השריונאים לא ציפו לנס, הם הביאו אותו

ריבלין בטקס ההתייחדות השנתי עם חללי חיל השריון: "חיילי השריון, לוחמיו וחלליו, הגישו לנו את מדינת ישראל על מגש של פלדה ודם".

עדו בן פורת , ז' בתשרי תשע"ז

ריבלין מניח זר על קיר השמות
ריבלין מניח זר על קיר השמות
צילום: מארק ניימן, לע''מ

באתר "יד לשריון" בלטרון התקיים הערב (ראשון) טקס ההתייחדות השנתי עם חללי חיל השריון, בסימן עשור למלחמת לבנון השנייה ו-60 שנים למבצע "קדש".

מקום המדינה ועד היום ידע חיל השריון 4,989 חללים בהגנה על גבולות המדינה ושמירה על ביטחון אזרחיה.

בטקס השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, הרמטכ"ל רא''ל גדי איזנקוט, קצין השריון הראשי תא"ל גיא חסון ויו"ר עמותת ''יד לשריון'' האלוף במיל' אודי שני.

בפתח דבריו, התייחס נשיא המדינה לפיגוע שאירע בירושלים הבוקר, "אני שולח את דאגתי ואת תפילותיי לשלומם של הנפגעים, במתקפת הדמים הנפשעת הבוקר בירושלים ומבקש למסור תנחומים וחיבוק חם למשפחות ההרוגים בשעות קשות אלו.

''השנה האחרונה הייתה שנה לא פשוטה. בראש השנה, לפני שנה, החלה מתקפת טרור נוספת ברחובותינו, במהלכה פעם אחר פעם, כמו באירוע היום, העורף האזרחי מצא עצמו בחזית", אמר ריבלין.

לדבריו, צה"ל, השב"כ, המשטרה ושאר זרועות הביטחון פועלים ללא הרף כדי להבטיח את ביטחוננו. ''אני רוצה להודות לשוטרים ולכלל אנשי ונשות מערכת הביטחון העושים לילות כימים כדי להגן בגופם עלינו. אסור לנו לתת לטרור את הכוח להחליש אותנו, ועלינו לעמוד איתנים, יחד, על משמר ביטחוננו".

"יש כאלו שהגישו את מדינת ישראל על מגש של כסף", המשיך הנשיא את דבריו, "חיילי השריון, לוחמיו וחלליו, הגישו לנו את מדינת ישראל על מגש של פלדה ודם. לוחמי השריון קצרו את התהילה בשדות הקרב, מאובקים וצרובי שמש במלחמת העצמאות, במבצע קדש, במלחמת ששת הימים וההתשה, במלחמת יום הכיפורים, במלחמת שלום הגליל ובמלחמת לבנון השנייה.

''אתם השריונאים לא ציפיתם לנס, הבאתם אותו במו ידיכם המיוזעות והשחורות, נכונים לכל מלאכה קשה, משתדלים לעמוד איתנים, גם כאשר השבר הוא גדול".

הטקס, הערב
צילום: דובר צה"ל

ריבלין הדגיש כי גם כיום כאשר מרבית התעסוקה של צה"ל היא בתחום הביטחון השוטף, אסור לעצום עיניים מול אתגרים עתידיים. "אסור לנו לחכות לרגעים בהם הפקת הלקחים נערכת מאוחר מידי. אין ספק, שגם במערכות העתידיות, חיל השריון ימשיך להיות כוח מוביל וחיל מודרני ומתוחכם, שימשיך להבטיח את הגנתה של מדינת ישראל".

לדבריו, סיפורי הגבורה של חיל השריון מורכבים מפנים רבות ושמות רבים החרותים על קיר הזיכרון בלטרון. "מדינת ישראל, תזכור את הלוחמים הללו ותנצור אותם על לוח ליבה. איננו שוכחים גם את הנעדרים, ביניהם לוחמי קרב סולטן יעקב, שטרם השלמנו את חובנו כלפיהם וכלפי בני משפחותיהם. מדינת ישראל רואה באיתור נעדרנו וחיילנו שמקום קבורתם לא נודע מטרה נעלה בעלת ערך מוסרי, שלאורה נמשיך ונצעד. יהי זכר בנינו ובנותינו ברוך ותהא נשמתם צרורה בצרור החיים''.

הרמטכ''ל איזנקוט אמר בטקס ההתייחדות "אנו למודי ניסיון ויודעים שרק לחימה בלתי מתפשרת תוך הפגנת עוז רוח ושמירה על ערכי צה"ל ורוח צה"ל, יאפשרו לנו לנצח את הטרור ולממש את תפקידנו- לספק בטחון ותחושת בטחון לאזרחי מדינת ישראל.

''לצד הטרור קיימים סביבנו איומים רבים ומגוונים, לחיל השריון תפקיד מרכזי ביכולת התמרון, האש וההכרעה של צבא ההגנה לישראל. על כתפיכם, לוחמי השריון היום, מוטלת האחריות להמשיך ולשאת בלפיד הקרבות של החיל, להמשיך לחתור לניצחון- להמשיך לבצר את חומת המגן", הדגיש איזנקוט.

קצין השריון הראשי, תת-אלוף גיא חסון, אמר כי "מזה כ-26 שנים אני נוטל חלק בעצרת הגבורה השנתית של חיל השריון. לאורך שנים אלה, הפכתי לחלק בלתי נפרד ממשפחת השריון, יהיה נכון יותר לומר, כי בשנים אלה הפך חיל השריון לחלק בלתי נפרד מחיי.

''הערב הזה מאפשר לנו להזכיר, לזכור, להעריך, להוקיר, להתגעגע לאלה שאינם. הערב הזה הוא חלק מהאחריות שלנו, מפקדי וחיילי חיל השריון היום, להישיר מבט אליכן, משפחות יקרות, להצדיע לכן, לחבק ולהוקיר".