ביקור היסטורי בצל חילוקי דעות

הנהלת מועצת יש"ע וראשי המתיישבים הגיעו לביקור היסטורי וטעון מאוד במרכז רבין, במהלכו הוחלפו גם דברים קשים בין הצדדים.

חזקי ברוך , י"ז באלול תשע"ו

הנהלת מועצת יש"ע עם דליה רבין
הנהלת מועצת יש"ע עם דליה רבין
צילום: חזקי עזרא

מועצת יש"ע במרכז רבין

כמעט 21 שנה אחר רצח רבין ביקרו היום (שלישי) לראשונה חברי הנהלת מועצת יש"ע וראשי המתיישבים במרכז יצחק רבין בתל אביב.

חברי ההנהלה סיירו במוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין, ותוך כדי הסיור נוצר שיח ער בקרב המשתתפים על המסרים העולים מהמוזיאון.

במהלך הסיור אמר חבר הכנסת לשעבר משה פלד, "זה המרכז הכי פוליטי שיש בישראל. אתם עושים עוול לרבין". ראש מועצת בית אל שי אלון ציין, "הסרט הראשון הפותח משאיר אותך בפה פעור ומכניס אותך למפגן הכוח של רבין והרצח".

לדבריו, "אפשר לומר שאנחנו לא מתבלבלים ויודעים מה היה טוב ומה היה רע. מפעל התיישבות הגיע לחצי מליון תושבים זה הטוב והנכון, והסכמי אוסלו זה כתם אדום על מדינת ישראל שלא יודעים איך לצאת ממנו".

בתום הסיור נפגשו חברי המועצה עם דליה רבין, בתו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, העומדת בראש המרכז.

רבין בירכה את חברי המועצה, "אחרי 20 שנים לקחתי על עצמי להביא להדברות עם הקהל הדתי לאומי והמתיישבים. המוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין הוא מקום מפגש, ויש לנו על מה לדבר, כי לכולנו חשובה הארץ הזו ואם לא נדבר ונקשיב נפסיד את המפעל הציוני הגדול שכולנו מושקעים בו בדם יזע ודמעות".

"טבעי שיהיו לכם הערות והארות, ושלא נסכים על הכל, אבל העיקר שנתחיל את השיח הדמוקרטי ונמשיך בו. אשמח שתביאו את ציבור המתיישבים אלינו לדיבור ישיר", הוסיפה.

יוחאי דמרי ראש מועצה אזורית הר חברון הודה בשם מועצת יש"ע לרבין על הביקור במוזיאון והוסיף, "אני שמח שאני נמצא פה כדי לדבר כי ברגע שאנחנו יודעים לנהל שיח קשוב נדע גם להיות חלוקים. השנה נציין חמישים שנה לששת הימים, ו- 450 אלף מתיישבים צריכים להגיד תודה לאבא שלך יצחק ז"ל על המהלכים שלו ועל מפעל ההתיישבות. אני מקווה שזו רק ההתחלה ולמרות חילוקי הדעות השיח, גם אם הוא נוקב, חייב להמשך".

שילה אדלר, מנכ"ל מועצת יש"ע, העניק לדליה רבין עץ מגולף עם תחריט עליו נכתב: "ה' עוז לעמו יתן, ה' יברך את עמו בשלום". לתחריט צורף בקבוק יין משובח מיקבי עפרה.

לאחר סיום חלקו הפתוח לתקשורת של הביקור שוחחו חברי הנהלת המועצה עם יו"ר המרכז דליה רבין והביעו בפניה את תחושותיהם בעקבות הביקור.

אחת המשתתפות אמרה לדליה רבין, "אני לא אביא את ילדי לביקור במוזיאון הזה. יש כאן הסתה ודברים לא נכונים כלפי ציבור המתנחלים".

ראש מועצת קרני שומרון, יגאל להב, העיר לרבין "בושה שהסיור מסתיים בכרוז של רבין במדי SS. אתם לוקחים פוסטרים ומבליטים את הסיפור. אתם מאדירים סוכני שב"כ. במקום להתמקד בהפגנות אתם מתמקדים בקיצוניים. אתם מסלפים את המציאות".

דליה רבין השיבה לדברים שנאמרו לה ואמרה, "לא קל לי שמוע את הדברים שנאמרו כאן, אבל חשוב לי לשמוע אותם. ההידברות חשובה".טוען....