הפגישות הסודיות עם הרבי מליובאויטש

שמעון פרס ז"ל נועד עם הרבי מליובאוויטש פעמיים - וניאות לספר על כך בראיון לחברת מדיה של חסידי חב"ד. צפו בקטע מהראיון.

ניצן קידר , כ"ו באלול תשע"ו

הנשיא פרס נזכר בביקוריו אצל הרבי מחב"ד, רגע לפני הראיון
הנשיא פרס נזכר בביקוריו אצל הרבי מחב"ד, רגע לפני הראיון
צילום: באדיבות JEM

ארבעים ושש שנים אחרי שנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס ז"ל נפגש עם הרבי מליובאוויטש זצ"ל ב'יחידות' (פגישה אישית), סיפר על כך פרס בראיון לחברת המדיה החב"דית JEM, כשהוא מגלה פרטים לא ידועים על שיחותיו ועל ההתכתבות שלו עם הרבי מליובאוויטש.

עד כה היה ידוע שהרבי מליובאוויטש קיבל את נשיא המדינה המנוח לפגישה אישית במהלך חודש שבט בשנת תש"ל. אלא שמתברר שזו לא היתה פגישתם הראשונה, הם נפגשו ארבע שנים קודם לכן, בחודש אדר תשכ"ו.

לקראת הראיון עם הנשיא, צוות "מפגשים עם הרבי" של חברת JEM ערכו תחקיר ממושך בן מספר חודשים במשרדי החברה בניו יורק ובישראל. במהלך עבודת המחקר, הם אספו את כל הפרטים שהיו מצויים בארכיונים ומצאו בין השאר מספר תמונות נדירות של פרס בביקורו אצל הרבי מחב"ד, וכן שורת חילופי מכתבים בין שני האישים.

פרס גילה עניין בתיעוד הקשרים שלו עם הרבי ואף נקבע תאריך לראיון. הראיון נדחה מספר פעמים בשל שורת אירועים לא צפויים, בהם פטירת רעיית הנשיא סוניה פרס ז"ל - וכן עקב שיפוצים ממושכים במשכן הנשיא בירושלים.

"מטרת הפרוייקט 'מפגשים עם הרבי' הוא לתעד את תולדותיו של הרבי מליובאוויטש ואת ההתפתחות של תנועת חב"ד ליובאוויטש בעידן המודרני", מסביר מנהל JEM הרב אלקנה שמוטקין. "אילו היינו מראיינים רק את אלה שהסכימו עם הרבי מליובאוויטש בכל נושא, היינו מחמיצים הרבה אירועים והיבטים חשובים.

"ההיסטוריה נוצרת מאנשים מסוגים שונים עם דעות ונקודות מבט שונות, וצוות 'מפגשים עם הרבי' עושה עבודה מצוינת באיתור והקלטת עדויות שמקיפות מגוון רחב של אישים, יבשות ונקודות מבט. כדמות מרכזית בממשלות ישראל למעלה משישים שנה, עדותו של הנשיא פרס ז"ל חשובה ביותר למען התיעוד ההיסטורי".

בראיון, שהתקיים לפני ארבע שנים, גילה פרס כי היחידות בשנת תשכ"ו הוצעה לו על ידי יוסף צ'חנובר, שבאותם ימים שימש כיועץ המשפטי של משרד הביטחון, והוא נענה בהתלהבות. "שמעתי הרבה על הרבי ורציתי לפגוש אותו".

הפגישה הראשונה עם הרבי מליובאוויטש ארכה יותר משעה, והשיחה התנהלה באנגלית, אידיש ועברית. היה זה כ-15 חודשים לפני פרוץ מלחמת ששת הימים ומצרים הגבירה את העוינות ואת האיומים כלפי שכנתה מדרום, ובמילותיו של פרס, "העולם היה מוכן להספיד את ישראל".

באותם ימים הגישה האנטי-ישראלית של ההמון המצרי הייתה יותר פוליטית ופחות איסלאמית מאשר השנאה כיום. בהתייחס ליחסים בין שתי המדינות והאפשרות של מלחמה באזור, הרבי האיץ בפרס לראות את הבעיה של עימות עם מצרים יותר אישית מאשר בין עמים.

"הרבי התחיל לדבר איתי מה נעשה אודות נאצר", נזכר פרס. ''הוא שאל אותי 'למה צריך לנהל מלחמה עם מצרים, טפלו באדם האחד הזה, נאצר. לא תצטרכו צבאות שלמים בשביל לעשות זאת'".

"למעשה, הפרובוקציות של נאצר המשיכו וצה"ל השיג ניצחון מזהיר על צבאות מצרים, סוריה, וכמה משכניהם. לאחר מכן הרבי קרא לניצחון הישראלי במלחמת ששת הימים כ"נסים גלויים", המשיך פרס ז"ל בסיפורו.

ארבע שנים אחר כך, במהלך פגישתם בשנת תש"ל, הרבי דיבר עם פרס בנושאים שעמדו באותה שעה במרכז סדר היום בישראל, כולל סוגיית "מיהו יהודי", העלייה ההמונית מרוסיה, חינוך יהודי והזהות היהודית של המדינה.

באשר לעמדתו הפוליטית שלעתים קרובות הייתה בניגוד לזו של תנועת חב"ד, אמר הנשיא בראיון, "לצערי, תנועת חב"ד לא תמכה בי פוליטית, אבל אני מעריך את המנהיגות היוצאת מן הכלל של הרבי ואת ההשראה הרבה שלו.

''הרבי מליובאוויטש הכיר בפער שבין ההווה והעתיד, אבל דחק בנו לא לאפשר לעצמנו שום פער בפעולות שלנו", אמר פרס.