לא "אבי ההתיישבות"

האבל הציבורי, שברובו הוא אותנטי, הוא בעיקר על פרס הסמל ולא על פרס האיש. השבח הגדול לנפטר הוא באמירת האמת והדגשת הטוב. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו באלול תשע"ו

הנשיא וראש הממשלה לשעבר מר שמעון פרס
הנשיא וראש הממשלה לשעבר מר שמעון פרס
צילום: פלאש 90

1. הנשיא התשיעי, שמעון פרס, עשה בחייו הרבה דברים טובים, ובמקביל הוביל גם כמה אסונות לא קטנים. אבל האבל הציבורי הרחב עליו חורג מהיחס למעשה כזה או אחר.

מאז ראשית האלף הנוכחי למניינם עבר פרס תהליך של הסמלה. מפוליטיקאי ומדינאי שנוי במחלוקת הוא הפך אט אט לסמל. זה לא קרה לבד. היו מי שדאגו לקדם את התהליך הזה, אבל האמת היא שזה בכלל לא משנה. פרס סימל את דור תש"ח, סימל את הכמיהה לשלום, וסימל את תכונת איש החזון. הוא הפך לסמל של כל הדברים הללו, ועם ישראל ברובו אהב את הסמל הזה. אנשים רבים מאוד שבשנות השמונים והתשעים סלדו מ"פרס החתרן" התאהבו בשנות האלפיים באיש השלום והחזון.

למעשה, עם ישראל נפרד היום לא מפרס האיש אלא מפרס הסמל והפרידה הזו, כך מתברר, היא עסק לא קל, כי כולנו זקוקים לסמלים.

2. כחלק מתהליך ההפיכה לסמל הודבקה לפרס תדמית של אוהד גדול של מפעל ההתיישבות בראשיתו, שחלקו בהקמת הישובים היה גדול ורב. הגדיל לעשות העיתונאי נחום ברנע, שכינה בעבר את פרס "אבי ההתיישבות".

הזמן נוטה להשכיח ולהשטיח. ממרחק השנים אנשים כבר לא זוכרים אם משהו התרחש בשנות ה-70, ה-80 או ה-90. אז לטובת מי שכבר הספיק לשכוח, פרס מעולם לא היה איש ארץ ישראל השלמה. הוא אמנם תמך בתחילה בהתיישבות, אך נטש את פוזיציית התמיכה המסויגת במפעל ההתנחלויות לא בפרוש הסכמי אוסלו, כי אם 15 שנה קודם לכן, בשנת 1977, עם עליית הליכוד לשלטון.

כל עוד המערך היה בשלטון, פרס היה איש האגף הניצי במפלגה, סוג של מרכז פוליטי במונחי היום. מהר מאוד אחרי המהפך פרס עשה את השינוי ועבר לאגף היוני, ויחד עם המעבר גם נטש את חיבתו למפעל ההתנחלויות.

כידוע לפרס זכויות רבות מאוד בביצור עוצמתה הביטחונית של מדינת ישראל. הוא בודאי גם סייע קצת להתיישבות ביו"ש על ערש לידתה. אבל תדמית "אבי ההתיישבות", שיש גם בשמאל וגם בימין מי שדואג לטפח, היא אפעס מעט מוגזמת.

3. השבח הגדול לאדם שנפטר הוא לא הגזמות פרועות על מעשיו ועיקום האמת, אלא דווקא אמירת האמת על פועלו. כמעט אין לך אדם מישראל שסיפור מעשיו האמתיים תוך הדגשת הנקודות הטובות איננה שבח גדול ועצום עבורו.

קל וחומר אדם כמו שמעון פרס, אדם שעשה רבות לביצור עוצמתה הביטחונית של ישראל עוד לפני קום המדינה ובוודאי שאחריה, אדם שעשה רבות למען חוסנו של עם ישראל, ואדם שתמיד ראה את עצמו כמשרת ציבור ולא כבעל שררה.

יש הרבה מאוד דברים טובים שעשה שמעון פרס, ואשר ניתן להדגיש אותם. אין צורך להמציא עבורו דברים שלא עשה.