יו"ר הכנסת: "נשמח לסייע לאוסטריה"

יושבת ראש הפרלמנט האוסטרי דוריס בורס, המבקרת בישראל, הצהירה כי הפרלמנט בראשותה ישמח לשתף פעולה. "נושא ההגירה הוא בראש מעיינינו"

חזקי ברוך , כ"ג באלול תשע"ו

ביקור יושבת הראש האוסטרית בכנסת
ביקור יושבת הראש האוסטרית בכנסת
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

יושבת ראש הפרלמנט האוסטרי, דוריס בורס, הגיעה היום (שני) למשכן הכנסת לפגישת עבודה עם יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, ועם אגודת הידידות הבין פרלמנטרית ישראל-אוסטריה בראשות ח"כ עמיר פרץ.

בורס התקבלה בטקס רשמי על ידי יושב ראש הכנסת ומזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורוביץ, וחתמה בספר האורחים של המשכן.

בפתח דבריו לאורחת ציין אדלשטיין את פעילותה להנצחת זכר השואה וסיוע לניצולי השואה. "זה לא סוד שיחסי ישראל ואוסטריה ידעו עליות ומורדות, אך בתקופה האחרונה הם עולים על דרך המלך. ביקורך כאן יסייע להעמיקם עוד יותר", אמר היושב ראש אדלשטיין.

הוא הוסיף כי ישראל מודאגת מעליית גורמים קיצוניים באירופה, וכי הוא משוכנע שהממשל האוסטרי יידע למגר את האנטישמיות ולהילחם בחרמות ובגישות שליליות כלפי ישראל ומדיניותה.

אדלשטיין הדגיש את ניסיונה הרב של ישראל בנושאי הגירה: "אמנם במקרה שלנו מדובר ביהודים ששבו ארצה למולדתם, אך בכל גל הגירה באשר הוא יש לבנות תשתיות, לספק מגורים, תעסוקה, חינוך ותרבות, ובכל אלה, כמו גם בנושאים הקשורים לטכנולוגיה ויזמות, נשמח לשתף פעולה עם הפרלמנט האוסטרי", אמר.

יושבת ראש הפרלמנט האוסטרי הודתה למארחה והודיעה כי הפרלמנט בראשותה ישמח לשתף פעולה בנושאים שהזכיר אדלשטיין, תוך הקמת צוותי חשיבה ופעולה משותפים. "אכן, נושא ההגירה הוא בראש מעיינינו", הוסיפה.

"זהו אתגר עצום. בשנה שעברה התקבלו באוסטריה 90 אלף מהגרים, והשנה נקלטו 35 אלף. לכל מדינה באירופה גישה אחרת לגבי קליטת המהגרים, וקשה למצוא הסכמה". בהמשך לדברי יו"ר הכנסת על חשיבות הנחלת החינוך לזיכרון השואה, אמרה בורס כי צעירים אוסטרים רבים עוסקים בהנצחת קורבנות השואה בכל רחבי העולם וכי היא מייחסת חשיבות רבה לתיעוד עדויות ניצולי השואה, למען חינוך הדורות הבאים.

בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני, אמר אדלשטיין כי ניתן ללמוד על ההבדל בגישות שני הצדדים בכך שנתניהו הזמין את אבו-מאזן לבקר בכנסת, אך אבו-מאזן הזמין את נתניהו לבקר בבית המשפט. עם זאת, ציין כי ישראל חוזרת ומציעה לרשות הפלסטינית ולמדינות נוספות באזור שיתופי פעולה והטמעת פיתוחיה בתחומי חקלאות, טכנולוגיה וחיסכון במים.

יו"ר אגודת הידידות הבין פרלמנטרית ישראל-אוסטריה, ח"כ עמיר פרץ, אמר בפגישה כי חרף חילוקי דעות אידיאולוגיים כאלה ואחרים בינו לבין יו"ר הכנסת, הוא רואה עין בעין את מלחמתו הבלתי מתפשרת בתופעת ה-BDS, וכן את הצעתו לסייע בשיתופי פעולה שונים עם הפלסטינים.

צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת