הצו הבעייתי נגד הצעיר מאזור בית שמש

צעיר תושב אזור בית שמש שקיבל צו מנהלי חתום בידי אלוף פיקוד המרכז ונעצר בשל הפרתו, טען כי הצו ניתן לו בחוסר סמכות.

ידידיה בן אור , י"ז באלול תשע"ו

בית משפט
בית משפט
צילום: אייסטוק

המשטרה עצרה שלשום צעיר בשנות ה-20 לחייו תושב השומרון, בטענה שהפר צו מנהלי שניתן לו בידי אלוף פיקוד המרכז רוני נומה.

הצו יצר סיטואציה משפטית ייחודית ותקדימית, מאחר שהוא מורה לצעיר לשהות בישוב צופים בלבד, וכן במעצר בית לילי בבית הוריו שבישוב. הבעיה התעוררה מאחר שהצעיר מתגורר באזור בית שמש וקיבל את הצו בירושלים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון 'חוננו' שיגר פניה ללשכת אלוף הפיקוד ובה הסביר כי על פי החוק אין לאלוף הפיקוד סמכות מחוץ לתחומי יהודה ושומרון ולכן הדרישה מהצעיר לחזור לישוב צופים ולשהות שם אינה כלולה בסמכותו של האלוף.

בפיקוד המרכז החלו בהתכתבות עם עורך הדין בנושא, אך זו נעצרה לאחר שעורך הדין הבהיר כי אין סמכות לעצור את הצעיר וכי הוא ישאר להתגורר בשטחי הקו הירוק.

קרוב לשלושה שבועות עברו מאז המכתב, וביום ראשון נעצר הצעיר באזור בית שמש ובאותו יום הוגש נגדו בבית משפט השלום בפתח תקוה כתב אישום שכולל חמש עבירות של הפרת הצו, זאת בהסתמך על הגעת שוטרים לבית הוריו כאשר הוא אינו נוכח שם. המשטרה אף ביקשה לעצור אותו עד לתום ההליכים נגדו בטענה שהוא מסוכן.

עו"ד אביחי חג'בי, שייצג את הצעיר בדיון מטעם הארגון, טען כי לאלוף הפיקוד אין סמכות מחוץ לשטחי איו"ש, וכי הדברים הובהרו ללשכת האלוף במכתב שלא נענה. בנוסף טען עורך הדין כי אם הצעיר היה כה מסוכן, היה על המשטרה לעצור אותו מיד ולא לחכות שלושה שבועות, כאשר מהרגע הראשון ידעה שהוא נשאר באזור בית שמש.

השופטת אתי כרייף דחתה את ההחלטה בנושא ליום שלישי, והיום בשעות הצהריים מסרה את החלטתה, על פי הצעיר יוכל להשתחרר לאחר שיציג חלופת מעצר. השופטת סירבה להכריע בנושא המשפטי של תחום סמכות אלוף פיקוד המרכז, בנימוק שישנה חזקת תקינות לצו האלוף, וכי הערכאה המתאימה לדון בתוקף הצו היא בוועדת הערר הצבאית.

עו"ד חג'בי מסר בתגובה, "בסופו של יום על אף שבית המשפט התעלם מטענותיי העיקריות, הורה בית המשפט על שחרור מרשי ודחה את בקשת משטרת ישראל".