עתירה: הדרת נשים במפלגות החרדיות

הפעילה החרדית רות קוליאן דורשת מהעליון לאסור על ש"ס ויהדות התורה להדיר נשים מרשימותיהן ולמנוע את קבלתן כחברות שוות במפלגה.

עדו בן פורת , כ"ה באלול תשע"ו

יהדות התורה.ארכיון
יהדות התורה.ארכיון
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מרכז רקמן לקידום מעמד האישה באוניברסיטת בר-אילן עתר לבית המשפט העליון בשמה של הפעילה החרדית רות קוליאן, בדרישה לאסור על מפלגות להדיר נשים ולמנוע את קבלתן כחברות שוות במפלגה.

בעתירה מתבקש ביהמ"ש לאחד שתי עתירות דומות נגד רשם העמותות והמפלגות ש"ס ויהדות התורה, אשר להן תקנונים האוסרים על שיתוף נשים ברשימה לכנסת.

קוליאן דורשת להורות על ביטול הסעיף המדיר בתקנון ולחייב את רשם המפלגות מכוח סמכותו על פי חוק המפלגות לפסול סעיף תקנון מפלה הנוגד את תקנת הציבור.

לדבריה הימנעות מלפסול את הסעיף נותנת גושפנקא רשמית וממלכתית לתקנון הקובע שנשים אינן שוות זכויות ומפאת מינן לא יכולות להיות חברות מפלגה.

"לא יעלה על הדעת שתקנון של מפלגה שהיא חלק מן המערך השלטוני במדינת ישראל, חלק מבית המחוקקים, גוף הפועל בלב המרחב הציבורי, יכיל סעיף המפלה נשים בצורה בוטה ומשפילה", אומרת פרופ' רות הלפרין קדרי, ראש מרכז רקמן.

"לא ניתן להצדיק פגיעה קשה כזו בזכויות יסוד של נשים בשם הפלורליזם התרבותי או חופש ההתאגדות. זהו כתם בולט על הדמוקרטיה הישראלית", הוסיפה.

עו"ד קרן הורוביץ, מגישת העתירה מטעם מרכז רקמן, אמרה כי "שתיקתו של רשם המפלגות ביחס לסעיף המפלה בתקנון מפלגת ש"ס, המהווה הכשר להתנהלות זו, פוגעת בזכויות יסוד שלי כאשה ושל ציבור הנשים החרדי".