"להכניס ידיים לבוץ ולחוקק ההסדרה"

איש עמונה אביחי בוארון מסביר את המכתב החריג ששלח לבנט ושקד וביטול הפגישה עימם. "להבהיר לנתניהו: בלי הסדרה אין תקציב".

עדו בן פורת , י"ח באלול תשע"ו

אביחי בוארון יו"ר מטה מאבק עמונה
אביחי בוארון יו"ר מטה מאבק עמונה
צילום: אלירן ברוך

להכניס ידיים לבוץ. בוארון

בראיון לערוץ 7 מתייחס עו"ד אביחי בוארון, יו"ר מטה המאבק למניעת ההרס בעמונה, למכתב החריף ששיגרו אנשי המטה לשרי הבית היהודי, מכתב בו קבעו כי השרים אינם פועלים דים למניעת ההרס ובשל כך אינם רואים טעם לקיומה של פגישה שנקבעה בין השרים לתושבים.

"הסיבה לכך היא התחושה והערכה שלנו ששרי הבית היהודי לא נותנים את הפתרון אפשרי היחיד לעמונה. שרי הבית היהודי אמרו בתקשורת שעמונה תפונה ואין סיכוי להעברת חוק ההסדרה. כך הם אמרו עד הבוקר. הבוקר אמרו כבר אמירות אחרות אבל עד למכתב אמרו שעמונה תפונה ואם זו האמירה אין טעם שניפגש אם אין להם פתרון לסוגיית עמונה", מסביר בוארון את המניעים למשלוח המכתב.

לדבריו האבסורד שבעמדת הבית היהודי מתחדד לנוכח עמדת חברי הכנסת והשרים מהליכוד שחתמו על מכתב התמיכה במהלך ההסדרה.

כשנשאל אם אינו חש שביקורים והצהרות לא הם שיביאו לפתרון בעמונה בשל הסבירות הגבוהה ששופטי בג"ץ יפסלו את חוק ההסדרה, וזאת בהנחה שנתניהו יפתיע ויתמוך במהלך, השיב בוארון וקבע כי הטענה שאין סיכוי להעברת חוק ההסדרה היא טענה שקרית שאין לה על מה לסמוך והיא דומה לטענות דומות שנאמרו כלפי חוק המסתננים וחוק המקוואות ומתווה הגז.

"אם המחוקק יחליט להעביר את חוק ההסדרה הוא יעבור למרות בג"ץ, כי לא בג"ץ יחליט מה ספר החוקים של מדינת ישראל אלא העם הוא שיקבע מהו ספר החוקים שעל פיהם המדינה חיה".

באשר לעמדתו של נתניהו, שהיא זו שתכריע אם גורל חוק ההסדרה יהיה דומה לחוקים אחרים שלמרות התנגדויות אושרו או שיהיה לו גורל אחר, אומר עו"ד בוארון כי זו אכן המשימה, להביא את נתניהו לתמיכה בחוק, ולהערכתו את נתניהו מטריד החשש מאיבוד שלטונו אף יותר מהחשש מבית הדין בהאג, וברוח זו בכוונתו לפעול.

"אם בנט שקד וכל סיעת הבית היהודי יאמרו לנתניהו שהם נשלחו לכנסת כדי לקדם את ערך ההתיישבות וכדי לפתור את הבעיה ההומינטארית לאלפי משפחות ולכן אם אין הסדרה אין תקציב", מצייר בוארון את ראשיתו של התסריט שיחייב את נתניהו לתמוך בחור ההסדרה.

כשהוא נשאל אם מהלך כזה לא יוביל את נתניהו להדפיס לשקד בנט ואריאל מכתבי פיטורין ולמעשה יביא גם לחורבן עמונה וגם להוצאת המפלגה מהממשלה, קובע בוארון כי תסריט שכזה הוא "טעות מרה", כלשונו.

"אם נתניהו יבין שיש כאן איום ממשי על שלטונו תוך יום אחד הוא יוכל לחוקק את חוק ההסדרה ולתת מזור לאלפי משפחות. הוא לא יקבל שום קרש הצלה מהשמאל וכך אמרו ח"כים גם בבית היהודי וגם בליכוד. הם אומרים שלא יתנו למחנה הציוני להיכנס".

להערכתו של בוארון הדברים ידועים לראשי הבית היהודי אך הם מעדיפים ללכת למקומות הנוחים של מציאת פתרון מקומי ונקודתי.

לדבריו לאחר שהמתווה שהוצע לפתרון על ידי תושבי עמונה נקרע לגזרים, כלשונו, בידי אנשי משרד המשפטים והמינהל האזרחי לא נותרה ברירה אלא הובלה לפתרון הכולל להתיישבות. להערכתו רק התניה של התקציב באישורו של החוק תביא לכך שיהיו גם תקציב, גם ממשלה וגם הסדרה.

