האיחוד האירופי מפחד לנקוב באמת

האיחוד האירופי דורש מהעיתונות הבריטית שלא להדגיש כי מבצעי פיגועים הם מוסלמים בשל הזעם הציבורי שעלול להתעורר.

גיא כהן , ד' בתשרי תשע"ז

זירת הפיגוע בניס, צרפת (יולי 2016)
זירת הפיגוע בניס, צרפת (יולי 2016)
צילום: רויטרס

האיחוד האירופאי דורש מהעיתונות הבריטית שלא להדגיש כי מבצעי פיגועים הם מוסלמים, בכדי להפחית את הזעם הציבורי נגד האוכלוסייה המוסלמית ביבשת.

הדרישה מופיעה בדו"ח של הוועדה האירופאית נגד גזענות ואי-סובלנות (ECRI), אשר קבע כי חלה עלייה ב"שיח שנאה" ואלימות גזענית בבריטניה בתקופה שבין 2009 ל-2016.

יו"ר ECRI, קריסטיאן אהלונד, האשים את העיתונות ואמר כי "זה לא צירוף מקרים שהאלימות הגזענית נמצאת במגמת עלייה בבריטניה בזמן שבו אנחנו רואים מקרים מדאיגים של חוסר סובלנות ושיח שנאה בעיתונות, במרשתת ואפילו בקרב הפוליטיקאים שלנו".

בדו"ח נכתב כי "ECRI סבורה שלאור העובדה שמוסלמים מצויים באור הזרקורים יותר ויותר, כתוצאה מפיגועים ברחבי העולם הקשורים לדאע"ש, העצמת הדעה הקדומה נגד מוסלמים היא מעשה חסר אחריות, לא רק מבחינת הפגיעה בכבודם של רוב המוסלמים בבריטניה, אלא גם מבחינת הפגיעה בביטחונם".

לדברי העיתון הבריטי "אקספרס", הדו"ח מציין בהקשר זה מחקר עדכני של אוניברסיטת טיסייד ממנו עולה שכאשר התקשורת מדגישה את עובדת היות המחבלים מוסלמים, ומקדישה לכך סיקור נרחב, התגובה הציבורית עלולה להיות הרבה יותר אלימה, מאשר במקרים בהם העניין המוסלמי מקבל סיקור מינורי, או שמוצעים הסברים אחרים למניע של המפגעים.