"נפרדתי מאבא מבלי שידעתי מה אמר לי"

בנו של שמעון פרס, חמי, סיפר על השיחה האחרונה עם אביו. "הוא מת בלי כאב כאשר שמר על צלם אנוש כמו שהוא היה רוצה".

עדו בן פורת , כ"ה באלול תשע"ו

חמי פרס
חמי פרס
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חמי פרס, בנו של הנשיא לשעבר שמעון פרס שנפטר לפנות בוקר (רביעי), סיפר על שיחתם האחרונה לפני השבץ בו לקה אביו.

"הוא היה במיטבו וזמן קצר אחר כך הוזעקתי לבית החולים כשהיה ברור שמשהו לא טוב קורה", תיאר חמי בגלי צה''ל, ''הספקתי להיות איתו בכניסה ל-CT, הוא היה בהכרה חלקית וניסה להגיד לי כמה מילים, נפרדתי מבלי שידעתי מה הוא אמר לי, בשבילי זו היתה מתנת פרידה ענקית".

חמי סיפר כי "בשבועיים האחרונים הרגשתי כמו מי שהולך על שפת מצוק ומפחד מהנפילה. המורשת שלו היא אמיתית, רחבה ועמוקה וייקח זמן רב עד שכולנו נבין את גודלה והיקפה. הוא מת בלי כאב כאשר שמר על צלם אנוש כמו שהוא היה רוצה".

בתו של שמעון פרס, צביה ולדן, ספדה לאביה: "גופו עמד בתהפוכות של השנים האחרונות, אבל האיבר העיקרי, מוחו, קיבל מכה אנושה. הוא היה עם העיניים בכוכבים ועם רגליים על הקרקע".

שרי הממשלה התכנסו הבוקר לישיבת אבל מיוחדת בעקבות מותו של הנשיא וראש הממשלה לשעבר שמעון פרס.

ישיבת הממשלה נפתחה בדקת דומייה ולאחר מכן אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי "שמעון פרס היה מגדולי מנהיגינו שמאחוריו שובל ארוך של הישגים יחודיים. בשם העם היהודי כולו ובשם אזרחי ישראל, בשם ממשלת ישראל, אני מוסר כאן תנחומים עמוקים למשפחתו של שמעון.

"שמעון פרס חי חיים עתירי מעש, שהם סמל להיסטוריה הישראלית המתחדשת", ספד ראש הממשלה. "כששמעון הגיע כנער צעיר לבית הספר החקלאי בבן שמן, הוא כתב 'מטרת חיי היא לשרת את עמי'. הוא הגשים את מטרתו זו. הוא האמין בכל לבו במטרות הציונות, נישא על כתפי חזון מעורר השראה, שמעון ליווה את הריונה של המדינה, עמד ליד עריסתה, וידא שתעמוד על רגליים איתנות.

''הוא ניצב לצידו של בן גוריון בזמן של הכרעות גורליות, בזמן שישראל הצעירה היתה שברירית וכוחה הצבאי עדיין בהתהוות שמעון תרם רבות לביצור כוחנו, הייתה לו תרומה סגולית להתעצמותנו הביטחונית במישור הגלוי ובתחומים שהשתיקה יפה להם", סיפר נתניהו.

ראש הממשלה הזכיר את הצלחת מבצע אנטבה שהיתה אחת מפסגות חייו של פרס. "כשר ביטחון בממשלת רבין שמעון מילא תפקיד מרכזי בהחלטה לשגר את טייסנו ולוחמינו ללבה של אפריקה.

"אבל בצד זה, בצד כל פעולתו למען בטחון ישראל, שמעון פרס לא פסק לחתור לשלום, ולהאמין בשלום. ידו תמיד היתה מושטת לפיוס היסטורי עם שכנינו וגם אם פיוס זה התמהמה, הוא לימד אותנו לא להיכנע לייאוש אלא לדבוק בתקווה וגם להמשיך בעשייה".

על חייו הפוליטיים של פרס אמר נתניהו, "החיים הפוליטים לא תמיד פינקו את שמעון, לצד הישגיו המרשימים ידע גם אכזבות, ידע גם רגעים קשים וידע גם ביקורת נוקבת. אבל בכוח הרצון העז שלו שמעון המשיך לחתור קדימה, חדור בשאיפה לקדם את התפתחות המדינה שהוא כל כך אהב, חדור בשאיפה להביא לשלום.

"היו דברים רבים שהסכמנו עליהם, מספרם הלך וגדל במשך השנים, אבל היו בינינו חילוקי דעות שהם חלק טבעי מהחיים הדמוקרטיים. גם במקרים אלה הכבוד שרחשתי לשמעון לא נפגם כהוא זה. להיפך, ככל שחלף הזמן יחסינו התהדקו. הערכתי אותו, אהבתי אותו", כך ראש הממשלה.