הותר לפרסום:
סוכל פיגוע בצפון

כתבי אישום הוגשו נגד שישה תושבי הכפר ע'ג'ר שפעלו בשירות חיזבאללה והבריחו מטעני חבלה לשטח ישראל, כך הותר לפרסם.

עוזי ברוך , ד' בתשרי תשע"ז

גבול הצפון
גבול הצפון
פלאש 90

בפעילות משולבת של השב"כ המשטרה וצה"ל נעצרו במהלך חודש ספטמבר שבעה תושבי הכפר ע'ג'ר בחשד למעורבות בהברחת מטעני חבלה אשר נמצאו דרומית למטולה בסוף חודש יולי השנה. כך הותר בצהריים (חמישי) לפרסום.

מחקירת העצורים ומאיסוף מידע אודות הפעילות התברר כי כמה תושבי הכפר ע'ג'ר, ובראשם דיאב סעד ג'מיל קהמוז, עמדו בקשר עם גורמי חזבאללה ועל פי בקשתם ביצעו הברחות לתוך ישראל מעבר לגדר הגבול עם לבנון, וכן פעילויות נוספות של איסוף מודיעין בעומק ישראל.

ראשון העצורים היה דיאב קהמוז, אשר נעצר בתחילת ספטמבר. בחקירה עלה כי במהלך שנת 2016 עמד בקשר עם אביו, סעד קהמוז, סוחר סמים שמוצאו מהכפר עג'ר ואשר ברח ללבנון באוקטובר 2006 ומוכר כמי שמסייע לפעילות החזבאללה.

סעד היה המתווך בין אנשי חזבאללה למשפחתו בע'ג'ר בראשם דיאב, הנחקר המרכזי. סעד חיבר את בנו דיאב לגורמי חזבאללה. התקשורת בין השניים בוצעה בין השאר באמצעות דואר אלקטרוני מוצפן.

בחודש מאי האחרון קיבל דיאב שני מטעני חבלה מחיזבאללה בהברחת גדר, אותם הטמין במטע דרומית למטולה. כאמור, ב-30/7/16 מטענים אלו אותרו בשטח.

דיאב נתבקש על ידי חיזבאללה לבצע פיגוע באתר בחיפה אותו יבחר. בהמשך לכך בחן דיאב אפשרות לבצע פיגוע במפעל בנשר, שיתף באמור את אחיו יוסף וג'מיל, ואף תכנן להסתייע באחרון למימוש הפיגוע.

בפועל - הסכים דיאב לבצע את הפיגוע אולם העביר לחזבאללה נקודה חלופית למימוש - תחנת הסעה בצומת הכניסה לכפר טורעאן שבה לדבריו נוהגים בימי ראשון להתאסף חיילים רבים. דיאב אסף מידע אודות תחנת ההסעה והעביר את המידע לחזבאללה.

דיאב היה אמור לבצע הברחה נוספת בחודש אוגוסט 2016 מול מפעיליו בחזבאללה. בחקירה התברר כי בפעילות היו מעורבים תושבים נוספים בהם שני אחיו - יוסף סעד ג'מיל קהמוז וג'מיל סעד ג'מיל קהמוז.

במהלך חודש שעבר נעצרו שישה תושבי הכפר עג'ר נוספים (בהם שני אחיו של דיאב) אשר עלו כמעורבים בפעילותו של דיאב מול ארגון חזבאללה.

יחד עם דיאב נעצר גם עאדל אחמד חסן עוינאת. מהחקירה עלה כי היה מודע לקשריו של דיאב קהמוז לחזבאללה וכי קיבל הצעה מדיאב לסייע לו בקשר מול חזבאללה וכן אודות פעילות הברחת סמים משותפת עם דיאב קהמוז ונוספים. עוד עלה בחקירה כי בשנת 2007 העביר משקפת ראיית לילה לגורמי חזבאללה בהברחת גדר.

באותו יום נעצר גם מוחסן מחמד גמיל קהמוז. בחקירה עלה כי הוא שימש כסייען של דיאב קהמוז, בין היתר רכש עבורו מחשב מבצעי לקשר מול חזבאללה וסייע לו בהעברת מסרים לחזבאללה באמצעות שליחת דוא"לים מוצפנים.

מוחסן סייע לדיאב קהמוז לחפש את התיק עם המטענים שהוטמן במטע הסמוך למטולה בשתי הזדמנויות ביולי 2016. עוד עלה כי היה מעורב בפעילות סחר בסמים יחד עם דיאב קהמוז ונוספים.

כשבוע לאחר מכן נעצר ממדוח כרים מוניף אברהים. מהחקירה עולה כי סייע לדיאב קהמוז במספר מועדים להעביר מסרים לחזבאללה באמצעות שליחת דוא"לים מוצפנים. כן היה מעורב בפעילות סחר בסמים יחד עם דיאב קהמוז ונוספים.

מספר ימים מאוחר יותר נעצר יוסף סעד ג'מיל קהמוז. מהחקירה עלתה מודעות מלאה לקשר של אחיו דיאב עם חזבאללה וסיוע לדיאב בפעילות שביצע עבור חזבאללה - בין היתר נסע עימו באחד המועדים לאיסוף מל"מ על תחנת ההסעה בכניסה לטורעאן, וכן נסע עם דיאב אל מחוץ לכפר לטובת העברה וקבלה של קבצים מוצפנים מחזבאללה, וסייע לדיאב בקבלת המטענים מחזבאללה. לאחר מעצרו של דיאב שרף יוסף את שני המחשבים ששימשו את דיאב לטובת הקשר מול חזבאללה.

יומיים לאחר מכן נעצר גם ג'מיל סעד ג'מיל קהמוז. בחקירה התברר כי הוא היה הסייען המרכזי של אחיו דיאב בפעילותו מול חזבאללה תוך מודעות מלאה לקשר ולמשימות שקיבל אחיו מהארגון. בחקירה נמסר כי סייע לדיאב מספר פעמים בהעברת מידע לחזבאללה, בין היתר העברת התמונות והסרטים שצולמו בצומת טורעאן.

עוד עלה כי שימש כנהג שהוביל את דיאב לנקודת ההברחה במספר מועדים שונים, בין היתר במועד קליטת המטענים בחודש מאי, וכן השמיד יחד עם אחיו יוסף, את שני המחשבים ששימשו את דיאב קהמוז לצורך ניהול הקשר מול חיזבאללה מחשש שאלו יתפסו ע"י כוחות הביטחון.

היום (חמישי) הוגשו ע"י פרקליטות מחוז צפון כתבי אישום חמורים נגד שישה המעורבים בפרשייה.