משורר התשובה העכשווית

בהופעה אינטימית ומיוחדת מכניס אביתר בנאי את הקהל לאווירת ימי הרחמים והסליחות ואז נחשפת נקודה מדהימה - בנאי הוא משורר תשובה.

רפאל לוי , כ"ה באלול תשע"ו

אביתר בנאי בהופעה אתמול
אביתר בנאי בהופעה אתמול
צילום: Flash90

בהופעה שהתקיימה אמש (שלישי), במועדון הגולה בפתח תקווה, ישב אביתר בנאי לבדו מול הקהל, ללא נגנים מלווים וללא מחיצות - ושר משיריו החושפים את עולמו הפנימי של האומן ואת חשבונות הנפש המייסרים ביותר.

לאורך ההופעה בנאי חש את הקהל במועדון הקטן, באווירה הביתית, קהל שבא מוכן להופעה למתקדמים בלבד.

רוב השירים במופע הם מהאלבומים ''עומד על נייר'' ו''לילה כיום יאיר'', שירים שנכתבו במהלך תהליך התשובה של בנאי ומספרים על המסע הנפשי שעבר באותה תקופה.

בנאי פתח בשיר "יש לי סיכוי" מאלבום הבכורה שלו. שיר שנכתב בימיו בתל אביב אך היום במבט לאחור משתלב באופן מושלם במופע שעוסק בסיכוי לתיקון.

בין השירים שילב בנאי סיפורים, אנקדוטות ודברי תורה שהתחברו לשירים. כך למשל פירש לקהל את פשר אמירת ''והוא רחום'' במוצאי יום כיפור - רגע אחרי שנמחלו כל העוונות, ואמר כי ההסבר הוא שאנו מבקשים מחילה על כך שאיננו מאמינים באמת בתשובה.

הדברים הללו התחברו באופן מושלם לשיר ''תל אביב'' ולמילים: כנראה שאני עדיין לא לגמרי מאמין שאתה סולח.

במהלך ההופעה מתבהרת ההבנה שכל כך הרבה משיריו של אביתר הפכו להמנוני תשובה. שירים שעוסקים בכל צדדי התשובה - החרטה, הבריחה מהעבר, חיזוק הביטחון העצמי והאמונה בבורא. כך גם השיר "אבא" שחתם את ההופעה ושלח את הקהל הביתה עם הרהורי תשובה ועם טעם של עוד.

ההופעה אמש, בתקופה הזאת של השנה, באה כמים חיים על נפש עייפה, ואישיותו של אביתר המשלבת אמת חסרת פשרות עם עצמו וחוש הומור משובח מעניקה חוויה מרוממת לקראת ראש השנה והימים הנוראים.