רצה על זה: מאולימפיאדת ריו לבנימין

באולימפיאדת ריו האחרונה, האתלטית הישראלית לורנה צ'מטאי פרשה במהלך הק"מ ה-33. במרתון התנ"ך הקרוב תרוץ זו סביב שילה במקצה הכרמים

נרי וייס , ג' בתשרי תשע"ז

מרתון התנך בשנה שעברה
מרתון התנך בשנה שעברה
צילום: תומר פדר

הרבה לפני המשחקים האולימפיים שיוסדו באולימפיה שביוון בעת העתיקה ועוד לפני האגדה העממית אודות השליח האתונאי שרץ מהעיר מרתון לאתונה הבירה בשנת 490 לפנה"ס, היה זה "איש בנימין" שרץ את ריצת המרתון הראשונה בעולם - מאבן העזר שעל יד ראש העין לשילה שבבנימין.

היה זה בסופה של המלחמה בין ישראל לפלישתים, ריצה שמתוארת בתחילת ספר שמואל. שנים ארוכות אחר כך, מדד מייסד המכביה יוסף יקותיאלי את מרחק הריצה אותו רץ האיש מבנימין וגילה כי מרחק הריצה עמד על 42 ק"מ בדיוק, המרחק הרשמי של ריצת המרתון שנקבע רק באולימפיאדת לונדון ב- 1908.

אלפי שנים אחרי הריצה ההיא של איש בנימין, ירוצו גם השנה, בפעם השניה ברציפות, מאות רצים מאבן העזר שבראש העין לשילה הקדומה ומסביב לה ביום שישי, חוה"מ סוכות, ה-21 לאוקטובר י"ט בתשרי.

בהפקת מרתון התנ"ך שכאמור יתקיים בשנה השניה ברציפות משתתפות הרשויות: ראש העין, שומרון, אריאל ובנימין. יחד עם משטרת ישראל וצה"ל ובחסות משרדי התיירות, התרבות והספורט וקק"ל פועלים במרץ כולם יחד כדי לשחזר את המרתון הראשון בעולם.

בין שלל המשתתפים והרצים תיקח חלק גם לורנה צ'מטאי. האתלטית הישראלית שייצגה את ישראל במשחקים האולימפיים בריו שבברזיל רק לפני כחודש, אמנם פרשה באמצע ריצת המרתון נשים בשל פציעה בכתפה הימנית ממנה סבלה, אך זו מאמינה כי במרתון התנ"ך הקרוב בו תרוץ במקצה ה-10 ק"מ, מקצה הכרמים סביב שילה הקדומה, תצליח לסיים במקום הראשון.

לצידה של צ'מטאי האולימפית ירוצו גם אייריס זנדר, כוכבת העונה הראשונה של תכנית הריאליטי "המעושרות", שהתאלמנה במהלך הצילומים ועברה "שינוי דרמטי בחייה בעקבות הספורט", לדבריה ועוד רצים מגוונים ומעניינים.

מקצי המרתון שיתקיימו במסגרת מרתון התנ"ך השני יהיו:

מקצה המרתון המלא 42.2 ק"מ מאגם ראש העין לשילה הקדומה, מקצה חצי מרתון- 21.1 ק"מ מאריאל ועד שילה הקדומה, מקצה הכרמים 10 ק"מ- סביב שילה הקדומה ומקצה הכרמים 5 ק"מ- סובב שילה הקדומה.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il