"מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו"

במערכת הפוליטית סופדים לנשיא לשעבר שמעון פרס. ראש הממשלה ימסור הבוקר הצהרה מיוחדת ויכנס את הממשלה לישיבת אבל.

ניצן קידר , כ"ה באלול תשע"ו

שמעון פרס
שמעון פרס
צילום: יח"צ

במערכת הפוליטית סופדים הבוקר (רביעי) לנשיא לשעבר שמעון פרס שהלך לעולמו בגיל 93.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, הביעו צער אישי עמוק על "פטירתו של יקיר האומה, נשיא מדינת ישראל לשעבר, שמעון פרס". נתניהו ימסור הבוקר הודעה מיוחדת ויכנס את הממשלה לישיבת אבל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ציין כי "פרס היה באמת אחרון דור הנפילים שהיו שותפים להקמת המדינה וזהו יום עצוב לעם ישראל. על-אף שהיינו חלוקים בדעותינו המדיניות והפוליטיות, בשנים האחרונות, במיוחד כשהוא היה נשיא המדינה ואני שר החוץ ועד לאחרונה כשאני שר הביטחון והוא הנשיא לשעבר, נהגנו להיפגש לעיתים קרובות ולנהל שיחות על עתיד המדינה. שמעון יחסר לי הן כמי שהיה מאושיות המדינה הזו והן כאדם".

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי "מדינת ישראל נפרדת היום מהעומד בראש משפחתה. היא נפרדת מהאיש שראה הכל, שהיה מעורב בכל ושעיצב הכל".

"פרס הוא סיפורו של העם היהודי ושל מדינת ישראל, אם כבן למשפחת ניצולי שואה, כעולה, כחקלאי, כאיש ביטחון וכמדינאי. הוא היה מענקי ההנהגה הלאומית שקמו לנו במאה האחרונה, איש עתיר זכויות ומופת של ציוני גאה ששאף כל ימיו לעשות למען המדינה ואזרחיה. הוא תמיד חיפש היכן להבקיע דרך חדשה ולהביא את כולנו למקומות טובים יותר", הוסיף אדלשטיין.

לדבריו, "ההיסטוריה עוד תדבר נכבדות באדם דגול זה ששמו הלך לפניו בארץ וברחבי העולם כולו כבעל תובנה, נסיון וחזון. חסרונו של פרס יורגש היטב, אולם טביעות אצבעותיו ופירות פועלו יהיו נוכחים כאן לדורות רבים. אני שולח חיבוק חם לבני משפחתו ותנחומים כנים למוקיריו הרבים".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ ציין כי "שמעון פרס ז״ל היה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה של מדינת ישראל למן הקמתה ועד היום. פעילותו הציבורית נשזרה בתולדות המדינה והשפיעה רבות על עיצוב דרכה בתחומי הבטחון, הכלכלה והחברה. שרתנו יחד בממשלת שרון השנייה ולצד חילוקי דעות מדיניים תמיד הערכתי את תבונתו וניסיונו ואת שאיפתו הכנה להיטיב עם מדינת ישראל וכל אזרחיה ואת תרומתו הייחודית לביטחון המדינה".

שר התיירות יריב לוין פירסם הודעה בה נאמר, "אני מבקש לנחם ולחזק את בני משפחת פרס בשעה קשה זו. נשיאנו התשיעי היה איש אשכולות שתרומתו רבת השנים למדינת ישראל לא תסולא בפז.לא אחת חלקתי על דרכו לצד ההערכה הרבה שרחשתי לו על תרומתו האדירה למדינת ישראל במגוון רחב של תחומים".

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר "שמעון פרס היה שר החינוך שלי, והוא יחסר לי מאד. פרס כתב את ההיסטוריה במו ידיו. הוא היה איש החזון הכי מעשי, איש ביטחון שחתר לשלום, מנהיג אמיץ שייצג את מדינת ישראל בגאווה בכל רמח אבריו ובכל מקום בגלובוס".

"זכיתי בשנים האחרונות להיפגש איתו פעמים רבות ולשמוע על חזונו למדינה שתהיה אור לגויים, שתייצא לעולם את המוצר הכי חזק שלנו: המוח היהודי. התרגשתי מאד כאשר הוא נענה לבקשתי והתגייס למהלך ציבורי למען לימודי המדעים בישראל והוא נענה ברצון, למרות שלא תמיד הסכמנו בנושאים שונים", דברי בנט.

