"מרכז רבין מנציח אותנו ככובשים"

מנכ"ל מועצת יש"ע מסכם בערוץ 7 את הביקור של הנהלת יש"ע במרכז רבין בתל אביב. "הנרצחים בעקבות הסכם אוסלו לא באים לידי ביטוי".

חזקי ברוך , י"ח באלול תשע"ו

שילה אדלר במרכז רבין
שילה אדלר במרכז רבין
צילום: חזקי ברוך

מנכ"ל מועצת יש"ע, שילה אדלר, מסכם בערוץ 7 את הביקור של הנהלת מועצת יש"ע במרכז רבין שהתקיים אתמול בתל אביב.

"לבקשת מרכז רבין הגענו לכאן לסיור משמעותי. הנקודה החשובה שעולה לי מהביקור, שהיה לבקשתה של דליה רבין המשפחה ומרכז רבין, זה איך לחבר את הציבור הדתי לאומי, ההתיישבות ודור ההמשך למורשת רבין, וכדי שזה יקרה הדרך עוד ארוכה''.

לדבריו, מרכז רבין מנציח דרך פוליטית עם אמירה ברורה: ''מנציח אותנו ככובשים, מנציח את רבין כהסכמי אוסלו ולנו הסכמי אוסלו זה האסון הכי גדול שקרה להתיישבות. במקום להנציח את רבין כמנצח, כרמטכ"ל, כאיש רב פעלים וראש ממשלה שעשה הרבה דברים.

''אם רוצים לראות איך ממשיכים ביחד מעבר לרב שיח, צריך שהמרכז יבטא את הישראליות כמו שהיא, מה שלא בא לידי ביטוי כמו שהיום ראינו".

מועצת יש"ע טעתה כשהובילה את ההפגנות בזמנו נגד יצחק רבין?

"מועצת יש"ע אוהבת להיות שק של חבטות גם מימין ומשמאל. טוב שתוקפים אותנו גם מימין על זה שאנחנו לא עושים מספיק וגם משמאל על זה שמועצת יש"ע לא לוקחת אחריות. ההפגנות נגד רבין לא היו טעות. הפגנות זה הביטוי הדמוקרטי של הציבור.

"יש קיצוניים בכל ציבור. היום אנחנו יודעים מי הפיץ את תמונות ההסתה של רבין במדי SS, היו אלו אבישי רביב והשב"כ. ההנהגה של מועצת יש"ע לא כיוונה להפגנות של הסתה וגם היום כשיש הפגנות אנחנו עושים אותן בצורה הטובה ביותר מתוך ראיה שהמדינה היא שלנו".

אדלר לא מתחרט על שהשתתף בהפגנות נגד יצחק רבין בכיכר ציון. ''אני כילד ירושלמי הגעתי לכיכר ציון להפגין נגד דרכו של רבין ואני לא מתחרט על כך. הדרך הדמוקרטית של ההפגנות היא דרך נכונה. הדבר המרכזי הוא שנחתמו הסכמים שהיו אמורים להוביל אותנו למצב מדיני טוב יותר. אנחנו אחרי סוף שבוע של התקפות טרור שלא קשורות להסכם שלום כזה או אחר אלא נגד מדינת ישראל.

''אני טס היום לניו יורק לכנס של חרם שהוא לא נגד התיישבות אלא נגד מדינת ישראל. גם כאן במרכז רבין מנציחים את הבעיה של 48' ולא של 67'. המסר שלנו כאן במרכז רבין שאנחנו מעריכים את האיש שעשה גם דברים טובים במהלך חייו".

היית קורא לציבור היהודי מההתיישבות לבוא לבקר במרכז רבין?

"תמיד טוב לבקר אבל המרכז כיום לא מתאים לציבור הדתי-לאומי והמתיישבים. המרכז מאוד סקטוריאלי, הקהל ברובו שבוי של חיילים ותלמידים. הציבור לא יכול לבוא ולהתחבר למקום כזה. אין לי בעיה לדבר על מתחים ודעות שונות אבל יש לנו בעיה שיש כאן אמירה אחת ברורה והיא נגד ההתיישבות, נגד סבסטיה.

''לא מביאים כאן לידי ביטוי את כל אותם אלה שנרצחו בעקבות הסכמי אוסלו. נמשיך את השיח עם דליה רבין ואני שמח על ההזמנה ומקווים שהתהליך יתעצם מכאן".