טלפון השבת של מכון "צומת" צובר תאוצה

הרב ישראל רוזן קורא לשרי הממשלה להצטייד בטלפון המיוחד, "ראש המטה לביטחון לאומי הצטייד בזה בביקור האחרון בארה"ב".

בני טוקר , כ"א באלול תשע"ו

טלגרמא - לשימוש חיוני בלבד
טלגרמא - לשימוש חיוני בלבד
צילום: מכון צומת

יעקב נגל, ממלא מקום ראש המטה לביטחון לאומי, הצטייד בטלפון השבת הסלולארי של מכון צומת ערב הנסיעה למו"מ עם ארה"ב בנושא הסכם הסיוע הביטחוני.

מדובר בפיתוח חדשני שיאפשר לשוחח בשבת במקרים שאינם מוגדרים כפיקוח נפש והוא מבוסס על עקרון הגרמא.

ראש מכון צומת הרב ישראל רוזן ממליץ לשרים, אנשי ציבור ומנהלים להצטייד במכשיר, "זו בעצם דיבורית שפיתחנו שעובדת על בסיס גרמא וכך אפשר לקבל שיחות בשבת.

"עם גרמא אפשר להתיר שיחה טלפונית סלולארית בשבת גם במקרים שאינם פיקוח נפש אם זה לצורך חשוב כמו שלום הציבור אבל לא למטרות כלכליות", הבהיר.

במסגרת הפתרון ההלכתי רוכשים את הדיבורית שהותקנו בה סידורי גרמא ומורידים למכשיר הסלולאר את האפליקציה "טלגרמה", דרכה אפשר לקבל גם את כל אנשי הקשר.

הרב רוזן סבור שמדובר בבשורה גם לפוליטיקאים וגם למוסדות ציבוריים, "כל הפתרונות שהיו בעבר לטלפונים קוויים כבר לא רלוונטיים, היום הכל עבר לתקשורת סלולארית. בבתי החולים מעמדת האחות מדברים בטלפון סלולארי וזה המקום לתת פתרון לבעיה. בית החולים הדסה עין כרם כבר רכש שלושה מכשירים למנהלי מחלקות ולאחות של טיפול נמרץ.

''ברור שבמצב של פיקוח נפש אפשר לדבר רגיל בטלפון, אבל אנחנו מדברים על מצבי הביניים כמו למשל ביישובים שמדברים עם השומר גם כשאין אירוע. לדוגמא, פנה אלינו יהודי שביקש להתמודד למכרז של מנהל מתחם דירות, במסגרתו הוא יידרש להיות בכוננות גם בשבת.

"בעזרת הפתרון הזה התרנו לו לגשת למכרז. הוא יוכל לענות ובמקרים דחופים לטפל או לדחות למוצאי שבת לפי מה שהוא ישמע", סיפר הרב רוזן.

הרב רוזן ממליץ גם לשרי הממשלה להצטייד במכשיר, "כמו יעקב נגל יש עוד הרבה אנשים בשירות הציבורי שהם שומרי שבת, אני לא יודע אם ליצמן, בנט ואורי אריאל עונים לשיחות בשבת אבל אולי דרך ערוץ 7 אוכל להציע להם לרכוש את המכשיר וכך אפשר לענות גם במקרים שאינם פיקוח נפש אבל חיוניים".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il