סבא שלי, סבא אשר

כל עדות של סבי בפולין הוא סיים במשפט "עם ישראל חי". לנכדים היה אומר "אתם הניצחון שלי". בתור נכד אני גאה להיות חלק מהניצחון הזה.

נדב אוד , כ"ו באלול תשע"ו

נרגש. אשר אוד
נרגש. אשר אוד
חזקי עזרא

סבא שלי הלך לעולמו היום בצהריים.

אומרים שכל הכלות יפות וכל המתים צדיקים, אבל סבא שלי היה צדיק עוד הרבה לפני שהוא נפטר. סבא שלי פעל כל חייו למען הנצחת השואה, וראה זאת כשליחות שלו.

לשם כך הוא אפילו שינה את שם משפחתו לאוד (אוד מוצל מאש). על כך יעידו ויכתבו מאות האנשים שהיו איתו במסעות לפולין ושמעו את סיפורו. אני בין יחידי הסגולה שיכול לספר לכם על סבא שלי ועל איש המשפחה המדהים שהוא היה.

יותר מכל דבר שאוכל לספר על סבא, יותר מאשר על פעילותו למען הכלל, למען ניצולי השואה, למען הנצחת השואה ולמען גמלאים, יותר מכל אלה, אני יכול לספר לכם שסבא שלי היה האיש הכי טוב שאני מכיר. סבא היה אדם שרק במבט אחד בעיניו אפשר לראות את התום והכנות שהלכו עמו.

סבא שלי היה אדם חזק, ששרד מלחמת עולם, את מלחמות ישראל, ומאז עוד המשיך להילחם בכל כוחו למען עשיית צדק וכדי לעזור לסביבה שלו. ללא ספק הוא היה מצפן בחיי, ואם פקודה בלתי חוקית בעליל היא דגל שחור שמתנוסס ומעיד שאסור לבצע אותה הרי שרצף המילים "אשר אוד" מסמל דגל לבן שמתנוסס ואומר: "כך צריך לנהוג".

סבא אהב את כולם, את אשתו, את משפחתו, את סביבתו, את הצמחים שהיו לו בחצר ביתו הקטן. סבא שלי אהב את החיים; ולמרות שאלה בגדו בו לא פעם אחת, הוא ידע איך לצחוק ולשמוח, וחיוכו הוא בין זיכרונות הילדות האהובים עליי.

אשר אוד בראיון לערוץ 7

כל עדות שנתן סבי ב'יד ושם' או בפולין, הוא תמיד סיים במשפט "עם ישראל חי". משפט שכול אחד מאתנו שמע כל כך הרבה פעמים, אך לעולם לא תובן משמעותו עד שלא תשמעו אותו אומר את זה בעצמו.

דבר נוסף שסבא היה אומר לילדים ולחיילים בפניהם דיבר: "אתם הניצחון שלי". בתור נכד ובתור דמות ממשית מתוך הניצחון שלך, כאדם שנושא את זכרך בגוף, בנפש וגם בשם, אני גאה להיות חלק מהניצחון הזה.

סבא,
הותרת אחריך משפחה גדולה, למרות שהגעת לארץ אחרי השואה רק אחד. אתה ניצחת את הרוע האולטימטיבי בעזרת טוב לב שלא ניתן לתיאור. אתה מופת של אדם, והייתה לי הזכות לגדול בצלך, ללכת לידך ברחוב, להיות בחיקך כתינוק ולשבת לצדך יום יום כאשר היית על ערש דווי.

לאלה מכם שלא הכירו את סבי, אני יכול להעיד שאין עליו רבב. הוא היה אדם מדהים, והיה האיש הכי טוב שהכרתי. זכרוֹ, פעליו ומה שהותיר אחריו יישמרו את המורשת שלו ואת משמעות חייו.

אוהב אותך סבא, וכבר מתגעגע עד אין קץ.

אשר אוד מדליק משואה ב"יד ושם"