"הישוב היהודי ביו"ש חולה במחלה ממארת שפעם מתפרצת בגבעת האולפנה, פעם במגרון, פעם בעמונה ופעם בעופרה שהרס בתיו צפוי להיות חודשיים אחרי עמונה ופעם בנתיב האבות. רק בעלי יש 11 בג"צים. את הבעיה הזו לא נפתור בקציר איברים של הורדת מגרון עמונה עפרה ונתיב האבות. לאן הדבר הזה הולך? צריך לקחת אחריות ולפתור את הבעיה הזו ברמת פתרון למחלה כולה ולא באופן מקומי", אומר בוארון.

על דברי השר בנט ולפיהם הורה לקדם מהלך כולל של הסדרת ההתיישבות, מבהיר בוארון כי מכתבם של התושבים אינו בא לנתק מגע עם שרי הבית היהודי אלא לומר שאם הם מקדמים את פתרון ההסדרה הרי שהתושבים ישמחו לפגוש אותם.

בוארון מציין בהקשר זה את ההערכה הרבה שהוא רוחש כלפי שרי המפלגה, בנט ושקד, "קטונתי מלתת להם ציונים", הוא אומר ומיד מוסיף: "יחד עם זה, נפתלי בנט לא צריך לדבר על מהלך אסטרטגי ופתרונות בילטראליים. הוא יודע שחברי הכנסת מועלם וסמוטריץ' הגישו את חוק ההסדרה לוועדת שרים לחקיקה וכשהשרה שקד תרצה היא תעלה את זה לדיון, וכשנתניהו ידע שהוא מאותגר על ידי הבית היהודי וח"כים בליכוד, הוא יבין שאין מנוס מלהעביר את חוק ההסדרה והחוק הזה יעבור.

"הפתרון קיים ואין צורך לחפש אותו ואין צורך בדיונים והערכות מצב אלא לקדם את חוק ההסדרה. לא יותר מזה".

לטעמו של בוארון עמדת נתניהו סביב חוק ההסדרה נגזרת מחששו מהקהילייה הבינלאומית ומבית הדין בהאג, אך עם זאת הוא מעריך כי מכתב חברי הכנסת של הליכוד גרם לסערה פנימית, ומבחינתו של נתניהו מדובר בבעיה פוליטית המצריכה מענה ועמדת הבית היהודי תהווה משקולת שוברת שיוויון במאבק זה.

"כשיהיה כוח למשקולת הזו נתניהו יבין שיש לו כוח ציבורי ופוליטי לעמוד מול הקהילייה הבינלאומית ולומר שיש לממשלת ישראל כוונה למצוא פתרון לתושבים שלנו ולא לעשות להם טרנספר. לא מדובר בגזל קרקע או הפקעת קרקעות אלא אקט משפטי נפוץ שנקרא הפקעה ופיצוי או פיצוי מוגדל לבעל הקרקע כפי שקורה כל העת ברחבי הארץ.

"נתניהו לא רוצה בזה, אבל כשתיווצר קואליציה עם הכוחות בליכוד עם כוחות הבית היהודי גם כחלון וליברמן יצטרפו כי יבינו שצריך פתרון מהשורש, אבל אם הבית היהודי לא מצטרף למה שכחלון וליברמן יצטרפו?".

בהמשך הדברים מציין בוארון כי כמי שהיה ממנסחי חוק ההסדרה הוא יכול לספר שיש בו מענה גם לצווי הרס קודמים במקומות נוספים, ומשום כך אין בסיס לאקסיומה לפיה חוק ההסדרה לא יועיל ברמה החוקתית.

באשר למסרים המגיעים מכיוון הליכוד וראש הממשלה, אומר בוארון כי מסרים אלו כוללים תובנה שקיימת אצל ראש הממשלה שבעייתם של אלפי משפחות, שלא הייתה ידועה עד כה, מצריכה פתרון. ולאחר שהפתרון בנתיב האבות נדחה על ידי בית המשפט התברר שוועדת ההסדרה אינה מקובלת על המערכת המשפטית והפתרון יבוא רק משינוי הכללים והחוקים, "זה לא נגד מישהו. אין לנו אמירה נגד מישהו אלא אמירה שדורשת לפתור את הבעיה מהשורש, מהמקום הקשה שבו הדברים יקרו.

"אם זה לא יקרה נמשיך לגלגל את הבעיה מבג"ץ לבג"ץ, מישוב לישוב, מקציר איבר אחד לשני ומפינוי לפינוי והבעיה לא תיפתר. אם הבעיה לא תיפתר מהשורש היא לא תיפתר. אני בטוח שבנט ושקד מבינים את זה. אין כאן שום עניין לגרום נזק פוליטי או ציבורי למישהו. אני מאחל לשקד בנט ושרי וח"כי הבית היהודי הרבה עשייה והרבה הצלחה, אבל במשבר הנוכחי יש דרך אחת לפתור – להכניס ידיים לבוץ ולעקור את זה מהשורש".

בוארון: מנהיגים צריכים לקחת אחריות