המפכ"ל: נעצרו ערבים ופעילי-ימין

רנ"צ אלשיך חשף כי המשטרה ביצעה מעצרי מנע לקראת ההלוויה מחר: "עצרנו גורמים שזיהינו אותם ככאלה שעלולים לאיים או לבצע פרובוקציה"

עדו בן פורת , כ"ו באלול תשע"ו

רוני אלשיך
רוני אלשיך
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ירושלים בכוננות גבוהה. מפכ''ל המשטרה רנ''צ רוני אלשיך ערך הערב (חמישי) תדרוך לכתבים מההיערכות למסע ההלווייה של שמעון פרס וסיפר כי נעצרו מספר חשודים לקראת הטקס - על מנת שלא יפריעו להלוויה או ינסו לפגוע במשתתפיה הרבים.

"לצורך הגנה על מה שמתרחש ב-24 השעות האחרונות וביממה הקרובה, אנחנו בחנו את כל הגורמים שעלולים לאיים על התהליך מכל סוג של איום", אמר אלשיך. "זה יכול להיות גם איום וגם פרובוקציה, אבל גם עשינו מעצרי מנע שספציפית קשורים לאירוע הנוכחי שבו אנחנו מטפלים".

המפכ"ל אישר כי בין העצורים ישנם גם יהודים: "זה לא מספרים גדולים. אנחנו מדברים כרגע על מעט מאוד גורמים שאנחנו מזהים אותם כמאיימים ו/או כיכולים לעשות פרובוקציה". על פי הדיווח בערוץ 2 נעצרו שלושה יהודים, פעילי ימין מרחבי הארץ.

"הפתעות יהיו ואנחנו מוכנים להפתעות האלה", ציין אלשיך והבהיר כי "מעצרי המנע נעשו בהיקף קטן מאוד, ניתן לספור אותם על כף יד אחת".

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, כינה את ההלוויה "אירוע חסר תקדים בהיקף שלו" וסיפר כי "אין התרעות ממוקדות ואין מידע ספציפי. אנחנו נערכים לכל דבר אפשרי, טרור או פרובקציה. כמובן שאין מענה הרמטי, אבל צריך לתת מענה מיטבי".

בהלווית הנשיא לשעבר פרס שתיערך מחר בבוקר בהר הרצל, ישתתפו בין היתר נשיא ארצות ברק אובמה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, מזכיר המדינה ג'ון קרי וסגן הנשיא ג'ו ביידן.

כמו כן יגיעו נשיא גרמניה יואכים גאוק, ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, הנסיך הבריטי צ'רלס, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא טוגו פאורה גנאסינגבה, נשיא מקסיקו אנריקה פנייה נייטו ועוד מנהיגים רבים אחרים מהעולם.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בתדרוך הערב לכתבים כי "טקס ההלוויה הוא אירוע לאומי בעל חשיבות עליונה, אפשר לומר אירוע בינלאומי בעל חשיבות עליונה. זה אחד המבצעים הכי מורכבים שנעשו אי פעם על ידי המשטרה וכוחות הביטחון.

"ההיערכות היא ברמה המקצועית הגהוהה ביותר עם 8,000 שוטרים, הרבה מאוד יחידות משטרה וגם סיוע שהמשטרה קיבלה מהצבא", סיפר.

ארדן ציין את תקופה החגים הרגישה ממילא, ''היקף ההסתה גובר ויש עדיין מפגעים ופרובוקטורים שעשויים לפגע באחת הזירות או נגד המנהיגים הזרים שנמצאים כאן. ביקשתי מהמשטרה לתת דגש לניטור הרשתות החברתיות כדי לסכל מראש כל ניסיון להפר את הסדר".