"למנוע חילול בתי העלמין באלג'יר"

אחרי הרב שטיינמן גם הרב קנייבסקי מצטרף לקריאה לעסקנים היהודים בצרפת לעשות כל שביכולתם למנוע את הרס בתי העלמין היהודים באלג'יר

חיים לב , ג' בתשרי תשע"ז

הרב קנייבסקי
הרב קנייבסקי
פלאש 90

למנוע חילול הקברים: הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הציבור החרדי הבולטים, הצטרף הבוקר לקריאה לעסקנים היהודים בצרפת לעשות כל שביכולתם למנוע את הרס בתי העלמין היהודים באלג'יר.

"הנה שמועה שמעתי על דבר אשר במדינת אלג'יר עומדים להרוס בתי עלמין ח"ו, והוא דבר אשר אסור ע"פ ההלכה, ואין מקום להתיר זה כלל וכלל כך..", כתב הרב קנייבסקי במכתב לעסקני יהדות צרפת.

לדבריו, יש לעשות הכל כדי למנוע את מעשי החילול. "ועל כן יש לפעול בעניין חשוב זה שלא יבואו לעקור קברי יהודים ממקומם, וחובה מוטלת על כל מי שיכול לפעול בזה, ובפרט על קהילת צרפת, לעשות ככל יכולתם למנוע חטוטי שכבי ה"י. וכל העושים והמעשים ע"מ למנוע חילול הקברים יזכו לברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם".

אלפי קברי יהודים בעשרות בתי עלמין יהודיים באלג'יר צפויים בחודשים הקרובים להיעקר ממקומם ועצמות המתים יועברו לקבר אחים גדול. כל זאת, על מנת לאפשר את מכירת הקרקע.

לפני שבועות אחדים שיגר מנהיג הציבור הליטאי הרב שטיינמן מכתב לנשיא הרפובליקה הצרפתית פרנסואה הולנד בבקשה כי יעשה כל שביכולתו למנוע את הרס וחילול המקום.

"אנו בני העם היהודי מאמינים בהישארות הנפש ובכל הדורות עשו הכל לבל תופרע חלילה מנוחתם של שוכני עפר", לשון המכתב שנכתב בצרפתית.

"וכעת שעומד על הפרק הריסת בתי העלמין באלג'יר, אשר הוא דבר חמור ביותר ואין ביד מי שיכול להתיר דבר זה על פי ההלכה היהודית. על כן פונה אני לכבוד הנשיא אשר מנהיג את השלטון במדינתכם בהנהגה של חסד, גם כלפי העם היהודי, והשפעתם רבה גם במדינת אלג'יריה, שבוודאי מדינת צרפת תעשה כל השתדלות למנוע חילול והרס מקום קבורתם, ולפגוע בכבוד החיים, הן בצרפת והן באלג'יריה".

על פי גורמים מקומיים, העובדה שבאלג'יר כמעט אין יהודים גרמה לממשל הצרפתי להסיק שאין עוד עניין להשקיע כספים ואנרגיה בשימור בתי הקברות היהודיים ואין כל מניעה ליישר את הקרקע אחרי הוצאת הקברים ממקומם והעברת הנפטרים לקבר אחים.