"שלום אחרון לאחד מבנינו המוצלחים"

עולם הספורט הישראלי התעורר לבוקר קשה עם היוודע דבר לכתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס כשהוא בן 93

נרי וייס , כ"ה באלול תשע"ו

ערן זהבי ופרס. פעל רבות
ערן זהבי ופרס. פעל רבות
צילום: יוסף אבי יאיר אנגל

"מדינת ישראל אומרת היום שלום אחרון לאחד מבניה המוצלחים ביותר", כך אמר יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני, הבוקר (רביעי) עם היוודע דבר לכתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל וראש הממשלה לשעבר, שמעון פרס, שהלך לעולמו בגיל 93.

פרס שאושפז לפני כשבועיים במצב קשה בבית החולים "שיבא" בתל השומר לאחר שעבר אירוע מוחי, היה בין שלל תפקידיו הרבים קשור ומחובר לספורט הישראלי ולענף הכדורגל בפרט, כשהקים את מרכז פרס לשלום שם קיימו מחנות אימון ומשחקים מעורבים בין יהודים לערבים.

"זאת שעת פרידה מאדם יקר, איש נמרץ, מלא חזון ורב פעלים", אמר עיני, "אחד שלא נרתע משום מכשול והצטיין בהפיכת הבלתי אפשרי למעשי".

עוד אמר יו"ר ההתאחדות לכדורגל, "פרס השכיל למצוא בפעילותו כל נתיב שעשוי להוביל לקירוב בין אנשים ועמים, וההתאחדות לכדורגל גאה בעשייה המשותפת עמו ועם אנשי מרכז פרס לשלום לטובת שיוויון, סובלנות ופיוס באמצעות משחק הכדורגל. יהי זכרו ברוך".

במסגרת העשיה של פרס במרכז פרס לשלום, הגיעה לא אחרת מאשר אלופת אירופה בכדורגל, ברצלונה הספרדית לישראל יחד עם ליאו מסי ויתר שחקני המועדון הקטלוני.

"אני מודה לכם על שהגשמתם את חלומם של הילדים", אמר פרס לשחקני הקבוצה הספרדית. "ברצלונה זה לא עוד מועדון. לאורך השנים נגעתם בפסגות הכדורגל וגם נשאתם את בשורת הסולידריות, מיליונים ברחבי העולם אוהבים אתכם ואתם מחזירים אהבה לעולם", אמר אז הנשיא התשיעי פרס ז"ל.

עוד אמר פרס אז כי "ספורט וכדורגל בפרט, שובר מחסומים ויוצר תקווה. בכדורגל לא חשוב מה צבע רלך אלא המהירות והכישרון שלה".

עוד קודם להגעתה של ברצלונה, הייתה זו יריבתה הספרדית, קבוצת הפאר ריאל מדריד שהגיעה לארץ ב-2007 גם כן במסגרת מרכז פרס לשלום.

קבוצת הפאר הספרדית הגיעה בתיווכו של פרס לישראל למשחק ראווה נגד "נבחרת השלום", המורכבת משחקנים ישראלים וערבים, בו ניצחו הספרדים בתוצאה 0:8.

ב-2011, הגיע הנשיא לשעבר למתחם האימונים של ריאל כאורחו של הנשיא, פלורנטינו פרס.

"באתי מישראל לברך אתכם ולומר לכם כי ילדי ישראל מעריצים אתכם כמו מיליוני ילדים נוספים ברחבי העולם. אתם מהווים דוגמא ומודל לחיקוי עבורם ואתם שגרירי השלום הטובים ביותר", אמר אז פרס. "הספורט הוא הדרך הטובה ביותר לקדם את השלום, את השיוויון והאחווה בין עמים. הספורט מוחק את הגבולות בין מדינות, בין דתות ובין יריבים על המגרש כולם שווים. בניגוד לשדה הקרב על כר הדשא מתחרים ללא שפיכות דמים וללא שנאה".

השחקן האחרון שפגש את הנשיא התשיעי, שבועיים בלבד לפני ההחמרה במצבו הבריאותי הוא קפטן נבחרת ישראל בכדורגל, ערן זהבי. זהבי, המשחק בסין, הוכתר על ידי פרס כשגריר מרכז פרס לשלום בסין, כשפרס אמר כי "פיו פיו (התנועה המזוהה עם זהבי, נ"ו) הוא סמל לשלום, זו פעם ראשונה שיש מערכת יחסים נפלאה בינינו לסין וזה בזכותך, אתה עושה זאת כמחנך", אמר הנשיא לשעבר לכוכב של גוואנגז'ו R&F הסינית, חודש לפני פטירתו.

"למדתי ממך כל כך הרבה" כתב עומרי כספי בחשבון הפייסבוק שלו, "אהבתך למדינה שלנו היה מאחורי כל אמצעי. תודה לך על כל מה שעשית, המורשת שלך תישאר לנצח".

אלונה ברקת, בעלי קבוצת הכדורגל של הפועל באר שבע צייצה בחשבון הטוויטר שלה: "שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, היה צעיר נצחי שחלם והגשים לטובת מדינתנו האהובה. יהי זכרו ברוך".

גם מועדון הכדורגל של מכבי ת"א פרסמו הודעת תנחומים כשכתבו, "ברצוננו להביע את תנחומינו העמוקים על פטירתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל שמעון פרס".

במנהלת ליגת העל בכדורגל אמרו כי מחזור המשחקים הקרוב בליגת העל שבכדורגל ובליגה הלאומית ייפתח בדקת דומייה לזכרו.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il