טביעת חייל

ראש אגף המודיעין הדיח שלושה קצינים, אחד מהם בדרגת רס"ן, בעקבות טביעה למוות של חייל מיחידה 8200 במאגר מים סמוך לכיסופים בדרום.

קובי פינקלר , י"ז באלול תשע"ו

מאגר המים בו אירע האסון
מאגר המים בו אירע האסון
צילום: דוברות מד"א

ראש אגף המודיעין בצה''ל, אלוף הרצי הלוי, החליט להדיח שלושה קצינים מתפקידם בעקבות טביעה למוות של חייל ששירת תחתם ביחידה 8200.

החייל, רב-טוראי אילן יענקלביץ' ז"ל בן ה-19, תושב נתניה, טבע למוות בחודש יולי האחרון במאגר מים סמוך לכיסופים שבדרום. יענקלביץ' נכנס למים ושעה לאחר מכן כשלא אותר ע"י חבריו ששהו עימו - הוא הוגדר כנעדר.

צוללנים שהגיעו למקום ערכו סריקות לאיתורו, ומשו את החייל מהמים. צוות מד"א ביצע בו פעולות החייאה שבסופן נאלץ לקבוע את מותו.

ממצאי ועדת החקירה בראשות אלוף-משנה ת', שעסקה במותו של יענקלביץ' ז"ל, הוצגו לרמטכ''ל רא''ל גדי איזנקוט, שקיבל את מסקנות והמלצות ועדת החקירה.

"מממצאי ועדת החקירה עולה כי הגורם הישיר למותו של החייל הוא בליעת מים וטביעה", נמסר מדובר צה''ל. ''ברקע האירוע, בעיות פיקודיות ובעיות בהתנהלות הבטיחותית בשגרה".

לאור זאת, החליט ראש אגף המודיעין לנקוט בצעדים פיקודיים כלפי המעורבים באירוע ולהדיח את שני המפקדים הישירים בדרגת סגן-משנה ולבחון את המשך שירותם בצה"ל. כמו כן יודח המפקד הישיר בדרגת רב-סרן.

למפקדם, אזרח עובד צה"ל בדרג ראש ענף, ייערך בירור משמעתי. ראש המחלקה יינזף אצל ראש אגף המודיעין האלוף הלוי.

ממצאי ועדת החקירה ומסקנותיה נמסרו גם למשפחתו של החייל.

בצה''ל הדגישו כי ''עדיין מתנהלת חקירת מצ"ח בנושא. לאחר גיבוש ממצאיה ייבחן תיק החקירה על-ידי הפרקליטות הצבאית ויתקבלו החלטות בהתאם. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה בעתיד''.