שרת המשפטים איילת שקד ספדה גם היא לפרס. "נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס, בעל זכויות רבות בבניית כוחה ובטחונה של מדינת ישראל. בכהונתו כנשיא המדינה השכיל לחבר בין חלקי העם, וסייע בהעלאת מעמדה הבינלאומי של ישראל בקרב מנהיגי העולם. אף שהשקפותינו הפוליטיות היו שונות, אין ספק שאת כל מרצו הוא הקדיש למען מדינת ישראל".

שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ שיגר גם הוא את דברי תנחומיו: "זה בלתי נתפס, ששמעון פרס, הצעיר הניצחי, הלך לעולמו. שמעון, מאחרוני דור הנפילים, תרם בצורה יוצאת דופן למדינת ישראל וליווה אותה בכל צעד ושעל הכי חשובים ודרמטיים מימיה הראשונים של מדינת ישראל ועד יומו האחרון".

"שמעון, שזכה לכבוד ותהילה בינלאומיים, השמורים ליחידי סגולה, קידם את בנייתה של מדינתנו, נלחם עבורה ושמר עליה מתוך אהבה אמיתית לישראל, רצון אינסופי להצלחתה וציונות. מגיל צעיר הוא הוביל, יזם, ראה את הנולד, חלם והאמין בנשמתו ובליבו שאין כמו מדינת ישראל. כך גם פעל בכל תחום. טביעת אצבעו מורגשת בכל פינה, ועשייתו רבת השנים ומעוררת ההשראה חקוקה לעד בהיסטוריה של מדינתנו".

עוד כתב השר שטייניץ: "למרות שלא תמיד הסכמנו, אי אפשר היה להתעלם מחוכמתו, תבונתו, שפתו העשירה, הנושאים הרבים בהם התעמק ולמד ודרך הנועם בה התנהל".

יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג אמר כי "שמעון פרס היה מגדולי המנהיגים שהיו למדינת ישראל. האיש שמנעוריו ועד ימיו האחרונים פעל למען מדינת ישראל, הלך מאיתנו היום והוא בן 93".

"הוא היה מורה, חבר ומנהיג גדול שיירשם לעד בתולדות ישראל. את דרכו החל כעוזרו ואיש סודו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון והמשיך עד שהפך למנהיג בעל שם ומעמד עולמי, נשיא, ראש ממשלה, שר חוץ שר ביטחון, ויו"ר מפלגת העבודה, איש שידו הייתה בכל מה שצמח כאן. איש של מעשים גדולים שעיצבו את פניה של מדינת ישראל לאורך כל שנות קיומה,, הוסיף הרצוג.

הוא ציין כי "תרומתו לביטחון ישראל ולכוח ההרתעה שלה, למאבק הנחוש בטרור ולחתירה הבלתי פוסקת לשלום, לכלכלתה ולחוסנה החברתי, למעמדה הבינלאומי, לחדשנות ולתעוזה הישראלים, היתה תרומה שאין מילים שיוכלו לתארה. היכרתי את שמעון פרס ומשפחתו מאז הייתי ילד, בבגרותי זכיתי להיות לו עוזר, יועץ וחבר, ייאמרו עוד מילים רבות על שמעון, אבל כעת העצב גדול מידיי והלב כואב מידי".

ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, שיגר את הודעתו בה נכתב: "מפקדי צה״ל וחייליו מרכינים ראש עם פטירתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, מר שמעון פרס".

הרמטכ״ל הוסיף וציין כי ״הנשיא פרס, ממקימי ובוני הארץ, איש חזון ומעש, שעשה למען ישראל משך למעלה משבעה עשורים, השאיר את טביעות אצבעותיו ומורשתו בכל תחומי החיים בישראל ובמערכת הביטחון בפרט. פועלו והישגיו ארוכי הטווח וצופי העתיד היוו אבן דרך משמעותית בהקמתו ובבניין כוחו של צה״ל לאורך השנים. ישראל הייתה למפעל חייו של שמעון, וביטחונה של המדינה היה לנגד עיניו בכל תפקיד בו כיהן. מורשתו - לעשייה, להפיכת חזון למציאות ולחדשנות בלתי מתפשרת ילוו את צה״ל עוד שנים רבות. צבא ההגנה לישראל משתתף בצער המשפחה ומצדיע לנשיאה התשיעי של מדינת ישראל".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה, "ישראל נפרדת היום בכאב ממנהיג גדול, איש חזון שהקדיש את כל חייו לשלומה וביטחונה. קשה לדמיין את ההיסטוריה שלנו ללא החותם שהשאיר, קשה לדמיין את ישראל בלעדיו".

