תופסק פעולת המכונים החיצוניים בצה"ל

גורם צבאי הסביר שמטרת המהלך היא "להוציא ויכוחים פוליטיים מצה"ל ולהחזיר את הפעילות לידי מפקדים".

ידידיה בן אור , כ"ד באלול תשע"ו

בלי פוליטיקה. הרמטכ"ל איזנקוט
בלי פוליטיקה. הרמטכ"ל איזנקוט
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט הודיע היום כי קיבל החלטה לפיה יופסק השימוש במכונים אזרחיים חיצוניים לטובת הרצאות לחייל צה"ל.

הקורסים אותם העבירו המכונים החיצוניים כקבלני משנה של חיל החינוך בעשור האחרון ישובו לפעול באחריותם של קצינים לובשי מדים, כפי שהיה נהוג לפני כעשור.

גורם צבאי הסביר שמטרת המהלך היא "להוציא ויכוחים פוליטיים מצה"ל ולהחזיר את הפעילות לידי מפקדים, ולא קשורה למכון כזה או אחר".

נציין כי במהלך החודשים האחרונים חשף ארגון לביא בדו"ח מפורט, אשר תוכנו פורסם לראשונה בערוץ 7, שורה של כשלים בהעברת קורסים של צה"ל לקצינים לידי מכונים חיצוניים המזוהים עם עמדות שמאל.

בין היתר נחשף כי מכון הרטמן וארגון בינ"ה זכו במכרזים שהוציא צה"ל להפעלת הקורסים, למרות עמדותיהם השנויות במחלוקת של העומדים בראשם ושל רבים מהמרצים במסגרתם.

מארגון לביא נמסר בתגובה, "בתוכניות החינוך לקציני צה"ל נפלו במהלך השנים פגמים חמורים, אנו נמשיך ונפעל למען זכויות חיילי צה"ל ואזרחי ישראל".

מנגד, ח"כ רחל עזריה (כולנו) תוקפת את החלטת הרמטכ"ל, "החלטת הרמטכ"ל מצערת מאוד ומהווה כניעה לגורמים קיצוניים המנסים להשפיע על הצבא. כעת, בגלל הלחץ של אותם גורמים בוטלו פרויקטים חינוכיים, המיועדים בעיקר לקצונה הבכירה, המשקפים את מגוון הזהויות והדעות בחברה הישראלית".

לדבריה, "בפרויקטים הללו הקצינים והחיילים לומדים כיצד להתמודד עם המורכבות של החברה הישראלית אותה הם פוגשים יום יום בשירות הצבאי. הצורך לא ייעלם ויש לתת את אותם הכלים למפקדים בשטח. אני קוראת לרמטכ"ל לבנות תכניות מגוונות בתוך הצבא, מה שאין כיום, או לחזור בו מההחלטה ולהוציא את הפרויקטים האלו למכרז כפי שהיה עד היום".