היא סיפרה, "לא הספקתי להיפרד משמעון פרס, כי פרידה ממנו מעולם לא היתה אופציה. לא נפרדים ממי שבאמצע העשייה של חייו ומתכנן הרבה קדימה בשבילו, בשבילנו ובשביל כל העולם. ממש כך. מעיין הנעורים שלו היה השאיפה לשלום. בלי להסס, בלי להתבייש. ראיתי אותו מתעלם מהציניות, כועס על האדישות, מנסה לפקוח את עיני אלה שלא רואים את מה שהוא ראה. ראיתי אותו כואב את הפוליטיקה - ואוהב את המדינאות. כך היה ויישאר בעיני העולם כולו. מדינאי ומנהיג".

"מי שהכרתי את שמו רק כיריב פוליטי של הוריי - נהפך במהלך השנים למורה דרך בנבכי האזור המורכב שבו אנחנו חיים, כשהפנס שמאיר לו את הדרך זו האופטימיות, שהוא יכול לתפוס את השלום החמקמק מעבר לפינה הבאה. שמעון פרס הוא מבחינתי המנצח התמידי. מי שניצח את הספקנות באמונה, מי שניצח את השנאה שהוטחה בו בעבר והפך לאהוב העם, בלי ששינה את משנתו. אנו נפרדים ממך היום הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, בהרבה אהבה והוקרה", אמרה לבני.

גם המפלגות החרדיות פירסמו הודעת אבל לאחר פטירתו של פרס.

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר, "שמעון פרס ז"ל היה ידיד אמת שלי. אהבתי אותו מאד. תמיד אזכור אותו בשל חוכמתו, חזונו, רגישותו, והכבוד הרב שנהג בכל אדם. תרומתו הגדולה לבטחון ישראל כראש ממשלה וכשר הבטחון, הקמת הכור בדימונה, חיזוק וביצור עוצמתם של צה״ל ומערכת הביטחון ומאמציו האדירים לכונן שלום ופיוס עם שכנינו, משרטטים את דמותו היהודית והנדירה, כמנהיג ציבור בכל רמ"ח איבריו שהקדיש את כל חייו למען עמו ומורשתו".

הוא ציין כי "פרס ז"ל כיבד וייקר את לומדי התורה ועמליה. קשריו החמים וההדוקים עם מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס מרן הרב עובדיה יוסף זיע"א הפכו לשם דבר, כאשר היה מקפיד לסור למעונו מידי חג ומועד, לקבל את עצתו וברכתו בשלל תחומים שעמדו על סדר היום. פטירתו של שמעון פרס ז"ל היא אבידה גדולה לעם היהודי ולמדינת ישראל".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס אמר כי "סיעת יהדות התורה אבלה על פטירתו של הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל. הסיעה מוקירה לו טובה שעמד לצידה של היהדות החרדית בהחלטות מכריעות וידע לכבד ולהעריך את לומדי התורה וגדולי ישראל".

בתוך כך, משלחת ישראל לאו"ם תציב ספר תנחומים לזכרו של פרס ז"ל בשגרירות ישראל לאו"ם. נציגי מדינות ומנהיגים מרחבי העולם יוזמנו להביע את תנחומיהם על לכתו של מי שייצג את ישראל בעולם בשישים השנים האחרונות.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון הביע צער עמוק על לכתו של הנשיא לשעבר ואמר כי "שמעון פרס, האיש שהקדיש את כל חייו למען מדינת ישראל, מסמל יותר מכל את פניה היפות של ישראל. סיפורו הוא סיפורה של המדינה; ילדותו בגלות ועלייתו ארצה, המאבק על עצמאותה ופועלו המסור למענה".

האיש שתרם כה רבות לביטחונה של המדינה מעולם לא איבד תקווה, זהו תמצית הסיפור הציוני. נזכור את פרס כפי שהיה עד יומו האחרון, מלא תקווה וכוח לפעול למען עתידה של מדינת ישראל. דרכו תוסיף להוות השראה לכולנו", סיכם דנון.

גם נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע צער כבד על מותו של הנשיא לשעבר שמעון פרס.

"האור כבה אבל התקווה שנתן לנו תמשיך לבעור לנצח", כתב אובמה וציין כי פרס מהאנשים הבודדים בעולם ששינו את ההיסטוריה.